החטא הקדמון של ישי | פרשנות |

דרעי מחזיר את הפוליטיקה המזרחית

פרישת כחלון נותנת הזדמנות לש"ס, שהטרויקה שבראשה קיימה פגישת עבודה ראשונה. מקורב לדרעי: "הספרדים הולכים עם הראש באדמה"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

לא עובדים זרים, לא נושאים מדיניים, לא ענייני חרדים: ככל שזה תלוי באריה דרעי, בקמפיין הבחירות הקרוב ש"ס תחזיר עטרה ליושנה ותעסוק בלעדית בעניינים חברתיים, עוני, פערים, בציבור המסורתי והמזרחי. מקורבי דרעי, שמונה ליו"ר מטה הבחירות של ש"ס, מאשרים את המובן מאליו: המפלגה מתכוונת להסתער על מנדטים חדשים-ישנים ולנצל גם את חולשת הליכוד בציבור המזרחי, שבאה לידי ביטוי גם בפרישת השר משה כחלון. עם זאת, ש"ס לא צפויה להוביל מסרים מזרחיים רדיקליים כבעבר, דבר שכבר מקומם אגפים מסוימים במחנה החרדי ספרדי.

הטרויקה של ש"ס קיימה הערב (חמישי) פגישת עבודה ראשונה על מערכת הבחירות שנערכה בביתו של הרב עובדיה יוסף. שניים מחבריה, אריה דרעי ואלי ישי, הגיעו הישר מאולפן חדשות ערוץ 2 שם קיימו ראיון משותף. דרעי הפגין ביטחון בשותפות החדשה, ואמר שהוא "מתלבט אם לבקש ממועצת החכמים מקום 15 או 18" ברשימה לכנסת, שכיום יש בה רק 11 חברים. עוד אמר, כי בממשלה הבאה יבקש "את התיק שמייצג חצי מדינה, אלה שאין להם. מעניין אותי להשפיע ולהשפיע ולעשות כדי לצמצם את הפערים ושהמדינה תהיה עם מסורת ועם מורשת".

בעיני דרעי, מפלגת העבודה שמדגישה את סדר היום הסוציאל-דמוקרטי מנהלת מדיניות של "ש"ס אשכנזית", ולשאלת יונית לוי על עברו הפלילי, השיב: "אי אפשר לבוא כל הזמן עם אותה כותרת, הציבור הנאור. אין ציבור נאור. יש ציבור בעם ישראל, והוא יכריע בעניין הזה. למה אתם מפחדים?".

אחד ממקורבי דרעי סיפר על כוונותיו. "הכישלון הגדול ביותר של אלי ישי לא קשור לתקציבים או למינויי שרים אלא לעובדה שהיום הספרדים, גם מסורתיים וגם חרדים, הולכים עם הראש באדמה", אמר. "בתקופתו של אריה היתה לאנשים האלה גאווה. זו היתה הבשורה של האנשים האלה, של ש"ס. היום יש דור שלם שגדל בלי לדעת מה זו גאווה. ש"ס שאחרי דרעי לא רצתה לדבר על זה".

הביקורת הכאובה ביותר ששמע ישי מבית במרוצת שנותיו כיו"ר, מצד פעילי שטח ובכירים, היתה על כך שהצניע את הדגל המזרחי של ש"ס. לצד נאמנותו הטוטלית לרב עובדיה יוסף הוא טיפח מערכת יחסים הדוקה עם רבנים אשכנזים כמו הרב אהרון לייב שטיינמן והאדמו"ר מבעלז, אבל מה שקומם בעיקר ש"סניקים רבים היה העובדה שישי הרבה ליישר קו עם הפוליטיקאים החרדים האשכנזים בסוגיות שונות. הדוגמה הבולטת היתה בפרשת עמנואל, שאז ש"ס יצאה חוצץ דווקא נגד המזרחים שפנו לערכאות "חילוניות" על האפליה שספגו בבית הספר לבנות בית יעקב. המקורב לדרעי אמר, כי המבחן הגדול ביותר של דרעי יהיה הטיפול באפליית המזרחים במערכת החינוך החרדית. "אני לא יודע איך, אבל הוא מתכוון לעשות את זה", אמר.

האם כעת גואות הציפיות כי דרעי יחזיר את המהפכה המזרחית ואת המתקפות החריפות על הממסד האשכנזי החילוני כפי שביטא בסרט "אני מאשים" אחרי הרשעתו? דווקא תומכיו המושבעים ביותר של דרעי לאורך השנים, "התנזים", טוענים כי הברית בינו ובין ישי היא הוכחה לקבורה מוחלטת של המהפכה שהם מצפים לה מאז 1999.

יהודה אזרד, מראשי התנזים, אמר ל"הארץ" כי החטא הקדמון הוא זה של אלי ישי, בכך שהסכים לשבת בממשלת ברק ב-1999. ברק הוא שהתנה את הכניסה של ש"ס לממשלה בכך שדרעי, שהורשע כמה חודשים קודם לכן, יעזוב את תפקידו כיו"ר. לדברי אזרד, בכך בגד ישי בדרעי, ודרעי מוכן לשבת אתו לאותו שולחן מבלי שישי התנצל. "אני נלחם 15 שנים על דבר אחד, כדי לראות את המהפכה שאריה החל בה. לא חיפשנו בשביל אריה ג'וב, עניין אותנו הכבוד למזרחים וחשבנו שבשביל זה צריך להחזיר את אריה חזרה לש"ס. אני במקומו בטח לא הייתי יושב עם האנשים שחברו לאותה אליטה לאותה מערכת משפט", אמר.

דרעי עדיין לא התייחס במפורש לרעיונות הרדיקליים של אזרד, ולכל היותר רק פיזר רמזים בהיסח הדעת. במסיבת העיתונאים אתמול הוא דיבר על השנים שחלפו עד שחזר מהגלות והשתלב בתנועת ש"ס: "אני זוכר את אלי עם זקן שחור יותר קצת, וגם אני, ככה, כנראה הייתי יותר שחור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ