התגובות לאיחוד |

יחימוביץ' קוראת לאיחוד מפלגות השמאל-מרכז

לדברי יו"ר העבודה, מפלגה מאוחדת בראשותה תוכל לגבור על נתניהו. השר מיכאל איתן (ליכוד) על מהלך האיחוד: "זה הסכם לחיסול הליכוד"

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

במערכת הפוליטית מיהרו להגיב הערב (חמישי) לאיחוד הצפוי בין הליכוד לישראל ביתנו לקראת הבחירות הבאות לכנסת. יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', קראה לגוש המרכז-שמאל לחבור למפלגתה: "הכוחות המרכזיים במדינת ישראל חייבים לחבור למפלגת העבודה בראשותי. אני מבקשת מהם להצטרף למפלגה שהקימה את המדינה, שמציעה אלטרנטיבה שלטונית להנהגה הקיצונית הזו". לדברי יחימוביץ', "נתניהו ידע שתוצאות הבחירות לא ידועות מראש, ולכן נהג כך. אלה אכן בחירות שתוצאותיהן לא ידועות מראש, והדבר בידינו. אני פונה גם להמוני מצביעי הליכוד שאיבדו היום בית פוליטי. הערב הם מצאו את עצמם בתרחיש שלא דמיינו בסיוטיהם הגדולים ביותר - במפלגה בראשות איווט ליברמן". 

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, הגיב גם הוא למהלך ורמז כי אין בכוונתו לחבור ליחימוביץ': "האיחוד הערב בין הליכוד וישראל ביתנו מבהיר את התמונה הפוליטית - נתניהו הלך עם הימין הקיצוני, יחימוביץ' שברה עמוק לשמאל והרוב הישראלי ההגון והמתון כבר מזמן לא מזהה את עצמו במפלגות של אתמול. למרכז הישראלי נותרה כתובת אחת ברורה שמייצגת אותו באמת - המפלגה בראשותי". 

השר מיכאל איתן (ליכוד) מתח הערב ביקורת גלויה על ההסכם שגיבשו נתניהו וליברמן, וקרא לכינוס ועידת הליכוד ולדחיית הצעת האיחוד. "הסכם זה, אם יצא לפועל, יהיה הסכם חיסול תנועת הליכוד, ואיום על הדמוקרטיה הישראלית", אמר.

השר מיכאל איתןצילום: לשכת השר לשיפור השירות לציבור

בכיר נוסף בליכוד, שביקש שלא לפרסם את שמו, מתח גם הוא ביקורת על המהלך והביע חשש שהאיחוד יפגע קשות במעמדם של השרים הבכירים במפלגה: "מה נתניהו חושב, שהוא הרב עובדיה? שהוא יכול להכתיב לנו עם מי לרוץ? השותפות הזאת עם ליברמן דוחה אותנו. אני לא רוצה לרוץ עם אדם כמו ליברמן והערכים שהוא מייצג. לדעתי הרשימה המשותפת לא תקבל ביחד את מה שהליכוד וישראל ביתנו היו מקבלות אילו היו רצות לחוד".

הבכיר הוסיף כי "עכשיו נהיה מחויבים לקידום נושאים שנויים במחלוקת כמו חוקי הנאמנות-אזרחות, או נושא הנישואין האזרחיים. למה נתניהו הלך למהלך הזה? הוא פוחד מיחימוביץ'? הוא חשב שהוא הולך להפסיד בבחירות? זה מהלך בעייתי מאוד".

לעומת הביקורת הרועמת של המתנגדים, בין שרי הליכוד היו גם מי שמיהרו לפרסם הודעות המברכות על המהלך. שר החינוך גדעון סער אמר: "האיחוד יחדד את הוויכוח במערכת הבחירות בין הימין לשמאל, אך מעבר לכך יש בו פוטנציאל לחיזוק משמעותי של היכולת למשול ולחולל שינויים משמעותיים לרבות בשיטת הממשל, במשילות ובשוויון בנטל". השר גלעד ארדן ציין: "צריך לברך על כך שליברמן ונתניהו הגיעו לסיכום הזה". 

השר אלי ישי, ממנהיגי ש"ס, אמר כי "ייתכן מאוד שש"ס תצא נשכרת מהאיחוד, וייתכן שייווצר גם גוש שמאל". לדבריו, "זו הפתעה מרתקת ומעניינת. הופתעתי לחלוטין. זו מערכת הבחירות המרתקת שהיתה אי פעם. ראש הממשלה עדכן אותי הערב על ההתפתחויות, ואיחלתי לו בהצלחה".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בעקבות המהלך: ״הפשיזם של הספסלים האחוריים בליכוד נכנס כעת באיחוד עם ליברמן לקדמת הבמה. הליכוד הפך לאיום אסטרטגי על אופייה הדמוקרטי של ישראל, וכל מי שרוצה לשמור עליו חייב להתחייב כבר עכשיו שלא ייכנס לממשלת ביברמן״.

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה הפציר במפלגות האופוזיציה לספק תגובת נגד למהלך שרקח ראש הממשלה: "אני קורא לשותפיי לדרך במפלגות המרכז הציוניות לשים את האגו בצד ולפעול בנחישות לאיחוד השורות".  

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר: "הם מפחדים והם גם יודעים למה. הממשלה הזאת נלחמה ארבע שנים נגד העם. והבחירות יכולות להיות ההזדמנות להחזיר לה כגמולה. לעם הזה דרוש עכשיו שמאל תקיף ולא מגמגם שיציב את הדרך ההפוכה: שלום, שיוויון וצדק חברתי".

ח"כ עינת וילף מסרה בשם מפלגת העצמאות כי "הודעת האיחוד בין מפלגות הליכוד לישראל ביתנו מעלה אפשרות להקצנה מדאיגה בקרב הימין ומפלגת השלטון, ומבהירה כי מנהיגות שקולה ואחראית נמצאת היום רק במפלגת העצמאות בראשות שר הביטחון אהוד ברק".

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) אמר על האיחוד: "הימין המזויף הולך וחושף את פרצופו. אצל נתניהו וליברמן הכל דיבורים. נתניהו התיישר עם מצע קדימה להקים מדינה פלסטינית, ועכשיו גם ליברמן חושף חוסר חוט שדרה אידיאולוגי".

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, תקף גם הוא את האיחוד. "המסכה ירדה מעל פניו של הליכוד ושל נתניהו, זה לא איחוד של רשימות זאת חשיפת פרצופו האמיתי של נתניהו, הימין הקיצוני מחרחר המלחמות. המשך שלטונו יהיה מאין קבורה של תהליך השלום", אמר.

"ישראל דוהרת עם תאוצה כלפי הנהגה פשיסטית קיצונית", אמר ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל). "על פניו מדובר בתרגיל מתוחכם של נתניהו וליברמן , אבל למעשה הוא חושף את הפנים האמיתיות של הזרם האמיתי השלט בישראל: קיצוני, מתלהם, גזעני וליברמני. ישראל היא מדינת כל ליברמניהו".

בהכנת הידיעה השתתפו: יהונתן ליס, אילן ליאור, רויטל חובל, יאיר אטינגר, ג'קי חורי וחיים לוינסון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ