שליש מהערבים מתלבטים אם להצביע בשל חוסר האמון בדמוקרטיה

סקר שנערך לאחרונה העלה כי המצביעים המתנדנדים סבורים שאין מפלגה שראויה לתמיכתם. המפלגות לא מרעננות את השורות ולא בוחנות איחוד

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יחס החברה הערבית לבחירות הקרובות עומד בסימן האדישות, הדכדוך וחוסר האמון כלפי המערכת הפוליטית. סקר שנערך בחודשיים האחרונים, בקרב מדגם מייצג שכלל 500 מרואיינים, בהם בני העדה הדרוזית והבדואים בצפון ובנגב, מגלה כי המצביעים המתנדנדים בחברה הערבית, המהווים שליש מבעלי זכות ההצבעה, טרם החליטו אם יצביעו בבחירות הקרובות משום שאינם מאמינים בדמוקרטיה וסבורים כי לא קיימת מפלגה שראויה לתמיכתם. במחקר, שנערך על ידי יוזמות קרן אברהם ומתפרסם כאן לראשונה, השיבו 14% מבין המצביעים המתנדנדים כי אינם מאמינים ביכולתם להשפיע על קבלת ההחלטות.

34% ממשתתפי הסקר הגדירו עצמם ככאלה שנמנעים מהצבעה באופן קבוע, 28% השיבו שהם מצביעים מתמידים ואילו 32% אמרו שהם מצביעים מתנדנדים, שלא תמיד משתתפים בבחירות.

>> בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים

היערכות לבחירות בסניף חד"ש בנצרת, השבועצילום: ירון קמינסקי

בניגוד למפלגות היהודיות והציוניות, שיציגו מועמדים חדשים בבחירות הנוכחיות, נראה שהמפלגות הערביות כלל לא יצרפו לשורותיהן פנים חדשות שיכולות למשוך מצביעים. בהתאם לכך, גם עמדות המפתח בהן לא ישתנו לעומת הבחירות הקודמות: ח"כ מוחמד ברכה יעמוד בראש חד"ש (אם כי צפוי שיתפטר אחרי שנה וחצי ויפנה את מקומו לחבר חדש במפלגה - מזכ"ל התנועה עו"ד אימן עודה).

את בל"ד יוסיפו להנהיג ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי, והמקום היחיד שיתפנה במפלגה הוא המקום השלישי. זאת עקב סילוקו של ח"כ סעיד נפאע מהתנועה, בעקבות חילוקי דעות על הסכם רוטציה. חברי הכנסת אחמד טיבי (תע"ל) וטאלב א-סאנע (רע"מ), ותיק חברי הכנסת הערבים, רואים בעצמם מועמדים לקדנציה נוספת, וממתינים שהפלג הדרומי בתנועה האיסלאמית יכריע אם וכיצד יתמודד בבחירות הקרובות.

בשבועות האחרונים גברו הקריאות שהשמיעו אינטלקטואלים ואנשי תקשורת ערבים לאיחוד בין המפלגות הערביות. הסיכויים לאיחוד בפועל הם קלושים ביותר לנוכח היריבות ולעתים הסלידה האישית בין הח"כים הערבים, ובשל מאבקי הכוח הפנימיים במפלגות, שאינם מאפשרים לקיים דיון מעמיק על איחוד. "אנחנו עסוקים בעצמנו", אמר תושב שפרעם המצביע לבל"ד, "כנראה שבלי מכה מלמעלה, כמו הצורך לעבור את אחוז החסימה, אין סיכוי לאחדות".

הד"ר אסעד גאנם, מרצה למדע המדינה באוניברסיטת חיפה, הסביר כי הפיצול בין המפלגות קיים על אף שאין הבדל אידיאולוגי בפעילות הפרלמנטרית שלהן. לדבריו, אין ייצוג הולם לנשים במפלגות, אף שיש להן פעילות רבות. גאנם הוסיף כי המפלגות התקשו לתת מענה למצוקות היומיומיות ביישובים הערבים, בהן האלימות הגואה והאבטלה, וזהו אתגר נוסף שיעמוד בפניהן לקראת הבחירות.

המחקר והסקר הצביעו על כמה מסרים העשויים להעלות את אחוז ההצבעה בקרב המצביעים המתנדנדים. 58% מהם אמרו כי שריון מקומות לשרים ערבים בממשלה יעלה את הסיכוי שיצביעו ו-56% אמרו ששינוי שיטת הממשל ושריון המקומות לערבים בכנסת, בהתאם לאחוז שלהם באוכלוסייה, יעלה את הסיכוי שיצביעו. 51% מהמצביעים האלה השיבו כי איחוד של המפלגות הערביות יעלה את הסיכוי שיילכו להצביע.

נתונים נוספים שעולים מהסקר מלמדים שבסדר העדיפויות של המצביעים הערבים כבר לא עומד הסכסוך הישראלי-פלסטיני אלא המצוקות האזרחיות. לשאלה מה הסוגיה הדחופה ביותר שנמצאת לדעתם על סדר היום, ציינו 24% מהנשאלים את העוני והאבטלה בחברה הערבית ושיעור זהה את מערכת החינוך שלה. אמנון בארי סוליציאנו ומוחמד דראוושה, מנכ"לים שותפים ביוזמות קרן אברהם, העריכו כי אם הציבור הערבי ישוכנע שהוא יכול להיות שותף לעיצוב המציאות בישראל וייתפש כשותף לגיטימי בעיני המפלגות הציוניות המרכזיות, הוא ישתתף בבחירות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ