סטירת לחי לחרדים |

נבוכים לנוכח הברית החדשה

אם מפלגת "הליכוד ביתנו" תניב כמעט מחצית מהמושבים בכנסת, השותפות הטבעיות של נתניהו יהפכו מיותרות וחקיקה מסוכנת מבחינתן בנושאי דת ומדינה תהפוך לאפשרית

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

איך שלא הופכים את הכרזת נתניהו-ליברמן מאמש, זוהי סטירת לחי לחרדים. חוק גיוס חדש לתלמידי הישיבות, שינוי שיטת הממשל, תקציב שיפגע בשכבות החלשות ויכרסם בקצבאות, חקיקה ליברלית אפשרית בענייני דת ומדינה, ומעל הכל - מפלצת פוליטית גדולה שתוזיל את המחיר הקואליציוני של המפלגות החרדיות ואולי אף תדחק אותן אל מחוץ לקואליציה. אם הברית בין נתניהו לליברמן תניב כמעט מחצית מהמושבים בכנסת, זו עשויה להפוך את השותפות הקואליציוניות הבכירות של נתניהו בשנים האחרונות די מיותרות. האופוזיציה נראית קרובה מתמיד לחרדים, בעיקר בעבור יהדות התורה.

מבחינת ש"ס, התגובה הנדרשת לברית הזו ברורה: ש"ס תהיה במערכת הבחירות הקרובה יותר חברתית, יותר מזרחית, יותר מסורתית, ויותר בוטה בכל אחד משלושת הסעיפים. ש"ס תציג את עצמה כיחידה שתוכל לבלום את הקיצוצים בתקציב, את גיוס החרדים, את החקיקה החילונית. לא מן הנמנע, כי הגוש הימני החדש יוצג כשד אנטי-דתי.

"אנו מברכים על האיחוד", נמסר מהמפלגה הספרדית, "האיחוד מחדד את העמדות והבחירה הופכת לפשוטה יותר. כעת ברור לכל שיש רק מפלגה אחת שדואגת לשכבות החלשות ולמסורת ישראל. בבחירות הבאות, מי שחשובה להם הזהות היהודית-מסורתית של מדינת ישראל ומניעת גזירות כלכליות על השכבות החלשות תהיה להם רק כתובת אחת: תנועת ש"ס חזקה ומאוחדת".

אלי ישי ואריה דרעי, לפני כשבועייםצילום: אמיל סלמן

מבחינת יהדות התורה, אין מקום לאירוניה. קשה לשער שהברית בין נתניהו לליברמן לא כוללת סעיף הנוגע לחוק גיוס חדש, משהו בסגנון דו"ח פלסנר-מינוס. ביולי האחרון, בזמן שבכירי ש"ס ניסו לתפור מתווה שקט לגיוס אלפי חרדים, במגעים חשאיים שניהלו עם חברי ועדת פלסנר, יהדות התורה ישבה על הגדר, לא הסכימה לשתף פעולה, לא רצתה לגעת בשרץ. מבחינתה, לא קיים שום חוק גיוס שאפשר לחיות אתו בשלום.

גפני דיבר אתמול על המאבקים האידיאולוגיים שהיו לחרדים עם ליברמן בקדנציה החולפת, ואמר כי "האיחוד עם הליכוד צופן לציבור החרדי אתגרים רבים וקריטיים בקדנציה הבאה. יהדות התורה חייבת להיות גדולה וחזקה יותר כדי שנצליח לעמוד מול כל האתגרים".

דווקא ש"ס יכולה לשאוב עידוד: מול גוף פוליטי כל כך אשכנזי וחילוני, הסיכויים של המפלגה הספרדית לגייס קולות של ליכודניקים רק משתפר, אבל השאלה היא כמובן מה יקרה ביום שאחרי הבחירות. אם הסקרים יתממשו, והברית תשיג מעל 40 מנדטים, נתניהו לא צריך יותר משותף אחד. האם זו תהיה ש"ס? ייתכן. לא בהכרח.

אריה דרעי, חבר קרוב של ליברמן, לא חזר לפוליטיקה כדי לשבת באופוזיציה. ימים יגידו אם נתניהו וליברמן יראו בו צלע שלישית או רביעית מספקת בתוך קואליציה ימנית, חילונית וקפיטליסטית. דרעי, מצדו, יעשה הכל כדי להיות ראוי לגילום הצלע הזאת, עם מחיר קואליציוני סביר. דרעי יבקש להיות המצפון היהודי והחברתי של הממשלה הבאה. בזירה החרדית הוא ייבחן בשאלה אם ירכיב חזית אחידה עם יהדות התורה, שבאה עם תנאי פתיחה גרועים, או לפחות ידאג לעדכן ולתאם את צעדיו עם המפלגה האשכנזית.

החבירה מבורכת מבחינת החרדים רק באספקט אחד. הודעת ראש הממשלה תפסה את ח"כ משה גפני באמצע מו"מ מפרך שהוא מנהל בימים האחרונים כדי לפייס פלג מרדני בתוך דגל התורה, המאיים לרוץ בנפרד. אין כמו קצת איומים מבחוץ כדי ללכד את השורות. כעת, "החוב הקדוש" ללכת להצביע למפלגות החרדיות נראה קריטי מתמיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ