יחימוביץ' תדרוש מהפלסטינים: מו"מ ללא הקפאה והכרה כמדינה יהודית

בפגישותיה עם נשיא צרפת ובכירים נוספים הציגה יו"ר העבודה עמדות מדיניות דומות לאלה של נתניהו. ח"כים בעבודה: היא בורחת מהנושא הפלסטיני כמו מאש

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

ב-23 ביולי נחתה יושבת ראש מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', בפאריס. גולת הכותרת היתה פגישתה עם נשיא צרפת החדש, פרנסואה הולנד. מסמכים שהגיעו לידי "הארץ" חושפים כי יחימוביץ' התבטאה בפגישה בטרמינולוגיה הדומה לזו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכל הנוגע לתהליך השלום, וציינה כי תדרוש מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית. בנוסף, קראה לחדש את המשא ומתן עמם ללא תנאים מוקדמים – גם ללא הדרישה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

ביקורה של יחימוביץ' בפאריס אורגן בחשאיות מוחלטת. ידעו עליו קומץ יועצים בסביבתה, שגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו שדחף לקיומו ושגריר ישראל בצרפת יוסי גל. יחימוביץ' מידרה את רוב חבריה למפלגה ואפילו את ה"פרנקופילים" שבהם, כמו ח"כ דניאל בן-סימון.

האחרון, שעוד כחבר בקואליציה ב-2009 הוזמן על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו להצטרף לפגישה עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, שמע על פגישותיה של יחימוביץ' עם הנשיא הולנד ועם שר החוץ לורן פאביוס מהתקשורת.

לידי "הארץ" הגיעו שני מברקים ששוגרו למשרד החוץ בירושלים על ידי דיפלומטים משגרירות ישראל בפאריס, שהתלוו לפגישותיה של יושבת ראש העבודה. יחימוביץ' נסעה לצרפת כדי לצבור ניסיון מדיני, אולם מהמברקים עולה שבשתי הפגישות היא בעיקר הקשיבה. כשדיברה, התבטאה בעיקר בנושא הקרוב ללבה – סוציאל-דמוקרטיה.

בשתי הפגישות תפס הדיון במצע החברתי-כלכלי של מפלגת העבודה ושל המפלגה הסוציאליסטית בצרפת חלק מרכזי. לפי אחד המברקים, בפגישה עם שר החוץ פאביוס יחימוביץ' אף התעניינה במיוחד בדיונים בממשלת צרפת על מדרגת מס של 75% לבעלי ההון.

בפגישות היו אלה דווקא הולנד ופאביוס שהעלו את הנושא הפלסטיני וביקשו לשמוע את דעתה של יחימוביץ'. לפי המברק, תשובתה היתה כללית והזכירה את מסריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומיו בכנסת, בקונגרס האמריקאי ובעצרת האו"ם. כמו נתניהו, גם יחימוביץ' ציינה שעל הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית.

"הנשיא הולנד שאל את יחימוביץ' מהי עמדת מפלגת העבודה בנוגע לחידוש המשא ומתן עם אבו מאזן", נכתב במברק. "יחימוביץ' ציינה כי מפלגתה בעד חידוש מידי של המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, מתוך מטרה להגיע לפתרון של שתי מדינות באמצעות פשרה טריטוריאלית, שמירה על ביטחונה של מדינת ישראל, כמו גם הכרה פלסטינית בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית-דמוקרטית".

קריאתו של נתניהו למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, קרי ללא הקפאת בנייה בהתנחלויות, ודרישתו להכרה פלסטינית בישראל כמדינה יהודית כתנאי לכל הסכם היו עקרונות בסיסיים במדיניותו. הפלסטינים מצדם עדיין דורשים הקפאה של הבנייה בהתנחלויות וטוענים כי הכירו בישראל בהסכם אוסלו, אך לא יכירו בה כמדינה יהודית, כיוון שהדבר עלול לפגוע בזכויותיהם של הפלסטינים אזרחי ישראל.

במפלגת העבודה יש מי שמוטרדים מכך שיחימוביץ' מיצבה עצמה כפוליטיקאית של נושא אחד – סדר היום החברתי-כלכלי. כך היא גם מנהלת את קמפיין הבחירות של מפלגתה בימים אלה. בראייתה, הנושא המדיני מעניין את האליטה, אבל ממש לא את הבוחרים.
"אתם לא מתעוררים בבוקר וחושבים על הסכסוך הישראלי-פלסטיני", אמרה בכינוס באוניברסיטת תל אביב באוגוסט 2011. "למרות שעוסקים בזה כאנשים פוליטיים... רוב אזרחי ישראל לא קמים בבוקר עם הדיון הזה, אבל הדיון הזה הוא היחיד שמתנהל".

במצע מפלגת העבודה לכנסת ה-18 נכתב כי "השלום הוא אינטרס לאומי עליון של מדינת ישראל... ויביא לצמיחה כלכלית ולתיקון חברתי. שלום, ביטחון ורווחה קשורים זה בזה". לקראת הבחירות לכנסת ה-19 הפכה יחימוביץ' את סדר הדברים. רק אם תהיה בישראל כלכלה חזקה, סולידריות וצדק חברתי, היא טוענת, הממשלה תוכל לקדם תהליך שלום ברצינות וגם ליישם אותו.

שלושה ח"כים במפלגת העבודה, שביקשו לשמור על עילום שם כיוון שחששו להתעמת עם יחימוביץ', טענו שהיא "בורחת מעיסוק בנושא הפלסטיני כמו מאש" ולא קיימה כל דיון על כך בסיעה. לדבריהם, יחימוביץ' חוששת שהדבר יבריח את המצביעים ויצייר את מפלגת העבודה כמפלגה שמאלנית, ולכן מציגה עמדות כלליות ועמומות בעניינים המדיניים ואינה מנסה להיות אלטרנטיבה מדינית לבנימין נתניהו. "הכל אצלה כלכלי-חברתי", אמר אחד הח"כים. "ניסו לגשש אתה לגבי נסיעה לרמאללה ופגישה עם אבו מאזן והיא לא הביעה עניין".

יועציה של יחימוביץ' מודים שחוסר ניסיונה המדיני הוא אחת מנקודות התורפה שלה, אבל דוחים את הביקורת. יחימוביץ' נעזרת בשני יועצים לא רשמיים בנושאים מדיניים-ביטחוניים – ד"ר חיים אסא, שהיה יועצו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, וראש אמ"ן לשעבר האלוף במילואים עמוס ידלין.

צירופו של האלוף במילואים אורי שגיא למפלגה, שעמו קיימה יחימוביץ' מסיבת עיתונאים אתמול, נועד להראות שיושבת ראש המפלגה מניפה גם את הדגל המדיני. בנוסף, לאחר הבחירות בארצות הברית בשישה בנובמבר, מתוכננות לה שתי נסיעות לארצות הברית – לוועידה הכללית של הארגונים היהודיים ולפורום סבן בוושינגטון.

בסביבת יחימוביץ' מזכירים שיושבת ראש העבודה אמרה כמה פעמים שהיא תומכת במתווה הנשיא קלינטון, הכולל נסיגה מרוב הגדה המערבית וכן את חלוקת ירושלים לפי "מה שיהודי ליהודים ומה שערבי לפלסטינים".

בנושא הפלסטיני, טוענים יועציה של יחימוביץ', נתניהו הוא זה שהתקרב לעמדות מפלגת העבודה, ולא להפך – גם בנושא ההכרה בישראל כמדינה יהודית. "שלי יחימוביץ' מאמינה בעמדות המוצקות והמסורתיות של מפלגת העבודה, שלפיהן ההסדר הנכון והמעשי הוא שתי מדינות לשני עמים – יהודית ופלסטינית – המכירות זו בזו. אין כאן שום שינוי או חידוש", אמר אחד מיועציה הבכירים. "עמדת יחימוביץ' היא שלא חסרות תוכניות מדיניות על השולחן – ובראשן תוכנית קלינטון – מה שחסר זה ביצוע של התוכניות האלה ונכונות לנהל משא ומתן אפקטיבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ