המיליונרים מארה"ב מפזרים תרומות בזהירות

החוק אינו מגביל את מספר המתמודדים בפריימריז בהם תורם מחו"ל יכול לתמוך. תופעת פיזור הכספים מאפיינת בעיקר את התורמים לליכוד

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

אלן מסנר הוא איש עסקים ניו יורקי שמחזיק בניינים בוויליאמסבורג ובברוקלין ומעורב גם בפוליטיקה הישראלית. בבחירות הפנימיות בליכוד, כראוי למשקיע זהיר, מסנר מפזר סיכונים. באוגוסט העביר 1,000 דולר לשלושה מתמודדים - גדעון סער, זאב אלקין וגלעד ארדן. מישהו מהשלושה בטח ייכנס לכנסת.

מסנר הוא אחד מכתריסר אילי הון מחו"ל שאינם מסתפקים בתרומה למועמד בודד. פיזור התרומות בין מועמדים שונים מאפיין בעיקר את התורמים לאנשי הליכוד. מתרומות שמתפזרות בין כמה מועמדים נהנים חברי מועדון מצומצם, הכולל את סער, אלקין, ארדן, לימור לבנת, ישראל כץ וכמובן ראש הממשלה בנימין נתניהו. החוק אינו מגביל את מספר המתמודדים שביניהם יכול תורם מחו"ל לפזר את כספו. עם זאת, סכום התרומה הכולל אינו יכול לעלות על 30 אלף שקל במפלגה שבה למעלה מ-50 אלף חברים. לתורם מותר להעביר עד 10,000 שקל למתמודד יחיד בבחירות המקדימות.

>> בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים

אלקין, שהתוודע למסנר בניו יורק, אמר ל"הארץ" כי אינו יודע מהו מקור ההכנסות של התורם. "יש לו עמדות ימניות מאוד. הוא מאלה שנפגשים עם מתמודדים כדי לשמוע אותם. בן אדם כזה מכיר את כל סיעת הליכוד. הוא פוגש את המתמודדים ואחר כך בוחר למי לתרום". אלקין אינו קנאי לתורמים שלו. "לא מפריע לי שהוא תורם לאנשים אחרים. ככה זה גם בבחירות בליכוד, כל חבר מפלגה יכול להצביע ל-12 מועמדים", הוא אומר.

קנת אברמוביץ ואשתו, נירהצילום: תומר אפלבאום

גם קן אברמוביץ', אחד מבעלי ההון הגדולים המעורבים בליכוד, תרם לכמה מתמודדים. מכספו של המיליונר האמריקאי נהנים ארדן, כץ ונתניהו. אברמוביץ', מחביבי נתניהו, הוא בעל קרן השקעות המתמחה בתעשיית הבריאות. ממקום מושבו באמריקה הוא שקוע עד צוואר בעסקנות ציונית.

אברמוביץ' אינו מסתפק במעורבות בליכוד ומעניק תרומות לאוניברסיטה העברית, לאוניברסיטה הפתוחה, לאגודה למען החייל ולארגונים אחרים בישראל. כספו של אברמוביץ' מושקע גם בגופי ימין שונים. הוא תרם, לדוגמה, את הפרס לביקורת התקשורת שמעניקה האגודה לזכות הציבור לדעת. הפרס אף קרוי על שמו.

נתניהו ולבנת חולקים כמה תורמים משותפים. אחד מהם הוא ג'ורג' שפר, מולטי-מיליונר מבוורלי הילס שעשה את הונו מייצור לק לציפורניים. הוא תרם מיליוני דולרים לצדקה, בעיקר בתחום הבריאות, ובארצות הברית נהנו מכספו אינספור פוליטיקאים, מיעוטם דמוקרטים ורובם רפובליקאים. בבחירות לנשיאות הוא תורם רק לרפובליקאים. לנתניהו נתן 6,000 דולר וללבנת 2,800 דולר.

קליפורנאי עשיר נוסף שהעניק תרומה ליותר ממתמודד אחד בליכוד הוא לי סמסון, בעליה של חברה הפועלת בתחום הבריאות. סמסון, שמזוהה פוליטית עם המפלגה הרפובליקאית, מרבה לתרום בתחום הבריאות ומעניק מכספו גם לארגוני צדקה יהודיים. העיר קרית שמונה וישיבת ההסדר הפועלת בה קיבלו ממנו סכומים משמעותיים. ללבנת תרם 2,800 דולר ולנתניהו 10,000.

מרק טננבוים ממיאמי שלח תרומות ללבנת (2,800 דולר), ליולי אדלשטיין (2,800 דולר) ולנתניהו (11,000 דולר). טננבוים היה חבר בוועד המנהל של אוניברסיטת תל אביב, אבל התפטר לפני למעלה משנתיים, לאחר שהאוניברסיטה דחתה את הצעתו לבדוק את פעילותם של מרצים הקוראים להטיל חרם על ישראל ועל מוסדות אקדמיים ישראליים. אחרי שעזב את אוניברסיטת תל אביב הצטרף לאוניברסיטת בר-אילן הפטריוטית. במיאמי הוא פעיל בעניינים יהודיים וציוניים ותורם לפוליטיקאים מקומיים ולארגונים ציוניים.

אחד המיליונרים המסתוריים ברשימת התורמים הוא גדעון פלאט. פלאט, אוהד הליכוד, הוא בעל עסקי נדל"ן בניו יורק. מעבר לכך, אין מידע עליו. אלקין, נתניהו וסער קיבלו ממנו 2,500 דולר. בן משפחתו, ג'פרי פלאט מניו יורק, תרם סכום דומה לארדן ולכץ. משפחה אחת, חמישה פוליטיקאים.

עוד משפחה שמפזרת את תרומותיה ביעילות היא משפחת מסר ממנהטן. אבי המשפחה, חוליו, תרם 2,500 דולר לסער ו-1,000 דולר לארדן. בנו אנדרו ואשתו מוניק פעילים בתחום החברתי והפוליטי והם אף חברים באקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים. בני הזוג תרמו לבית החולים שערי צדק בירושלים ולמוסדות חינוך בישראל ובחו"ל. מוניק פלאט העבירה תרומות לנתניהו ולמשה יעלון.

מרק לוינסון מניו ג'רזי (אין קשר משפחתי לכותב) הוא פעיל ציוני בולט. הוא התלווה למושל ניו ג'רזי, כריס כריסטי, בביקורו בישראל באפריל השנה. לוינסון, משפטן המתמחה בנדל"ן, העניק לכץ 1,000 דולר ולארדן 2,500 דולר.

בניגוד לליכוד, במפלגת העבודה אין אילי הון שתורמים ליותר ממועמד אחד. בקדימה היה תורם אחד ששם את מבטחו בשלושה מועמדים - אנדרו לוגר ממינסוטה, עורך דין בתחום העסקי ופעיל במפלגה הרפובליקאית - נתן כמה מאות דולרים לשלמה מולה, נחמן שי ויואל חסון. כיוון שהפריימריז בקדימה בוטלו, הכסף יוחזר לו.

השתתפה בהכנת הכתבה: קלואי לו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ