הנשים, הרוסים והערבים בעבודה נגד "הכוכבים" של יחימוביץ'

המגזרים השונים במפלגה חשים מקופחים מנסיונה של היו"ר לעצב רשימת מתמודדים אטרקטיבית על חשבונם, ומודים: "אנחנו מתגעגעים לברק"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נדמה שאין מהמורה בקרב עסקני מפלגת העבודה שיו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', לא נופלת לתוכה בימים האחרונים. המגזרים השונים מאוכזבים מניסיונה לעצב "רשימת כוכבים", ודרגי השטח של המפלגה זועמים לאחר ששמעו כי בכוונתה לאחד את המקומות המשוריינים לאנשי הקיבוצים והמושבים ברשימת המפלגה לכנסת, כמו גם את המקום שיישמר לנציגי המגזר הערבי והדרוזי. "יש תסיסה רבה נגד יחימוביץ'", אמר אתמול בכיר במפלגה שסירב להיחשף בשמו. "היא מתנהלת כמו פיל בחנות חרסינה, בריכוזיות".

אחד הביטויים החוזרים בימים האחרונים בקרב העסקנים הוא "אנחנו מתגעגעים לימי אהוד ברק". "ההתבטאויות האלה עושות לי צמרמורת", אמר אתמול בגילוי לב אחד מחברי הכנסת של המפלגה, שנתקל בביקורת בחוגי בית שקיים. "אהוד ברק הוא סמל לפגיעה קשה במפלגה. איך יכול להיות שדווקא בתקופה כזאת אנשים אומרים שהם מתגעגעים אליו?".

בחירות 2013: כל העדכונים, הפרשנויות והסקרים

יחימוביץ' ומיקי רוזנטל, בשבוע שעבר צילום: אלון רון

המגזרים השונים במפלגה חשים מקופחים כתוצאה מניסיונה של יחימוביץ' לעצב "רשימת כוכבים" אטרקטיבית. בינתיים, המהלך של יחימוביץ' מצליח: הסקרים מחמיאים ונוצרת התעניינות ציבורית שמעוררת לחץ במפלגות היריבות. "הרשימה עוברת שינוי משמעותי", הודה אתמול גורם במפלגה המעורה בקמפיין המתהווה. לדבריו, "יחימוביץ' היא יו"ר חזקה שמסוגלת לעשות את השינויים האלה. הכי קל היה להשאיר את הרשימה כמו שהיא. אבל אנחנו רוצים להפוך אותה לרעננה ואטרקטיבית. המתלוננים נגד הרשימה הם בעיקר עסקנים שיש להם אינטרסים. כל האחרים הרי ממילא רוצים שנציג, את הרשימה הכי אפקטיבית".

אחד המגזרים הממורמרים הוא ציבור העולים החדשים והישראלים דוברי הרוסית. על פי ההערכות, המגזר הרוסי אחראי לקצת פחות משני מנדטים שבהם זכתה המפלגה בשנים האחרונות. היום צפוי יו"ר ארגון העולים, הח"כ לשעבר לאון ליטינציקי, להודיע על "קריסת התשתית הרוסית של מפלגת העבודה". לדבריו, "נזכרים בנו כל פעם כשמגיעות הבחירות. אומרים לנו מלים יפות כדי לגייס עוד חצי מנדט או מנדט. אבל בשנתיים האחרונות, מאז פרישתו של אהוד ברק, הנהגת העבודה הפסיקה להתייחס אלינו או לקדם נושאים שחשובים למגזר. המפלגה לא מקדמת נושאים כמו גיוס חובה לכולם, נישואים אזרחיים או קבורה בכבוד לחיילי צה"ל שאינם יהודים. אלה נושאי ליבה מבחינתנו".

גם נשים הפעילות במפלגה הביעו בימים האחרונים התמרמרות נגד יחימוביץ': "היא לא פועלת כדי לקדם נשים ברשימה", אמרה פעילה ותיקה. "יחימוביץ' קיימה מסיבות עיתונאים, שבהן קידמה מועמדים גברים ולא פעלה לקדם נשים במקביל". סתיו שפיר, שהכריזה על מועמדותה באמצעות פרסום הודעה בפייסבוק, לא זכתה למסיבת עיתונאים שלה זכה עמיתה איציק שמולי. גורמים במפלגה אמרו אתמול שחשבו "שיהיה מביך לקיים מסיבת עיתונאים לשפיר אחרי שמועמדותה למפלגה כבר פורסמה".

סיבה נוספת לכעס בקרב הנשים במפלגה היא ההחלטה המסתמנת שלא להגדיל את מספר הנשים שיזכו להבטחת ייצוג ברשימה. נכון להיום נשמר מקום לשתי נשים בכל עשירייה (לא כולל את יחימוביץ' עצמה). בשבועות האחרונים העריכו במפלגה שהיו"ר תפעל לשינוי ולפיו 40 אחוזים מהרשימה יאוישו בידי נשים, כפי שהיה בבחירות למוסדות המפלגה רק לפני שבועות אחדים. "אין שום סיבה להציף את הרשימה בכל כך הרבה כוכבים על חשבון עמוד השדרה של המפלגה", אמר אתמול אחד מחברי הכנסת.

ממפלגת העבודה נמסר כי "המפלגה בונה בימים אלה את הרשימה האטרקטיבית ביותר בבחירות הקרובות. אך טבעי שיהיו גורמים בעלי אינטרסים שונים אשר יבקשו לפגוע בהתחדשותה והתחזקותה".

יו״ר צוות התגובות של מפלגת העצמאות, ח״כ עינת וילף, מסרה: ״אין צורך להתגעגע לברק. הוא ממשיך לעמוד בראש המפלגה הממשיכה את דרכה של מפלגת העבודה ההיסטורית כמפלגה ממלכתית, אחראית ומעשית ומוביל צוות של אנשי עשייה במגוון תחומים. במקום להתגעגע אנחנו קוראים לאנשי העבודה לחזור לדרכה האמיתית ולהצביע עצמאות״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ