ברית הקיצונים |

כשביבי הפך לגלן בק

אפילו חבריו הרפובליקאים של נתניהו לא יוכלו להשלים עם העובדה שראש הממשלה נכנס למיטה אחת עם מעריצו של פוטין

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

בנימין נתניהו חושב שאביגדור ליברמן הוא אדם מסוכן. אביגדור ליברמן חושב שבנימין נתניהו הוא אדם עלוב. אבל אתמול שני האישים הללו, החושדים זה בזה ומתעבים זה את זה, החליטו לחבור זה אל זה. בו ברגע הם הפכו את מדינת ישראל למקום עוד יותר מסוכן ועלוב משהיה.

מבחינה פוליטית, המפץ של הימין-ימין הוא מהלך מבריק. אבל ההיסטוריה הישראלית מלמדת שמהלכים מבריקים מסוג זה לא פעם מכשילים את עצמם. בהחלט ייתכן שכתוצאה מהאיחוד של הליכוד-ביתנו ייווצר כאן גוש פוליטי חזק ששלטונו יהיה בלתי מעורער. אבל קיים סיכוי לא מבוטל שיקרה בדיוק ההיפך: המהלך טורף-הקלפים ידחה מצביעים מזרחים, ירתיע מצביעים מתונים ויאלץ את מפלגות המרכז לאחד כוחות. על כן, אף על פי שברגע זה האיחוד המפתיע נראה איחוד מבטיח שלטון, אין ודאות שאכן כך יהיה. גם נתניהו וגם ליברמן הימרו אתמול על כל הקופה. ההימור שלהם הוא לא רק עלוב, הוא מסוכן.

ואולם מבחינה ערכית המפץ של הימין-ימין הוא מהלך אפל. הוא הופך את מפלגת השלטון הלאומית-ליברלית של ישראל למפלגה לאומנית קיצונית. הוא הופך את ראש הממשלה המרכזי-ימני של ישראל, לראש ממשלה השבוי בידי כוחות חשוכים. אם שלשום ביבי עדיין היה יכול לספר לעצמו שהוא רייגן-ג'וליאני ישראלי, אתמול הוא הפך לגלן בק. אפילו חבריו הרפובליקאים לא יוכלו להשלים עם העובדה שהוא נכנס למיטה פוליטית אחת עם מעריצו של פוטין. אפילו תלמידי ז'בוטינסקי יתקשו להשלים עם העובדה שהרוח שתנשוב עכשיו במצודת זאב תהיה רוח ביילארוס. אם היתה תקווה שאי-פעם תפציע תקווה מנתניהו, התקווה אבדה. אם היתה בנתניהו איזושהי מחויבות לדמוקרטיה הליברלית, המחויבות התפוגגה. אתמול ביבי הסיר מעצמו את החליפה המחויטת של המהוגנות השמרנית ונשאר עירום ועריה.

כאשר אין-ספור דגלי ישראל מתנופפים מאחוריהם, ביבי ואיווט הבטיחו אתמול עוצמה מול אויבינו ואחדות בתוכנו ומשילות. משילות - אולי. משילות מהסוג המבעית. אבל עוצמה מול אויבינו הליכוד-ביתנו לא ייתן ואחדות בתוכנו הליכוד-ביתנו לא ינפק. כשנתניהו החליט להציל את עצמו באמצעות ליברמן הוא פילג את ישראל מבית והחליש את ישראל מחוץ והפך אותה למדינה אשר תיתפש במערב כמצורעת. כך שכעת האתגר עובר אל בעלי האגו הרבים במרכז-שמאל. האם יידעו לתת סוף סוף תשובה הולמת לאיחוד הכוחות החרדי ולאיחוד הכוחות הלאומני? האם יידעו להתעלות על עצמם כדי להציל את ישראל מברית הקיצונים? לא חשבנו שכך יהיה, אבל מערכת הבחירות 2013 הפכה אתמול למערכה גורלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ