ליברמן: "ההחלטה על האיחוד התקבלה לפני חודשיים"

יו"ר ישראל ביתנו הכחיש כי המהלך נעשה מתוך פחד, טען שירושת נתניהו אינה המניע שלו. "הרבה יותר נכון לנהל מדינה עם מפלגות גדולות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר החוץ ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן כינס היום (שישי) מסיבת עיתונאים בה הגיב להודעה הדרמטית שמסר אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בה הודיעו השנייםן על ריצה ברשימה משותפת בבחירות הקרובות לכנסת

ליברמן הדגיש בפתח דבריו כי "כרגע מדובר בריצה של שתי מפלגות שונות, שתי סיעות ברשימה אחת. אנחנו לא התחלנו הרפתקה משום מקום, ארבע שנים עבדנו כתף אל כתף. שתי המפלגות היו העוגנים של יציבות שלטונית". לדברי ליברמן, ההחלטה לא נבעה מסקרים לא מחמיאים ו"ההחלטה הסופית התקבלה לפני כמעט חודשיים". שר החוץ טען כי "הסקרים שלנו הראו באופן קונסיסטנטי 16 מנדטים", אך "הרבה יותר נכון לנהל מדינה עם מפלגות גדולות ולא עם רסיסי מפלגות שכל תוחלת החיים שלהן היא קדנציה אחת, וכל מי שיצביע להן יבין שהוא זורק את הקול שלו לפח הזבל של ההיסטוריה".

כשליברמן נשאל האם המהלך הופך אותו ליורשו של נתניהו, טען כי "אני באמת לא עוסק בירושה", וביטל את הקולות בליכוד שהביעו חשש מיחסו לדת. ‫"אי אפשר להפריד דת ממדינה בישראל, אנחנו העם היחידי שיש זיהוי מוחלט בין דת לבין לאום, מה שחייבים להפריד זה בין יהדות לבין עסקנות. הבעיה שלנו זה לקבל יהדות נטו בלי מתווכים. יש ביטוי יפה ברוסית: 'כמה שיותר מתקרבים לכנסייה ככה מתרחקים מאלוהים'. כל מי שמתקרב לאותם עסקנים שמסדרים את אותם אישורים במוסדות הרבנות מתרחק מהיהדות. אנחנו רוצים מסורת. רוצים יהדות נטו".

ליברמן במהלך מסיבת העיתונאיםצילום: אמיל סלמן

ההודעה אמש באה דווקא על רקע הערכות על איחוד אפשרי של מפלגות השמאל והמרכז גררה תגובות מכל רחבי הקשת הפוליטית. בעוד רוב בכירי הליכוד הביעו תמיכה במהלך, נשמעו גם קולות אחרים. השר מיכאל איתן קרא לכינוס ועידת הליכוד ולדחיית הודעת נתניהו וליברמן. "הסכם זה, אם יצא לפועל, יהיה הסכם חיסול תנועת הליכוד, ואיום על הדמוקרטיה הישראלית", אמר. בהודעה שפרסם איתן בעמוד הפייסבוק שלו הוא קרא לגייס חתימות לעצומה על הצבעה חשאית בוועידת הליכוד כדי לבטל ההסכם.

בכיר נוסף בליכוד מתח גם הוא ביקורת על המהלך והביע חשש שהאיחוד יפגע קשות במעמדם של השרים הבכירים במפלגה: "מה נתניהו חושב, שהוא הרב עובדיה? שהוא יכול להכתיב לנו עם מי לרוץ? השותפות הזאת עם ליברמן דוחה אותנו. אני לא רוצה לרוץ עם אדם כמו ליברמן והערכים שהוא מייצג. לדעתי הרשימה המשותפת לא תקבל ביחד את מה שהליכוד וישראל ביתנו היו מקבלות אילו היו רצות לחוד".

בדבריו היום, התייחס ליברמן לביקורת שהשמיע השר איתן ואמר כי "ליבי ליבי עמו. אני מבין את המצוקה שלו בתוך הליכוד, אני מוכן אפילו לעזור לו. שמעתי את כל השרים הבכירים, אני קיבלתי טלפונים מחברי בליכוד, ראשי ערים, ראשי סניפים. המגמה ההיא ברורה: 90% מהאנשים שהם באמת אנשי ליכוד במחשך שנים רבות כולם תומכים במהלך הזה".

יושבת ראש מרצ, ח״כ זהבה גלאון קראה בעקבות דברי ליברמן למפלגות המרכז - עבודה ויש עתיד - לשתף פעולה עם מרצ מיד אחרי הבחירות, ולהקים חזית להגנה על הדמוקרטיה מפני הסכנה האורבת לה נוכח האיחוד. ״על מנהיגי מפלגות המרכז-שמאל להתחייב כעת בפני אזרחי ישראל כי ישלבו ידיים ויחסמו את הקמתה של מפלגת ביברמן, המהווה סכנה ממשית לדמוקרטיה ולעתיד המדינה״, אמרה גלאון שהוסיפה כי "ממשלת ביברמן תעשה שתי מלחמות: אחת באיראן ואחת נגד הדמוקרטיה. ולכן, הבחירות האלה הן על מאבק על זכויות האזרח ואופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל - אתמול סוגייה זו הפכה למרכזית במערכת הבחירות".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, המתמודד לרשימת מפלגת העבודה טען בתגובה לדברים כי "מפלגת ישראל ביתנו הפנתה עורף לבוחריה בשנים האחרונות ונכשלה כישלון חרוץ לקידום נישואין אזרחיים ובפתרון מצוקת הגיור. השר ליברמן ושותפיו דיברו גבוהה על חופש דת אך בפועל החלישו את הדמוקרטיה הישראלית ונכנעו לתכתיבי
המונופול האורתודוקסי. החיבור הצפוי בין ישראל ביתנו והליכוד רחוק מלהציע בשורה חדשה בתחום הדמוקרטי והאזרחי בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ