נתניהו וליברמן הכריזו על איחוד בין הליכוד וישראל ביתנו

שני ראשי המפלגות הודיעו במסיבת העיתונאים על האיחוד והבטיחו כי איחוד הכוחות ייתן להם את הכוח להגן על ישראל מאיומים מחוץ ולחולל שינויים מבית

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן הכריזו הערב (חמישי) כי הליכוד וישראל ביתנו ירוצו בבחירות הקרובות לכנסת ברשימה משותפת. בסביבת נתניהו וליברמן הכחישו הערב דיווח שפורסם בערוץ 2 לפיו הם הסכימו על רוטציה, שבמסגרתה יחליף  ליברמן את נתניהו בשנה הרביעית לקדנציה בתפקיד ראש הממשלה.

"איחוד כוחות יתן לנו את הכוח להגן על ישראל. להגן עליה מול האיומים הביטחונייים מחוץ למדינה והכוח לחולל שינויים חברתיים וכלכליים בתוך המדינה", הבטיח נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת שקיים הערב עם ליברמן. "אנחנו עומדים בנפני אתגרים אדירים וזה הזמן לאחד את הכוחות למען מדינת ישראל. לכן הליכוד וישראל ביתנו ירוצו ביחד ברשימה משותפת, בפתק אחד".

>> בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים

"זה יחזק מאוד את הממשלה, זה יחזק את ראש הממשלה, ולכן זה יחזק מאוד את המדינה. אני מקווה לזכות שוב באמון הציבור כדי לקבל מנדט ברור שיאפשר לי להתמקד בעיקר ולא בטפל. מנדט כזה יאפשר לממשלה להפנות את תשומת ליבה למשימות שעומדות בפנינו". נתניהו הוסיף עוד כי האיחוד עם מפלגתו של ליברמן יאפשר גם להפחית את יוקר המחיה במדינה, אחרי שלדבריו, הצליחו לייצב את הכלכלה בתקופה של משבר כלכלי עולמי.

נתניהו וליברמן, הערב במסיבת העיתונאיםצילום: אמיל סלמן

גם ליברמן הדגיש את הכוח שמעניק האיחוד. "דיברנו על שינוי שיטת הממשל על רפורמה שלטונית, ורפורמה שלטונית מתחילה היום", אמר והבטיח,."אתם יודעים אצלי מילה זה מילה". לדבריו, "איחוד הכוחות של הליכוד וישראל ביתנו. איחוד הכוחות בינינו, הוא שילוב של ניסיון, עוצמה ואחדות. זה מה שעם ישראל מצפה לו היום. בין כל החלופות בחרנו באופציה של אחריות לאומית".

בליכוד הסבירו שהמהלך נועד להפוך את המפלגה לגדולה מבין סיעות הבית אחרי הבחירות הבאות - ולבצר את מעמדו של נתניהו כמועמד ברור ומובהק להקמת הממשלה הבאה. המהלך עדיין צריך לקבל את אישור ועידת הליכוד.

ליברמן למקום השני ברשימה

גורמים בסביבת ליברמן אישרו כי הוא ישובץ במקום השני ברשימה. הם הוסיפו כי החלוקה בין חברי הליכוד לחברי ישראל ביתנו ברשימה תהיה על בסיס יחסי הכוחות ביניהם היום בכנסת. בסביבתו של יו"ר ישראל ביתנו מעריכים שהאיחוד יקנה להם לפחות 50 מנדטים בבחירות ויאפשר להם כינון ממשלה יציבה, מבלי להיכנע לסחטנות של המפלגות השונות אחרי הבחירות.

לאיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו יש השלכות מרחיקות לכת על אופיה של הממשלה הבאה. על פי הערכות, נתניהו יתחייב לקדם סדר יום חילוני-אזרחי המשקף את סדר יומה של ישראל ביתנו. כחלק מהמהלך, הוא עשוי לבחור כשותפות קואליציוניות במפלגות בעלות סדר יום דומה, דוגמת "יש עתיד", "קדימה" ואף את מפלגת "העבודה", על פני החיבור המסורתי למפלגות החרדיות.

המהלך צפוי לכפות על מפלגות השמאל מרכז התארגנות מחודשת - ספק אם במצב הנוכחי, בו הגוש מפורק לחמש מפלגות לפחות, תוכל אחת מהן לגבש תמיכה שתוכל להתחרות במעמד של "מפלגת העל" החדשה. מסקר שנערך בשבוע שעבר על ידי חברת "דיאלוג" עבור "הארץ" התברר כי על אף הצירופים, הזעזועים והעזיבות שמתפרסמות מדי יום, גוש הימין-ליכוד-חרדים שומר על הרוב שלו בכל תרחיש אפשרי של איחוד, מיזוג, או חיבור בשורות גוש המרכז-שמאל.

ההכרזה של נתניהו וליברמן הובילה לגל ביקורת ממפלגות המרכז והשמאל, אך גם מתוך הליכוד. השר מיכאל איתן מתח ביקורת גלויה על ההסכם שגיבשו נתניהו וליברמן, וקרא לכינוס ועידת הליכוד ולדחיית הצעת האיחוד. "הסכם זה, אם יצא לפועל, יהיה הסכם חיסול תנועת הליכוד, ואיום על הדמוקרטיה הישראלית", אמר.

זו אינה הפעם הראשנוה שבה נתניהו שוקל את המהלך הזה. בשל החשש מאיחוד אפשרי בשמאל-מרכז, נתניהו בחן את הרעיון הזה כבר במאי השנה, ערב הקדמת הבחירות הקודמת שבוטלה בעקבות הצטרפות קדימה. בשבועות האחרונים עלה הרעיון שוב בסביבת נתניהו.

נתניהו וליברמן מנהלים מערכת יחסים ארוכה ורבת תהפוכות. ליברמן אף שימש מנכ"ל משרד ראש הממשלה בזמן כהונתו הראשונה של נתניהו כראש ממשלה, אולם הוא התפטר באמצע הכהונה. גם בכהונתו הנוכחית כשר חוץ, ליברמן לא היסס להתגרות בראש הממשלה. בין היתר שלח לשרי הקוורטט מכתב באוגוסט השנה, שבו קרא לקיים בחירות ברשות הפלסטינית כדי להחליף את אבו-מאזן. נתניהו מצידו התנער מהמכתב של ליברמן. "מכתבו של שר החוץ אינו מייצג את עמדת ראש הממשלה או את עמדת הממשלה", אמר בכיר בלשכתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ