הפריימריז בעבודה: אין שריונים, אלא "הבטחת ייצוג" למגזרים מסוימים

יו"ר המפלגה יחימוביץ' החליטה כי המגזרים השונים ובהם נשים, קיבוצים ומושבים לא יהיו אלה שייבחרו את נציגיהם - אלא כלל חברי המפלגה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו״ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', פרסמה היום (רביעי) את הרכב הרשימה המסתמן לבחירות לכנסת. על פי ההצעה, המפלגה לא תשריין מקומות ברשימתה כלל, אלא תעניק הבטחת ייצוג - מעין רשת ביטחון שתחייב את המפלגה לשבץ מועמדים ממגזרים מסוימים אם אלה לא יצליחו להתברג לרשימה הארצית בכוחות עצמם.

על פי ההחלטה, פעילי המגזרים השונים לא יהיו אלה שייבחרו את נציגיהם כפי שהיה נהוג עד כה, אלא כלל חברי המפלגה. יחימוביץ' פסקה כי המפלגה לא תגדיל באמצעות "הבטחת ייצוג" את מספר הנשים שישובצו ברשימה: בכל עשירייה יישמר מקום לשתי נשים בלבד (אם מספר גדול יותר של נשים לא יתברג באופן רגיל, י"ס). יחימוביץ' עצמה עמדה על כך שהעובדה שהיא אשה לא תחשב לצורך הבטחת ייצוג לנשים, כך שהעשירייה הראשונה תכלול בסופו של דבר עוד שתי נשים מלבדה. הנשים ישובצו במקומות 5, 9, 14, 19 24, 29, 34 ו-36.

מחוזות המושבים והקיבוצים יאוחדו, למרות הביקורת שנמתחה על המהלך, ונציגיהם ישולבו במקומות 17 ו-25. גם מחוזות הערבים והדרוזים יאוחדו וישובצו במקומות 18 ו-26. נציג העולים ישובץ במקום 20, נציג השכונות במקום 21, שרון ושומרון במקום 22 ונציג המרכז במקום 23. על פי מרבית הסקרים, שאר השיבוצים, ובהם נציגי הערים הגדולות, לא יהיו במקומות ריאליים: נציג מחוז דן ישובץ במקום 27. נציג נגב ודרום במקום 28, נציג חיפה במקום 30, נציג תל אביב במקום 33 ונציג ירושלים במקום 31.

שלי יחימוביץ' והמצטרף הטרי למפלגה עומר בר לב, היוםצילום: אלון רון

ועידת מפלגת העבודה תתכנס ביום שלישי הקרוב, כדי לדון ולאשר את תקנון הפריימריז לחברי הכנסת. הוועידה צפויה לאשר את קיום הבחירות המקדימות ב-27 בנובמבר. יו"ר המפלגה יחימוביץ' מסרה הערב כי "רשימת העבודה לכנסת תהיה ערכית ואטרקטיבית, ותיבחר באופן הדמוקרטי ביותר כך שתתן ביטוי לרחשי לבו של הציבור. לא יתאפשר יותר מצב שבו אדם ישוריין בלי להיבחר כלל, או במספר קולות זעום, ואחר כך גם ייקח את המנדט שלו ויערוק. המתמודדים יבקשו מכלל חברי המפלגה את אמונם, וגם נציגי הקבוצות השונות ישובצו בהבטחת ייצוג ולא ישוריינו על ידי קבוצותיהם".

יחימוביץ' התייחסה לתסיסה במפלגה בעקבות ההחלטה ואמרה כי "ברור לי שזהו מהלך לא פשוט, והוא מעורר תרעומת בקרב אלה שהתרגלו לקבל מושב בכנסת בלי להתאמץ ובלי להתכתב עם הציבור, אך מה שעומד לנגד עיניי הוא להבטיח שרשימתה של מפלגת העבודה תהיה החזקה ביותר בבחירות הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ