דו"ח המבקר | בזבוז על חשבון הציבור |

הליכוד מימן ארוחות גיבוש בבית רה"מ, מופז חרג מתקרת ההוצאות בפריימריז

המבקר יוסף שפירא בחן את החשבונות השוטפים של הסיעות בכנסת ה-18. עוד מצא כי ישראל ביתנו מימנה לנציגיה נסיעה לאיטליה ב-19 אלף שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא מעט חברי כנסת שהגיעו לטקס הרמת הכוסית לשנה החדשה בבית ראש הממשלה, הרימו גבה באכזבה: במקום ארוחה בת שלוש מנות שהוגשה להם בשנה שעברה, הגישו לנוכחים כיבוד קל בלבד. גם הרחבה היתה מקושטת פחות מבעבר. מאחורי המהלך לצמצום החגיגות עמד לא אחר מאשר מבקר המדינה הטרי, יוסף שפירא. בדו"ח ביקורת שהוא מפרסם היום, הוא נוזף בליכוד על ההוצאה המופרזת בשנה שעברה: הליכוד מימן ארוחת גיבושון לסיעות הקואליציה בבית ראש הממשלה בסך 50,212 שקל עבור 120 מוזמנים - כ-418 שקלים למוזמן.

דו"ח הביקורת בחן את החשבונות השוטפים של הסיעות בכנסת ה-18, ואת ניהול חשבונותיהם של המועמדים לתפקיד יו"ר קדימה בפריימריז האחרונים. לצד שורה של ממצאים, המבקר משתמש בדו"ח שפרסם כתמרור אזהרה למפלגות השונות בבחירות הקרובות ומצביע על יעדי הביקורת העתידיים שלו. הדו"ח מתייחס לשנת 2011.

מהדו"ח עולה כי יו"ר קדימה שאול מופז לא ניהל את חשבונותיו בהתאם להוראות החוק ולהנחיות מבקר המדינה - וחרג במעט מתקרת ההוצאות המותרות בבחירות הפנימיות במפלגה. מופז הוציא 1,627,947 שקל. המבקר מצא כי לא דיווח באופן מלא על כל הוצאותיו, כך שהסכום האמיתי גבוה מתקרת ההוצאה של 1,630,000 המותרת. עוד נמצא כי לא דיווח בזמן על חלק מהתרומות, ולא המציא אסמכתאות לחלק מהתרומות. מופז אמר למבקר בתגובה, כי הטעויות הן בתום לב או מחוסר ניסיון. המבקר קבע כי מופז פעל בתום לב, אך קנס אותו ב-28 אלף שקל.

המבקר ציין כי יריביו בהתמודדות לראשות קדימה, ציפי לבני ואבי דיכטר, ניהלו את חשבונותיהם בהתאם להנחיות המבקר ולא חרגו מהיקף ההוצאות והתרומות שכל אחד מהם רשאי להוציא ולקבל בבחירות המקדימות. דיכטר הוציא 314,470 שקל וסיים בעודף של 47,707. הכסף ישמש אותו בבחירות הבאות, בליכוד. לבני הוציאה 1,587,531 שקל וסיימה בעודף של 8,165. המבקר לא מצא דופי בהתנהלותם הכלכלית.

מלשכתו של מופז נמסר בתגובה כי "היו 2 תרומות בסך כולל של 7,795 שקלים שהופקדו בחשבון המועמד. על אף חילוקי הדעות המשפטיים - אם לראותם כתרומות במזומן, הכריע המבקר שיש לראותם כתרומות במזומן ולפיכך הורה שאול מופז להחזיר מיד את התרומות. באשר לשאר הטענות, הדברים נעשו בתום לב, כפי שקבע גם מבקר המדינה, הערות המבקר נלקחו לתשומת הלב הראויה ובמלוא הרצינות והלקחים יופקו. מר מופז מכבד את קביעת המבקר ויפעל על פי החלטת המבקר".

המבקר שפירא הורה לשלול משלוש מפלגות סכומי כסף גבוהים משום שפעלו בניגוד לחוק מימון מפלגות: "ארץ ישראל שלנו" נדרשה לשלם – 40,000 שקל; "מפד"ל" – 80,000 שקל; "בל"ד" – 80,000 שקל. על פי הממצאים, המפד"ל לא רשמה במערכת החשבונות את מלוא הוצאותיה ומערכת חשבונותיה לא שיקפה את כל פעולותיה הכספיות. בל"ד רשמה באותה התקופה פעולות כספיות שמקורן במערכות בחירות שלא ניתן לקבוע כי היו שלמים ומהימנים. ארץ ישראל שלנו, לא כללה בחשבונותיה את מלוא הוצאותיה, לא הקפידה על שמירת תיעוד ואסמכתאות בגין פרסומים כנדרש ולא ניהלה תיק כנסים.

בנוסף, בל"ד והמפד"ל לא העבירו בתום שנה מיום הבחירות את חשבונות החייבים והזכאים בגין מערכות הבחירות לרשויות המקומיות ולכנסת למערכת החשבונות השוטפת שלהן, ולא סגרו את חשבונות הבנק שיוחדו למערכות הבחירות האלה.

חוק מימון המפלגות, מכוחו משולמים כספי המימון הממלכתי, מכיר בקיומם של שני סוגי הוצאות של סיעה. הסוג הראשון נוגע בהוצאות השוטפות של הסיעה לארגון פעולותיה, לתעמולה, להסברה ולקיום הקשר הארגוני והרעיוני עם הציבור. הסוג השני של ההוצאות הינן הוצאות בחירות, המוגדרות כהוצאות מיוחדות של הסיעה בתקופת הבחירות ובקשר למערכת הבחירות לכנסת. בנוסף, הבחין חוק המימון בין גובה המימון הממלכתי המשולם לכל סיעה באופן שוטף, לבין גובה המימון הממלכתי המוקצה לה בתקופת בחירות.

למרבית הסיעות גרעונות ניכרים שמקורם במימון מערכות הבחירות. בכל הסיעות, פרט לאחת, ההכנסות לתקופה השוטפת עולות על ההוצאות לתקופה זו, כך שנותרו בידי הסיעות עודפים. עודפים אלה אפשרו צמצום של הגרעונות הנצברים של חלק מהסיעות.

בנוסף, המבקר תהה מדוע הסיעות השונות צריכות להוציא תקציבים ניכרים על קהלים בחו"ל, בשעה שפעילותן מתבצעת בארץ. כך, מצא המבקר שסיעת "התקווה" הוציאה כ-10,000דולר עבור פעילות יחסי ציבור בחו"ל וכן 100,000 שקל עבור הדפסה ומשלוח של כ-7,300 חוברות לחו"ל; "ישראל ביתנו" מימנה לנציגיה ביקור גומלין וחתימה על הסכם שיתוף פעולה עם מפלגות הליגה הצפונית של איטליה בסך של כ-19,000 שקל; סיעת "תע"ל" הוציאה כ-11,000 שקל עבור נסיעות לחו"ל של בעלי תפקידים בה.

"אין לי אלא לחזור ולקרוא לסיעות לנהוג בריסון ובחיסכון במשאבים שהעמידה לרשותן המדינה, ולהשתמש במשאבים אלה באופן העולה בקנה אחד עם הוראות החוק ותכליתו", כתב המבקר והוסיף כי "אני קובע כי ממועד החלטתי זו, המטה הינו גוף הקשור לסיעה כמשמעותו בחוק המימון. מקביעה זו נובע כי מכאן ואילך כל הכנסותיו והוצאותיו של המטה ייחשבו כהכנסות והוצאות הסיעה, על כל המשתמע מכך. כמו כן, יחולו על המטה כל המגבלות החלות על הסיעה בחוק המימון, וחשבונותיו יעמדו תחת ביקורתו של מבקר המדינה. עם זאת, אם יובא בפני כי חלו שינויים במאפייני פעילותו של המטה כמתואר, אשוב ואבחן את הנושא, בהתאם לנסיבות באותה עת ולתיעוד שיובא בפני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ