מקורבי אולמרט: פוחתים הסיכויים שירוץ בבחירות

מצבו המשפטי והסקרים הלא נחרצים, מרחיקים את חזרתו של ראש הממשלה לשעבר לפוליטיקה. עד סוף השבוע הוא צפוי להודיע על החלטתו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

גוברת ההערכה בסביבתו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, כי לא יתמודד בבחירות הקרובות. מצבו המשפטי הסבוך, הסקרים שאינם מחמיאים מספיק והעובדה שגוש המרכז-שמאל כנראה לא יוכל להרכיב את הממשלה הבאה, פגעו ביכולתו לחזור לפוליטיקה. אולמרט צפוי למסור את החלטתו לקראת סוף השבוע.

במערכת הפוליטית ממתינים בדריכות להודעתו של אולמרט: כניסתו למרוץ, כמו גם האפשרות הסבירה יותר שלפיה ציפי לבני תכריז על חזרתה לחיים הפוליטיים, צפויים לטלטל באופן משמעותי את גוש המרכז-שמאל הצפוף במפלגות הנאבקות על ציבור בוחרים משותף - העבודה, מרצ ויש עתיד.

מאז הכריז נתניהו על הקדמת הבחירות, לפני שבועיים, נתון אולמרט ללחצים בלתי פוסקים. משפחתו וכמה ממקורביו דוחקים בו שלא להתמודד, בעוד שחברי כנסת ועסקנים פוליטיים, בעיקר מקדימה, מנסים לשכנעו לחזור לפוליטיקה. ח"כים, פוליטיקאים בעבר ובהווה, וגם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, באו ויצאו מלשכתו שברחוב הארבעה בתל אביב בימים האחרונים. משרדיהם של אולמרט ואשכנזי ממוקמים באותו בניין ברחוב, ולצד תשוקה לחזור לעמדת השפעה יש להם גם אויב משותף - שר הביטחון אהוד ברק. אולמרט ואשכנזי השתעשעו ברעיון שאשכנזי יכהן כשר ביטחון בממשלתו של אולמרט, בהנחה שהדבר יקבל הכשר משפטי על בסיס חוק הצינון שאשכנזי עדיין מחויב לו ומונע כרגע את התמודדותו לכנסת. לפני ימים אחדים הבהיר אשכנזי כי לא ייקח חלק במערכת הבחירות הקרובה.

"אין ספק שהלחצים הפוליטיים על אולמרט להתמודד באים מאנשים אינטרסנטים", אמר אתמול אדם המקורב לראש הממשלה לשעבר. "הם מודאגים מעתידם הפוליטי ורואים באולמרט את המושיע היחיד שיכול להציל את הקריירה שלהם, שנראית כרגע חסרת עתיד".

אולמרט שקל ברצינות להתמודד על ראשות הממשלה. הוא בחן אפשרות להתמודד לראשות קדימה, אך העדיף לגבש רשימת כוכבים על מפלגתית ולאחד תחתיו גם את מפלגות הגוש הקיימות, ובראשן קדימה ויש עתיד. בעוד שיו"ר קדימה, שאול מופז, רומז כל העת כי חילופים כאלה אפשריים, הודיע יאיר לפיד כי אין בכוונתו לחבור לאולמרט לריצה משותפת עוד לפני הבחירות. כחלק מהמאמצים להכשיר את התמודדותו, הזמין אולמרט לפני שבועות אחדים חוות דעת משפטיות שסללו את דרכו בחזרה לכנסת. מקורות בסביבתו מקפידים לטעון גם היום שאין מניעה משפטית מהתמודדות של אולמרט על ראשות הממשלה או על מקום בכנסת.

אולמרט ולבני. התרחישים שהיא בוחנת להתמודדות מגוונים יותרצילום: לימור אדרי

"תסריט החלומות" של אולמרט כלל, בין היתר, את ההערכה שישראל ביתנו וש"ס יהיו מוכנות להעדיף לכונן ממשלה בראשותו מפני חבירה לממשלת ימין בראשות נתניהו. אולמרט העריך שהוא היחיד שיוכל לשבור את המבנה הגושי הקיים היום במפה הפוליטית ולהביא את גוש המרכז-שמאל להנהיג את הממשלה הבאה. על פי תרחישים שהוצגו בפניו, יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, עשוי לקדם כך מהלך פוליטי מחוכם: אם ליברמן ימליץ על אולמרט להקמת הממשלה, הוא ישלח את נתניהו לגלות באופוזיציה. נתניהו, כך על פי ההערכות, יעדיף לפרוש מהחיים הפוליטיים ולהגדיל את הסיכויים שליברמן יוכל להכתיר עצמו בתוך כשנתיים כמנהיג גוש הימין.

אלא שליברמן טרף לאולמרט את הקלפים כשהודיע בשבוע שעבר שמפלגתו תצטרף רק לממשלה שיקים המחנה הלאומי. בלשכתו של אולמרט יודעים היטב כי ספק אם גם ש"ס, שנהנית כעת מהנהגה משולשת - מתונה ונצית כאחד, תעדיף את אולמרט כראש ממשלה על פניו של נתניהו.

לעומת אולמרט, התרחישים שבוחנת לבני מגוונים יותר: בעוד שבקדימה מעריכים שהיו"ר הנוכחי, שאול מופז, יסכים לפנות את כסאו לאולמרט, ספק רב אם יהיה מוכן לאפשר ליריבה המושבעת שלו, אותה הביס רק לפני חודשים אחדים, לתפוס את מקומו לקראת ההתמודדות לכנסת.

לבני עשויה אם כן לחבור לרשימתו של יאיר לפיד, שלא דחה עד כה את האפשרות שיאחד עמה כוחות. לפיד לא פרסם עדיין את רשימת המתמודדים מטעם מפלגתו לכנסת. בכלי התקשורת פורסמו בימים האחרונים דיווחים על מגעים ראשונים בין השניים שעשויים להניב איחוד.

תרחיש נוסף שנדון בימים אלו הוא חבירה של לבני למפלגת העבודה. במפלגה הבהירו בימים האחרונים כי ישמחו לקדם את לבני כמספר 2 לצד יחימוביץ', לאחר שקיבלו סקרים הצופים להם יותר משלושים מנדטים  בהתמודדות משותפת - ולהפוך לסיעה הגדולה בכנסת. ואולם ספק אם לבני, מי שחושקת בהובלת המפלגה, תרצה לנקוט צעד קיצוני שכזה.

התסריט השלישי, האפשרי מכולם בשלב זה, הוא שלבני תחליט לעמוד בראש מפלגת המרכז החדשה שמגבש בימים אלה השר לשעבר חיים רמון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ