לומדים מאובמה |

המועמדים לכנסת מגייסים תרומות באינטרנט

המתמודדים מסבירים כי כך ימנעו מלהסתמך על בעלי הון. מי שיתרום, יוכל לזכות בארוחה משותפת במזנון הכנסת, או לפחות בחולצת הקמפיין

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עם פתיחת המרוץ לכנסת, החלה גם עונת גיוס התרומות של המתמודדים על מקום ברשימות השונות. על אף שרבים מהמועמדים מתבססים על מספר מצומצם של תומכים, התורמים להם על פי המקסימום הקבוע בחוק, יש גם אפשרויות אחרות. במערכת הבחירות הנוכחית פתחו כמה מתמודדים חשבונות באתרי אינטרנט ייעודיים לגיוס תרומות קטנות מהציבור. האתרים האלה מאפשרים להגביל את התרומה המרבית מכל אדם ולהציב יעד לסך התרומות.

חברת מועצת העיר תל אביב תמר זנדברג, המתמודדת על מקום ברשימת מרצ לכנסת, פתחה עמוד לגיוס כספים באתר headstart. היא הציבה יעד לגייס 10,000 שקלים לקראת הבחירות המקדימות בוועידת המפלגה ב-11 בנובמבר והגבילה ל-1,000 שקלים את התרומה המרבית מאדם בודד. רק אם תגייס את סכום היעד תוך שבוע יעביר לה האתר את הכסף, אחרת יבוטלו התרומות. באופן חריג, הודיעה זנדברג כי ברגע שתחצה את הסף תפסיק לגייס תרומות.

"כדי לא לשים יותר מדי ביצים בסל אחד ולא להסתכן בלהיות חייבת למספר קטן של אנשים, הגבלתי את סכום התרומה המקסימלי", מסבירה זנדברג. תוך פחות מיממה הצליחה לגייס יותר מ-5,000 שקלים. באתר היא מציעה חולצת קמפיין לתורמים 250 שקלים, וארוחה משותפת במזנון הכנסת, אם תיבחר, לתורמים 1,000 שקלים. "במקום שחברי הכנסת ישבו עם נוחי דנקנר במסעדות בתל אביב אני אזמין את הציבור לארוחה במשכן הכנסת, לראות את העבודה שם", היא אומרת.

עמוד גיוס התרומות של יהונתן קליגר באתר mimoona

"השיטה הזו הפילה אצלי איזה אסימון", מוסיפה זנדברג. "זה לא להתחנן לאנשים ולבוא אליהם כאיזושהי מחזרת בפתח אחרי תרומות, אלא זו באמת השקעה. זה לא מקרה שהאתרים האלה הם אתרים של גיוס משקיעים קטנים מהציבור. ככל שאני אהיה חייבת לציבור ולא למספר קטן של בעלי הון שהתחננתי אליהם או אכלתי איתם ארוחת ערב במסעדה מפוארת, ככה העבודה הציבורית תהיה טובה יותר. אני אזכור מאיפה באתי ומי שלח אותי".

זנדברג לא לבד. כך למשל, גם שני מתמודדים לרשימת העבודה לכנסת, הבלוגר יהונתן קלינגר והפעיל החברתי דובי קננגיסר, פתחו חשבונות באתר mimoona. גם הם מציעים לתורמים תשורות סמליות. "הפריימריז יהיו בקרוב, ואני צריך כסף כדי לשלם לפעילים, להדפיס חולצות, לשלם את דמי ההתמודדות במפלגה שעומדים על כמה אלפי שקלים ולהתחיל לדאוג להיבחר לכנסת בלי לסגור דילים מפוקפקים. בשביל לעשות את זה אני צריך את הכסף שלכם", כתב קלינגר, שגייס כבר יותר מ-8,000 שקלים.

"שימו לב, שמות התורמים יפורסמו בפומבי", מזהיר קננגיסר ומסביר כי החוק מחייב את המועמדים לחשוף את רשימת התורמים. שלושה ימים לאחר שפתח חשבון, גייס את היעד שהציב, 5,000 שקלים, אך החליט לא לעצור שם. "היעד הבא - 10,000 ש"ח", הצהיר. "ככל שיגדל התקציב, כך תגדל היכולת שלי להגיע לחברי מפלגה נוספים ולשכנע עוד אנשים להצביע בעדי. המשיכו לספר לאנשים עלי ועל הקמפיין, והמשיכו לשכנע אנשים לתרום".

יוסי מאירי, ממייסדי אתר headstart, מספר כי היתה התלבטות אם לאפשר גיוס כספים לצורך התמודדות פוליטית. "בגדול, האתר מיועד לפרויקטים שבסוף הדרך מייצרים משהו. ב-99% מהמקרים הלקוחות התומכים למעשה מקבלים משהו תמורת הכסף, אפילו אם זה מכתב תודה או הוקרה. ברוב המקרים הם מקבלים בסוף את המוצר עצמו – כרטיס להופעה, דיסק או ספר למשל", הוא מסביר. 

"בפוליטיקה, בחרנו דברים ספציפיים", הוא אומר ומציין למשל מפלגה חדשה בשם "אתם", המקדמת רעיונות של דמוקרטיה ישירה. זנדברג, הוא מציין, הבהירה מפורשות מה ירוויחו התורמים מתמיכה במסע הבחירות שלה. "היא תקדם תמורת הכסף דברים ספציפיים או תגרום לדברים ספציפיים לקרות. החלטנו שהמטרה שלה מספיק נכונה כדי שהקהל ייהנה ממנה ויצא מזה משהו בסוף".

הראשון לגייס תרומות קטנות באינטרנט היה נשיא ארה"ב ברק אובמה, במסע הבחירות בשנת 2008. עם זאת, אובמה לא התנגד לקבל תרומות גדולות יותר מעשירי ארצו. בישראל, היתה שלי יחימוביץ' הראשונה להציג רעיון דומה. לקראת הבחירות לראשות מפלגת העבודה, לפני שנה, היא הצהירה כי בכוונתה להתבסס על תרומות קטנות מאנשים פרטיים ולא מתאגידים גדולים או אילי הון. בסך הכל גייסה כ-655 אלף שקלים מכ-1,500 תורמים – כ-436 שקלים בממוצע מכל תורם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ