בחירות 2013: העבודה ויש עתיד ממשיכות לגייס מועמדים

יחימוביץ' מודיעה על הצטרפות מועמד ביטחוני חיצוני נוסף – אך לא פנתה לעמרם מצנע, שהתמודד מולה במפלגה. לפיד מציג שתי מועמדות חדשות מהאקדמיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלוף משנה (מיל.) ומפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, עומר בר-לב, הודיע היום (רביעי) על התמודדותו ברשימת העבודה לכנסת. לצדו התייצב היום בבית מפלגת העבודה גם חילי טרופר, מנהל בית הספר הצעיר ביותר שהיה בישראל, אשר ניהל את התיכון לנערים שנפלטו ממסגרות אחרות, ברנקו וייס ברמלה. טרופר הוא שומר מצוות, בוגר סיירת דובדבן, ולשעבר סמנכ"ל עמותת "אחרי". גם מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת, הרב הרפורמי גלעד קריב, מתכוון להודיע בימים הקרובים על התמודדותו לרשימת העבודה לכנסת.

היום קיים גם יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד מסיבת עיתונאים בה הוצגו שתי מתמודדות נוספות ברשימת המפלגה – דר' עדי קול, מקימת הפרויקט "אוניברסיטה בעם" ועו"ד קארין אלהרר, ראש מערך הקליניקות המשפטיות באוניברסיטת בר-אילן. השתיים מצטרפות ליעקב פרי, יעל גרמן ומאיר כהן. אולם לפיד עדיין מתעקש לא לחשוף את דירוגם של חברי המפלגה. מי שהצטרף ללפיד אך טרם הודיע על כך באופן רשמי הוא מפקד מחוז ירושלים לשעבר ניצב בדימוס מיקי לוי. בכנס שהתקיים השבוע בירושלים אמר לפיד כי לוי הוא מועמד המפלגה לתפקיד השר לביטחון הפנים.

ההודעה על התמודדותו של בר-לב, בנו של הרמטכ"ל לשעבר חיים בר-לב, נתמכת על ידי יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' שקידמה את פניו היום במסיבת העיתונאים בבית המפלגה. הצעד נעשה כחלק מפעולותיה של יחימוביץ' לגיוס מועמדים "ביטחוניסטים" לרשימת העבודה, גיוסים אלו נעשים על ידה כדי להתמודד עם נקודת התורפה המרכזית שלה מול קמפיין "איראן" שמתכנן ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

יחימוביץ' עם טרופר (מימין) ובר-לבצילום: אלון רון

עם זאת, יחימוביץ' טוענת שהיא תומכת רק במועמדים שמשתלבים באופן הרמוני ברשימה הסוציאל-דמוקרטית שהיא מגבשת. "אנחנו לא עוסקים בציד ראשים סתמי. אנחנו מחפשים רשימה שיש לה תשתית ערכית משותפת", הסבירה אתמול (שלישי) יחימוביץ' בעת מסיבת עיתונאים בה קידמה את מועמדותו של האלוף (מיל.) אורי שגיא. גם שגיא, התברר אתמול, איננו "ביטחוניסט" קלאסי. בדבריו הוא העדיף לדבר על מצבה הרעוע של החברה הישראלית, ולא לעסוק באיומים הצבאיים עליה. "החברה הישראלית מתכרסמת בתוכה. היא סובלת מבעיות שמענה צבאי לא יסייע להן. החצר האחורית בחברה הישראלית סובלת ממצוקות כלכליות, חברתיות וחינוכיות", אמר שגיא.

במהלך מסיבת העיתונאים לשגיא, התברר שיחימוביץ' כלל לא פנתה עד כה ל"ביטחוניסט" הבכיר של העבודה, אלוף (מיל.) עמרם מצנע, בניסיון לשכנע אותו להצטרף לכוורת ולהוסיף מניסיונו כדי לחזק את תדמית המפלגה. יחימוביץ' לא התבלבלה, וניצלה את העיתונאים הרבים כדי לפנות למצנע. "עמרם מצנע הוא איש ראוי, המפלגה מחבקת אותו וקוראת לו שיתמודד ושיהיה ח"כ ראוי ומוצלח". מצנע נשמע אתמול מסויג. הוא עשוי להודיע על התמודדותו בתוך ימים, אך אישר שלא היה כל קשר בינו לבין יחימוביץ', מולה התמודד בבחירות הפנימיות האחרונות, לקראת הפריימריז. גורמים במפלגה העריכו שמצנע החליט כבר להתמודד והוא עשוי להסתייע בבעל בריתו, עמיר פרץ, כדי לגייס קולות לקראת ההתמודדות.

יחד עם זאת, בפועל, מרבית הגנרלים שעשויים להשתלב בכנסת הבאה העדיפו שלא לעשות זאת עד כה באמצעות רשימת העבודה. ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי בחר ביאיר לפיד, שניסה לשדל בתקופה האחרונה גם את האלופים משה קפלינסקי ואלעזר שטרן. הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, שנמצא עדיין בתקופת צינון, פלירטט עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואילו הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ ניסה את מזלו בקדימה, אך בינתיים יושב על הגדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ