היעד השאפתני של דרעי: פירוק הסמינרים האשכנזיים

אחד ממנהיגיה של ש"ס מבטיח "מלחמת עולם" באפליה העדתית במוסדות החרדיים. "נמנע תקציבים ממוסדות שיעשו אפליה. נילחם עד הסוף", אמר

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אריה דרעי, איש ההנהגה המשותפת החדשה של ש"ס, מציב יעד שאפתני לקראת הקמפיין הפנים-חרדי של המפלגה: בראיון לתחנת הבית של ש"ס, "קול ברמה", אמר שלשום דרעי שהוא פותח ב"מלחמת עולם" נגד האפליה העדתית במוסדות החרדיים. הוא הבטיח "לפרק את הסמינרים" האשכנזיים שיפלו לרעה תלמידות ספרדיות.

דרעי סיפר על ראשי ישיבות אשכנזיות שמספרים לו בגאווה שיש להם 10% תלמידים ספרדים. "אני רותח מזעם. עשרה אחוז? מה זה? לפני 50-40 שנה אפשר היה להגיד: 'נו, ילדי עולים משפחות חילוניות, קשה'. אבל ריבון העולמים, היום (אלה) משפחות של שומרי תורה, של תלמידי חכמים, של אברכים. מה ההבדל, מה, צבע העור? מה זה צריך להיות? צריך להתקומם נגד הדבר הזה ולא להרפות. שיתביישו. אנשים צריכים לדעת שצריך להתבייש".

בראיון משותף שנתן שלשום, עם השרים אלי ישי ואריאל אטיאס, ליומן השבועי של התחנה, אמר דרעי כי קיבל היתר מהמנהיג הליטאי המנוח, הרב יוסף שלום אלישיב, למנוע תקציבים ממוסדות אשכנזיים שיפלו לרעה ספרדים.

לדברי דרעי, "אחד מהנושאים החשובים ביותר שדחף אותי לחזור לכל העשייה הציבורית, הוא הסבל הנורא של המשפחות שלנו". הוא סיפר על פניות שהוא מקבל, על "בכי של בני אברכים שלנו, שהם כבר דור שני של אברכים, שלמדו בישיבות אשכנזיות, בחברון ובפונביז', והם בני תורה הטובים ביותר שיכולים להיות. הילדים שלהם בגיל שלוש, עוד לא התחילו ללמוד מה זה החיים, וכבר הם נכנסים לתוך המכסה והקווטה של ספרדים ואשכנזים".

אריה דרעי ואלי ישיצילום: שירן גרנות

דרעי אינו מבטיח פתרון מיידי, אבל "באופן אישי אני מתחייב שבבעיה הזאת, אני לא אנוח ואני לא אשקוט ואני אלך לצעדים קשים מאוד. אני יודע שאני הולך להסתבך. אני אעשה הכל לפרק את הסמינרים, אני אדאג שבתי הספר היסודיים ימשיכו להיות בתי ספר אזוריים עד כיתה י"ב. אני יודע שאני נכנס פה למלחמת עולם, אני אדאג, בע"ה, עם חברי, אנחנו נעשה את זה, אנחנו נמנע תקציבים, יש לי היתר מהגאון רבי יוסף שלום אלישיב זצ"ל. אנחנו נמנע תקציבים ממוסדות שיעשו אפליות, נילחם עד הסוף".

דרעי סיפר על כישלון המהלך שהוביל בעבר, כיו"ר ש"ס, לטפח את מוסדות חינוך ספרדיים לילדות ונערות. מאז, כל צמרת ש"ס, לרבות דרעי, אלי ישי ואריאל אטיאס, שולחים את בנותיהם למוסדות אשכנזיים.

בפרשת עמנואל, שבה נבנו מחיצות שהפרידו תלמידות ספרדיות מהאשכנזיות, בבית הספר לבנות בית יעקב, ישרה ש"ס קו עם הרבנים האשכנזים, והוקיעה את מי שפנה לערכאות בפרשה, כמו יואב ללום.

ללום, יו"ר עמותת נוער כהלכה, שבימים האחרונים יש שמועות על כוונתו להיכנס למערכת הפוליטית, מסר בתגובה: "ש"ס של דרעי ושות' מתחילה את סבב התשובה לפי הרמב"ם, הכוללת עזיבת החטא וחרטה עליו, וידוי בפה על החטא. אני תקווה שגם יחליטו שלא לשוב לחטא זה לעולם. משמח לראות שסוף סוף הבינו בש"ס שהבעיה הקריטית במגזר החרדי היא האפליה העדתית במוסדות החינוך. אני מקווה שדרעי יביא לשינוי גם בפעולות ש"ס, בכך שישתפו אתנו פעולה במאבק בתופעה ויפסיקו לתקוע מקלות בגלגלי המהפכה".

יריבו של דרעי, ח"כ חיים אמסלם, שמוביל לבחירות את מפלגת "עם שלם", הטיל ספק בשבוע שעבר בסדר היום המזרחי של דרעי. "הם ספרדים? הם ספרדו-אשכנזים. שדרעי ילמד לדבר קודם בח' גרונית כמו שצריך. אני אציג אותם במערומיהם. אם הם ספרדים, אני פולני. בלימוד, בפסיקה, בהשקפה, במה הם ספרדים?". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ