משה כחלון, המודל החברתי, הולך הביתה, והליכוד כבר מתגעגע

פעילי הליכוד מתקשים לעכל את דבר פרישתו של השר כחלון - איש שטח, שסלל בהתמדה את דרכו לצמרת ו"היה יכול להביא בשקט 15 מנדטים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

זר לו נקלע לוועידת הליכוד ביום רביעי השבוע, עשוי היה לחשוב שהשר משה כחלון הוכתר זה עתה לראש הממשלה. במשך דקות ארוכות הריעו לו המוני הפעילים ולא נתנו לו לשאת את נאומו. כחלון נהנה מכל רגע, חיוך נצחי על פניו. הוא לא ניסה להשתיק את אוהדיו הרבים.

אחר כך, כשירד מהבמה, הקיפו אותו עשרות פעילים, ביקשו לגעת בו, לחבק. מחאו לו כפיים. רק בחסות המאבטחים הצליח כחלון לצאת מהאולם, מזיע. "אם הוא היה מתמודד עכשיו בראש מפלגה משלו, הוא היה מביא בשקט 15 מנדטים", ניבא פעיל מפלגה, מאוכזב מהחלטת השר לפרוש מהמרוץ לכנסת.

בליכוד מתקשים לעכל את הפרישה הלא מובנת. גם אחרי נאומו שלשום בוועידה הועלו תיאוריות על הסיבות לכך: פנייתו לעסקים פרטיים או עימות חריף עם ראש הממשלה, שהניע אותו לכאורה להרים ידיים ולפרוש. מקורביו סיפרו על התלבטות ממושכת שליוותה אותו בשנים האחרונות, ששיאה בהחלטתו לצאת ל"פסק זמן". אבל כך או כך, שר התקשורת והרווחה ישתלב בתשדירי הבחירות של המפלגה ובפעילותה גם לאחר פרישתו מהכנסת.

כחלון בוועידת הליכוד, השבוע. במשך דקות ארוכות הריעו הפעילים צילום: דניאל בר און

אחד המקורבים הוא פטרונו של כחלון, שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו. כחלון שיתף אותו בלבטים ועדכן אותו בכוונתו לפרוש עוד לפני ההכרזה הרשמית. "הדברים הגיוניים ביותר", הסביר השבוע לנדאו את החלטתו של כחלון, "יש כאן עניין עם איש פוליטי מסוג אחר".

לאט ובהתמדה סלל לנדאו את דרכו של כחלון לצמרת הליכוד. השניים נפגשו לראשונה בשנת 1988, כשלנדאו היה הממונה על הבחירות בצפון מטעם הליכוד, וכחלון פעיל פוליטי נמרץ בחיפה. "כבר אז נקשרו נפשותיהם", סיפר איש לשכת לנדאו שעבד אתם במשותף.

החיבור בין לנדאו לכחלון אינו מובן מאליו: לנדאו נתפס כאידיאולוג ימני, כחלון כפוליטיקאי חברתי. לנדאו הוא סמן קיצוני וכחלון מתון יותר. לנדאו אקדמאי ומרוחק, כחלון עממי ואיש שטח. "יש ביניהם מערכת אמון טובה", סיפרו מכרים של השניים. בכל צומת פוליטי דאג לנדאו לקדם את כחלון, וחיבר את איש השטח הנמרץ לוותיקי אצ"ל ובית"ר. בחוגי בית ובאסיפות בחירות לנדאו נהג לפנות למצביעים ולומר להם, "אם אתם רוצים בי, תבחרו קודם בכחלון. כל מה שאתם חושבים שאני אעשה, כחלון יעשה טוב יותר".

"לא ראיתי הרבה פוליטיקאים שתומכים כך בבן טיפוחיהם", סיפר פעיל בליכוד. לדבריו, "לנדאו גידל את כחלון וכחלון נתן לו יחס של ‘מורי ורבי'". קרש הקפיצה החשוב בקריירה של כחלון היה מינויו לתפקיד ראש המטה של לנדאו במשרד לביטחון הפנים. שנתיים אחר כך הוא כבר הצליח להתברג לרשימת המפלגה לכנסת.

כחלון צמח מהשטח. הוא נולד בגבעת אולגה למשפחה מעוטת אמצעים, אחד משבעה אחים. הוא נבחר לראשונה לכנסת בשנת 2002 וקנה את לבם של חברי מפלגתו לאחר שחבר למורדי הליכוד והיה ממתנגדיה הבולטים של התנתקות מרצועת עזה. ראש הממשלה אז, אריאל שרון, ביקש להשיג את תמיכתו והציע לו את תפקיד שר התיירות. כחלון סירב. שנה אחר כך הוא כבר דורג במקום הראשון ברשימת הליכוד לכנסת והיה יו"ר ועדת הכלכלה. בבחירות לכנסת האחרונה דורג במקום השישי ברשימת הליכוד, ומונה לשר התקשורת ובהמשך גם לשר הרווחה.

לנדאו לא הופתע השבוע מהאהדה הרבה לכחלון בליכוד, שנצברה בעשור מאז נכנס לכנסת, ומכך שמסמנים אותו כמועמד ריאלי לראשות הממשלה בעתיד. "הייתי מופתע אם זה לא היה קורה", אמר. "אנחנו אנשים שונים. באופן טבעי אנחנו לא יוצאים לברים בלילה ולכל אחד יש חוג ידידים משלו, אבל אנחנו מכירים כבר קרוב ל-25 שנה. הקשר התפתח לידידות טבעית. לכחלון יש תפישה מהירה ושכל ישר. הוא מתחבר מצוין לאנשים״.

ח"כ דניאל בן סימון (עבודה) בטוח שפרישת כחלון תפגע אלקטורלית בדימוי הליכוד כמפלגה חברתית. "משה כחלון הוא הסמל החברתי האחרון של הליכוד. הוא שריד המהפך של 1977, שהעלה את מנחם בגין לשלטון והעניק לישראל השנייה מעמד שלא היה לה בעבר", אמר השבוע. לדבריו, "בחודשים האחרונים ניכר עליו שהמדיניות הכלכלית של נתניהו עומדת בניגוד מוחלט לדרך הכלכלית של ממשלות ליכוד בעבר. לא פעם סיפר לי עד כמה קשה לו להגן עליה בכנסת ומחוצה לה".

בשיחות עם בן סימון סיפר כחלון על המועקה שחש בכל פעם שפוגעים בשכבות החלשות. "כחלון סיפר לי לא פעם על התנאים שבהם גדל והמצוקה הנוראה שידע בבית הוריו. זו אותה מצוקה שאילצה את הוריו לשבור לשניים עיפרון כדי שיהיה לאחיו עם מה לכתוב בכיתה. לאחרונה היה אפשר לראות שהוא מתייסר כשהתבקש להצדיק את המדיניות הכלכלית של ראשי הליכוד. מצפונו הכריע אותו", אמר בן סימון.

מי שסומנה כיורשת אפשרית של כחלון במשבצת המזרחית-חברתית בליכוד היא סגנית השר, גילה גמליאל. לדבריה, "ביום שהוא הודיע על הפרישה קבלתי טלפונים מהמשפחה הקרובה שלי ומחברים, לאו דווקא אנשי ליכוד, שהתקשו לעכל את האובדן. זה היה כמו יום אבל. הצעירים במפלגה רואים בו מודל לפעילות של ח"כ. כחלון הוא מהאנשים שמוציאים שם טוב לפוליטיקה הישראלית. ההתנהלות שלו וח"כים כמוהו מעודדת את כניסת אנשים חדשים ומוכשרים למערכת".

גמליאל בטוחה שהפרישה נובעת מ"עייפות". היא וכחלון נעשו ידידים קרובים אחרי שגמליאל רצה נגדו, לפני שנים אחדות, על תפקיד יו"ר מרכז הליכוד, והפסידה. "כחלון החליט שהוא חייב לקחת פסק זמן. אני מאמינה לו בהחלט. קשה להיות איש ציבור, זה מצריך הקרבה אישית. העובדה שהוא מדבר עכשיו על הצורך בשינוי שיטת הממשל מעידה שהתעייף מכל מה שדורש היום תפקיד ציבורי. במשך שנים הוא גר באזור חיפה-עתלית", היא מספרת, "וכל ערב יצא לאירועים וכנסים וחזר הביתה בשעות הקטנות של הלילה. זה לא נתן לו זמן להיות עם הסביבה הקרובה ועם המשפחה".

גמליאל, שעמדה בראש התאחדות הסטודנטים, חושבת שהדבר סייע לה להתחשל. "ח"כים שהיו בהתאחדות הסטודנטים שורדים יפה בכנסת: ישראל כץ, סילבן שלום, צחי הנגבי, איווט ליברמן, לימור לבנת או מיקי איתן. לעומתם, בכל קדנציה יש פוליטיקאים משופשפים פחות שמחליטים שהעולם הזה כבר לא מתאים להם - אופיר פינס, אלי גולדשמידט ובמובן מסוים גם ציפי לבני".

האם כחלון פורש לצמיתות? האם ינסה להתמודד על הנהגת הליכוד אחרי הבחירות הבאות, מחוץ למערכת הפוליטית? "ניתן לזמן לעשות את שלו", אומר לנדאו. "יותר משתחסר לו הפוליטיקה, הוא יחסר למערכת הפוליטית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ