מאמצים בליכוד למנוע האיחוד עם ליברמן

ההצבעה על האיחוד תיערך מחר בוועידת המפלגה. השר מיכאל איתן דורש הצבעה חשאית כדי להגדיל את הסיכוי שהמהלך יבוטל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החוץ, אביגדור ליברמן, מפעילים מכבש לחצים על פעילים מרכזיים בליכוד כדי להביא לאישורו מחר של ההסכם להתמודדות משותפת של המפלגה עם ישראל ביתנו בוועידת הליכוד. החשש מפני מהלך לסיכול האיחוד מצד פעילים שעלולים להידחק לשולי הרשימה הבאה לכנסת, לצד סקרים לא מחמיאים שפורסמו בימים האחרונים, עוררו לחץ רב בסביבתם של השניים. נתניהו וליברמן שוחחו בטלפון עם צירים מרכזיים וניסו לשכנע אותם בנחיצות המהלך. ההערכות הן כי למרות ההתנגדות, האיחוד יאושר בוועידת הליכוד.


רובם המוחלט של שרי הליכוד בחרו שלא להביע התנגדות פומבית למהלך, בעיקר בשל הפריימריז המתקרבים, אף שכמה מהם הביעו אי-נחת ממנו. השר דן מרידור, שלא התבטא עד כה בנושא, שידר אתמול אווירה של עסקים כרגיל, כשכינס את צוות הפריימריז שלו לישיבת מטה. “כרגע ההתמודדות נמשכת כרגיל”, אמרו בסביבתו של מרידור.


“אם תהיה החלטה אחרת, כמובן שנעדכן”. השר מיכאל איתן, אחד המתנגדים התקיפים לאיחוד הרשימות, החל בסוף השבוע לאסוף חתימות של חברי וועידה, בניסיון להפוך את ההצבעה בנושא לחשאית. להערכתו, הצבעה חשאית תגדיל באופן משמעותי את הסיכויים שההסכם לא יאושר. מאז מסיבת העיתונאים של נתניהו וליברמן, איתן מנהל קשרים עם דמויות שונות במפלגה בניסיון לקדם את המהלך לסיכול ההסכם. אתמול הוא סירב לנקוב בשמות של שותפיו למהלך והעריך שהסיכויים למנוע את אישורו, כרגע, נמוכים. לדבריו, “התחושה שלי היא שבהצבעה חשאית יהיה קרב. זה כבר לא יהיה מצב של אחד נגד כולם. יש גלי התנגדות בליכוד, אנשים אומרים לי את דעתם בעניין, אבל לא כולם רוצים להזדהות. זה מצב מאוד עדין”. 


נתניהו וליברמן בהודעת הריצה המושתפת, ביום חמישיצילום: אמיל סלמן

ההתנגדות העיקרית לאיחוד בין המפלגות מגיעה כיום בעיקר מן המתמודדים על המקומות המשוריינים לנציגי המגזרים והמחוזות, משום שאלה עשויים להידחק למקומות לא ריאליים ברשימה המשותפת. “כל המתמודדים ברשימה הארצית של הליכוד ישובצו עד המקום ה-31, הריאלי, ברשימה המשותפת, כך שלא תשמע מהם התמרמרות כלשהי על המהלך”, הסבירו אתמול בליכוד. “זה מלחיץ את אלה שמנסים לקבל שריונים במחוזות ובמגזרים, אבל הם עצמם שוכחים שהליכוד עלול היה לאבד את אותם המנדטים בדיוק אם היה מתמודד בקרב מול ישראל ביתנו”. 


ככל הידוע, חברי הוועידה לא יראו לפני ההצבעה את מסמך ההבנות בין בנימין נתניהו לאביגדור ליברמן, משום שזה עדיין לא הושלם. במקום זאת, תוקרא – ככל הנראה – הצהרת כוונות בסיסית. “עד עכשיו לא הצלחתי לקבל לידי את ההסכם עצמו”,  זעם איתן אתמול והוסיף, “זה לא סביר שאנחנו נלך להצביע על הסכם שאף אחד לא ראה”. בעוד שסקר פנימי שערכו ב”ישראל ביתנו” הצביע כי הרשימה המשותפת תקבל 47 מנדטים, סקר שפורסם בסוף השבוע בחדשות 10, ונערך על ידי חברת פרויקט המדגם, בפיקוחו של פרופ’ קמיל פוקס, מצביע כי 22 אחוזים ממצביעי הליכוד לא יצביעו לרשימה המשותפת וכמוהם, 32 אחוזים ממצביעי ישראל ביתנו.

על פי הסקר, 26 אחוזים ממצביעי הליכוד הביעו התנגדות לאיחוד הרשימות ו-58 אחוזים תמכו בו. 35 אחוזים ממצביעי ישראל ביתנו הביעו התנגדות לאיחוד ו-51 אחוזים תמכו בו. 32 אחוזים מבין מצביעי ישראל ביתנו אמרו שלא יצביעו לרשימה המשותפת. לדברי בכירים בליכוד, הרקע לאיחוד הוא סקרים המצביעים על הידרדרות אפשרית של המפלגה כנגד יריבותיה בגוש המרכז-שמאל.

“היתרון של הליכוד בסקרים היום שברירי מדי. אם הליכוד לא היה רץ ברשימה משותפת, יש אפשרות סבירה שהיה משיג פחות מנדטים ממפלגת העבודה או מאיחוד כזה או אחר בגוש המרכז-שמאל”, אמר בכיר המעורה במהלך. לדבריו, “הליכוד עלול היה לאבד בתוך זמן קצר בין שישה לשמונה מנדטים בשלוש זירות שונות: בעימות עם ישראל ביתנו על הקול הרוסי והסוגיה האזרחית; בעימות עם ש”ס של אריה דרעי על הנושא החברתי ובעימות עם מפלגות הימין על רקע סוגיית ההתיישבות”.

יו”ר הקואליציה, זאב אלקין, צידד במהלך. לדבריו, “זה מהלך נכון גם לטווח הקצר וגם לרחוק. כל מי שמדבר על שינוי שיטת הממשל, צריך לתמוך בחזרה למצב שהיה פה לפני 20 שנה כשמפלגה גדולה הובילה את המחנה הלאומי עם  40 – 50 מנדטים. ברור שיש במהלך סיכונים אלקטורליים מסוימים, אבל הוא משפר מאוד את הסיכויים של הליכוד להרכיב את הממשלה הבאה”.

בכיר בליכוד הביע אתמול תמיהה על החלטתם של נתניהו וליברמן לפרסם את מהלך האיחוד בעיתוי הנוכחי. לדבריו, “את המהלך הזה תכננו בליכוד כבר לפני חודשים ארוכים, כדי להגיב על איחוד פוליטי בגוש המרכז-שמאל”, סיפר אתמול, “אבל ממש לא ברור מה הליכוד משיג מהמהלך הזה כעת. זה אמנם מחזק את נתניהו כמועמד מוביל לראשות ממשלה, אבל עושה רושם שבינתיים הוא רק גורם לנו לאבד מנדטים”. השר ליברמן אמר בסוף השבוע כי סיכם עם נתניהו על כך שיוכל לבחור לכהן בכל אחד משלושת תפקידי השרים המרכזיים, אך נטיית לבו היא להמשיך ולשמש כשר החוץ. במסיבת עיתונאים שכינס ביום שישי, אמר ליברמן כי “כרגע מדובר בריצה של שתי מפלגות שונות, שתי סיעות ברשימה אחת. אנחנו לא התחלנו הרפתקה משום מקום, ארבע שנים עבדנו כתף אל כתף. שתי המפלגות היו העוגן של היציבות השלטונית”. 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ