שינוי שיטת הממשל לאורך השנים: לא יותר מסיסמת בחירות

העלאת אחוז החסימה, שרים שלא יהיו ח"כים, הדחת ראש ממשלה ברוב של 80 ח"כים - אלה ההצעות לשינוי השיטה. אך מה השתנה עד היום? לא הרבה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

שינוי שיטת הממשל הפכה לסיסמת בחירות קבועה. מאז הוקמה "ישראל ביתנו" ב-1999 היא נושאת את דגל שינוי השיטה כדגלה המרכזי. במסיבת העיתונאים אתמול, בעוד נתניהו מדבר על שילוב המפלגות כנוסחת התמודדות נגד איראן, ליברמן הציג את ההסכם כאירוע היסטורי: "שינוי שיטת הממשל מתחיל היום", אמר.

שינוי השיטה לא מתייחס רק לאופן בחירת ראש ממשלה. אז על מה ליברמן מדבר כשהוא מתכוון לשינוי השיטה? באתר "ישראל ביתנו" מתייחסים לסוגיה בלי להיכנס לפרטים. הרעיון שם מתייחס לחיזוק מעמד וסמכויות ראש הממשלה, העלאת אחוז החסימה, שרי ממשלה לא יהיו ח"כים, והגבלת מספר הצעות אי-אמון.

באוקטובר 2006 הניח ליברמן הצעת חוק שאושרה בוועדת השרים לחקיקה ונגעה במשטר נשיאותי והפרדת רשויות. לפי ההצעה, העומד בראש המדינה הוא ראש הממשלה, שייבחר בבחירה ישירה, ולא נשיא. מוסד הנשיאות יתבטל, סמכויותיו עוברות אוטומטית לראש הממשלה, והוא זה שמרכיב את הממשלה. ההצעה אף מאמצת את החוק הנורווגי, שלפיו על שרי הממשלה, מלבד ראש הממשלה, להתפטר מחברותם בכנסת. ראש הממשלה ימשיך לכהן בתפקידו, אלא אם החליטה הכנסת ברוב של 80 מחבריה להעבירו מכהונתו. הכנסת אף רשאית לפטר שר ברוב של 70 ח"כים. ההצעה אף כוללת תיקון, שלפיו יועלה אחוז החסימה ל-10% מכלל הקולות (אחוז החסימה היום עומד על 2%). הצעת החוק אושרה בוועדת שרים לענייני חקיקה, אולם נכנסה להקפאה לצורך גיבוש הצעת חוק ממשלתית.

ליברמן. דגלה המרכזי של ישראל ביתנוצילום: מיכל פתאל

שנה לאחר מכן, סיכם ליברמן עם אולמרט על הצעת חוק מוסכמת, לפיה אחוז החסימה יעלה ל-2.5%, ייושם החוק הנורווגי, יוטלו הגבלות על השימוש בהצעות אי-אמון, ואי-אישור תקציב המדינה יביא לפיזור הכנסת. היה זה חוק מרוכך יותר ממה שליברמן ביקש, אבל גם זה לא יצא אל הפועל. בינואר 2008, כשפרש ליברמן ממשלת אולמרט אמר חבר כנסת מתוסכל ממפלגתו, "לא השגנו כלום. לא שינוי שיטת הממשל, לא ברית הזוגיות - כלום".

המלים שינוי שיטת הממשל נעדרות מאתר הליכוד. נתניהו לא נוטה לעסוק בעניין, אולם במפץ הפוליטי הקודם, עם הצטרפותה של קדימה לקואליציה, התחייב לפעול לשינוי שיטת הממשל. על פי אתר קדימה, שינוי השיטה מתייחס לאישור חוק היציבות השלטונית הקובע כי לא ניתן להדיח ראש ממשלה מכהן, למעט במקרים של שחיתות אישית וכדומה, ברוב של 80 חברי כנסת.

גם יאיר לפיד נוהג להזכיר את שינוי השיטה. ההבדל בין לפיד לליברמן הוא שלפיד מכנה את התוכנית שינוי ממשל, בעוד ליברמן מכנה אותו שינוי משטר. שיטת הממשל החדשה של לפיד כוללת את ביטול הגושים ומטילה על ראש המפלגה הגדולה ביותר את הרכבת הממשלה. כמו כן, אחוז החסימה יועלה ל- 6% ויידרש רוב של 70 ח"כים כדי להפיל את הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ