כחלון שינה את חוקי המשחק בשוק הסלולר

השינוי, שהעניק חיסכון כספי ניכר ללקוחות, שמט את הקרקע מתחת לפירמידות המימון שאפשרו לבן דב להשתלט על פרטנר ולדנקנר להחזיק בסלקום

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

אם משה כחלון רצה בכך ואם לא, הרפורמה ההיסטורית שחולל בשוק הסלולר העלתה אותו על מסלול התנגשות עם שלושה בעלי הון מהחזקים במשק. לאחר שנים שבעלי השליטה בחברות הסלולר נהנו מרווחים מונופוליסטיים ומדיווידנדים אדירי ממדים, כחלון שינה את חוקי המשחק בפרק זמן קצר יחסית.

השינוי, שהעניק חיסכון כספי ניכר ללקוחות הסלולר, שמט את הקרקע מתחת לפירמידות המימון שאפשרו לאילן בן דב להשתלט על פרטנר ולנוחי דנקנר להחזיק בסלקום. גם שאול אלוביץ’, שהשתלט בדרך דומה על בזק, מרגיש בימים אלו אי נוחות לא מעטה, אבל בניגוד לשניים האחרים נדמה שהוא יצליח לשרוד.

בשיחות סגורות מאשימים בעלי ההון את כחלון בנפילתם, אבל השבוע קשה היה לשמוע מהם תגובה. הם יודעים שהרפורמה של כחלון יצרה אפקט דומינו, שלא ייעצר גם לאחר שהשר יעזוב את משרד התקשורת.

שוק הסלולר הפך להיפר־תחרותי, הרבה בזכות מבנה הרפורמה. גולן טלקום ו-HOT מובייל פרצו בסערה לענף והחלו לנגוס במהירות בנתח השוק של החברות המסורתיות, הרבה בגלל לוח הזמנים הצפוף שעליהן לעמוד בו. כל אחת מהחברות צריכה להחזיק בנתח שוק של כ-7% מלקוחות הסלולר הפרטיים, בתוך שבע שנים מיום ההשקה. אם לא יעמדו ביעד זה יפסידו מאות מיליונים, כי לא יקבלו את מלוא הערבות שהעמידו למדינה כנגד קבלת רישיון הסלולר שלהן.

כך יצר כחלון לחברות הצעירות תמריץ עז להביא לשוק הסלולר בשורה תחרותית, שהחברות הוותיקות נמנעו ממנה שנים. גולן ו-HOT הציעו לראשונה חבילות סלולר “הכל כלול”. לא עוד חשבונות מעורפלים ומקפחים, לא עוד חבילות, החזרים והטבות. שירות הסלולר בחברות הצעירות נעשה דומה לחבילת קמח: הלקוח יודע בדיוק מה הוא מקבל וכמה הוא משלם. השוואת מחירים הפכה למשימה פשוטה ביותר.

שלוש חברות הסלולר הוותיקות נגררו אף הן לזירת “הכל כלול” וכך נסתם הגולל על שיטת התעריפים הישנה והמקפחת. כנראה אין כבר דרך חזרה, ובעלי השליטה בחברות הוותיקות יודעים זאת.

בעקבות הרפורמה, סלקום ופרטנר הבינו כי עליהן להתאים את עצמן לשינויים בשוק. הן עצרו דיווידנדים והחלו להשקיע בשירותים חדשים, כמו טלפון קווי ושירותי טלוויזיה רב ערוציים, שאמורים להגיע לשוק בשנת 2013. חברות הסלולר היו עסוקות מדי במאבק התחרותי השבוע, ובעלי השליטה היו עסוקים מדי בניסיון ההישרדות שלהם. קשה להאמין כי עזיבת כחלון העניקה להם נחמה כלשהי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ