יחימוביץ' הצהירה שהצטרפות לממשלת נתניהו היא דמיונית, אך סירבה להתחייב

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בגוש המרכז-שמאל עדיין לא החליטו כיצד, אם בכלל, תיראה חבירה משותפת של המפלגות לקראת הבחירות הקרובות. ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ויו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, עדיין לא הודיעו אם בכוונתם להצטרף למרוץ אף שהסיכויים שלבני תשתלב בהתמודדות הקרוב נחשבים לגבוהים. חבירתם של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן עוררה אופטימיות במפלגות השונות בשל ההערכה שהאיחוד נבע מלחץ של שני הפוליטיקאים, לאור סקרים לא מחמיאים שערכו. "להערכתנו, החיבור בין הליכוד לישראל ביתנו לא עולה על סך חלקיו אלא להפך, וכבר בקרוב נראה ירידה בכמות המנדטים של הרשימה המשותפת. יכול מאוד להיות שהמפץ בימין הוא זה שיביא את הניצחון לגוש המרכז-שמאל", אמרו אתמול בעבודה.


בסביבת אולמרט טענו שהאיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו מגדיל את סיכויי ההתמודדות שלו, אך המציאות צפויה להקשות עליו לממש את המהלך: יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הבהירה שתסרב לחבור לאולמרט בשל הרשעתו בפלילים. מנגד, שר החוץ, אביגדור ליברמן, שעשוי היה להצטרף לממשלה בראשות אולמרט קשר עצמו לשותפות עם נתניהו בלבד.


במפלגת העבודה התקשו אתמול לומר אם ריצה משותפת של מפלגות המרכז עדיפה על פני התמודדות מפוצלת. "בשלב הזה ממש לא ברור לנו האם עדיפה הליכה משותפת לבחירות, או שנשיג יותר מנדטים אם נרוץ בכמה מפלגות שונות", אמרו אתמול גורמים בעבודה, המעורים בגיבוש הקו האסטרטגי של המפלגה. עם זאת הוסיפו כי "ניסיונות ההידברות בין כל המפלגות שבמרכז המפה הפוליטית נמשכים". ח"כ עמיר פרץ, מנגד, מאמין שההתמודדות של גוש המרכז- שמאל צריכה להיות מפוצלת משום שתשיג יותר מנדטים. פרץ שוחח בסוף השבוע עם יחימוביץ ועם ראשי המפלגות שבגוש - שאול מופז, יאיר לפיד וזהבה גלאון - והציע להם להתחייב שלא ימליצו לנשיא המדינה להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו, אלא על ראש המפלגה ממפלגות המרכז-שמאל שיקבל את מירב המנדטים. 


במקביל, פתחה אתמול תנועת המחנה המשותף ("מחנה הפראיירים") בקמפיין לאיחוד שורות בגוש המרכז-שמאל. במסגרת הקמפיין הופצו באינטרנט כרזות עם תמונות ראשי המפלגות השונות תחת הכותרת "מוותרים על האגו, לא מוותרים על המדינה". פעילים ממפלגת העבודה, ובראשם לאה פדידה, יו"ר אגף החברות, נפגשו אתמול עם ציפי לבני בביתה בתל אביב. בפגישה קראה פדידה ללבני לחבור למפלגת העבודה בראשות יחימוביץ', וזו השיבה כי היא מבינה את החשיבות בהעצמת כוחו של גוש המרכז, אך הוסיפה שעדיין לא קיבלה החלטה בנושא. 


יחימוביץ' המשיכה אתמול להעביר מסר כפול באשר לנכונותה להצטרף לממשלת נתניהו לאחר הבחירות. בראיון לתכנית פגוש את העיתונות היא העריכה שהאפשרות הזאת "כמעט דמיונית", אך מיהרה להוסיף כי "זה לא נבון לפסול למפרע" מינוי עתידי שלה כשרה בממשלת ליכוד-ישראל ביתנו. 


אתמול הודיע ח"כ נחמן שי על "עריקתו" מקדימה לטובת התמודדות על מקום ברשימת מפלגת העבודה לכנסת. שי הוא חבר הכנסת השני מקדימה שמכריז על מעבר למפלגת העבודה, לאחר שבשבוע שעבר הצטרפה ח"כ נינו אבסדזה לשורותיה.

שלי יחימוביץ' בעצרת לזכר רצח רבין, אמש בתל אביב צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ