בלי כוכבים, בלי מצב רוח |

בקדימה מנסים להבטיח שהקרב לא אבוד

בעוד רבים מהח"כים כלל לא הגיעו לוועידה, מופז ניסה לגייס את לבני ואולמרט כדי להלהיב את הפעילים, אך ללא הועיל

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

אפילו את הקלישאה החפיפניקית והכה ישראלית ש"יהיה בסדר" התקשו חברי קדימה לשחרר. השאלה שהטרידה את 100 וכמה חברי המפלגה נפולי הפנים שהגיעו לוועידה היתה "מה יהיה?". אפילו נציגי התקשורת, מלבד ערוץ 1 והח"מ, לא נראו בוועידה. יו"ר המפלגה שאול מופז ואנשיו ניסו לעודד את הבאים בנאומים חוזרים ש"אפשר לנצח את נתניהו", וניסו לסכם במוטו ש"הסקרים-שקרים". אחרי שהקשיבו ל-40 דקות של נאומים ואישרו ברוב מוחץ את המעבר מפריימריז לוועדה מסדרת, הפעילים קיפלו את הפרצוף החמוץ והלכו הביתה.

>> בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים

בעוד יאיר לפיד ושלי יחימוביץ' מגייסים שמות חמים לרענון המפלגות, בקדימה נראים אותם פרצופים, ומספרם אף קטן. את פניו של מופז, המלווה בדליה איציק ("אין קרב אבוד, יש אנשים אבודים"), קיבלו בקושי עשרה ח"כים מקדימה. הסמלים של קדימה כמו רוחמה אברהם, נינו אבסדזה, מאיר שטרית ונחמן שי - נעדרו מהוועידה.

הכוכב שנשלף מהכובע כדי להקסים את המוזמנים למסיבה היה ראש עיריית בת ים שלמה לחיאני, איש הריקודים והכוכבים, אך גם איש החקירות, שהתיק עב הכרס נגדו ממתין להכרעת הפרקליטות. "בכנות עלינו לומר שהבחירות תפסו את קדימה במבוכה. הגעתי לומר לכולנו שמערכת הבחירות זה עתה החלה והיא לא הסתיימה", אמר לחיאני כמי שקורא לחייליו לצאת למלחמה. "אם יש מישהו שצריך לפחד מהבחירות, אלה האנשים שהעלו את מחיר החשמל והמים, שדאגו שלא יהיה פה דיור ציבורי. קדימה ישראל, ישראל קדימה".

עם ארסנל של ח"כים רבים מדי וכוכב זוהר למדי, למופז לא הייתה ברירה אלא לתקוף את טרנד הכוכבים. "כשאני רואה את הרשימות החדשות של המפלגות, אני שואל מה הם עשו בחייהם, איזה אחריות היתה על כתפיהם?". הוא העדיף להתרברב בדמותו הגנרלית, שהיתה בעבר קלף מנצח בבחירות. "אני בגיל 21 עמדתי על תלולית והספדתי חיילים בני 18 ו- 19 שהיו פקודים שלי. אלה היו הרגעים הקשים בחיי. איזה החלטות קיבלו האנשים החדשים שמתיימרים להנהיג את המדינה? לנו יש לנו נבחרת הרבה יותר טובה", אמר.

מופז ניסה להתפאר בכוכבים הישנים של המפלגה, שנעדרו מהוועידה. "עלינו לנפץ את האגדה שאי אפשר להחליף את ביבי. יש מתאימים ממנו וטובים ממנו. אהוד אולמרט טוב מביבי, ציפי לבני טובה מביבי". אחרי מאיר דגן וגבי אשכנזי, הזכיר גם את שמו. יחד עם זאת, הוא הודה "בגילוי לב, זה לא הולך להיות קל. עלינו לשנס מותניים, להפשיל שרוולים, לומר דברי אמת, להצביע על הקבלות שלנו ולהראות מה עשינו עד היום עבור מדינת ישראל".

גם פעילי המפלגה הודו ש"עלינו להחליף את אווירת הנכאים ברוח נועם". מוטי אלפריח, פעיל קדימה מרכזי בחיפה שערק אליה מן הליכוד, הצטרף מעל הבמה למתקפה והתייחס לחברו למפלגה לשעבר, יעקב פרי, שהעדיף את לפיד. "האם התפטר טרם קפיצתו להגנת הג'ל?", שאל ומיד ענה: "לנו אין צורך בג'ל".

פעילה אחרת בשם מתי יוגב סיפרה לנוכחים העייפים שהשבוע הגיע לפיד למקום מגוריה, עמק חפר. "הסקרנות הרגה אותי, אז הלכתי להקשיב ליפה הבלורית והספיקו לי חמש דקות", סיפרה. "חיפשתי איזה שלט מוצב במקום, יש עתיד או קדימה? הבחור באמת נחמד, אבל כולו מצטט את קדימה, ולכן עלינו לחדד את העובדה שמפלגת מרכז יש רק אחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ