בטקס הזיכרון לרבין: יו"ר הכנסת תקף את הסכמי אוסלו

ישיבת הזיכרון שערכה מליאת הכנסת במלאת 17 שנים לרצח יצחק רבין הפכה לזירת עימות פוליטי. ריבלין: "הקונספציה של הסכמי אוסלו כשלה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישיבת הזיכרון שערכה מליאת הכנסת במלאת 17 שנים לרצח יצחק רבין הפכה היום (ראשון) לזירת עימות פוליטית: יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, תקף את חזון השלום של רבין ואמר כי "הקונספציה של הסכמי אוסלו כשלה". ריבלין ביקר גם את יוזמת שתי המדינות לשני העמים וקומם עליו את חברי הכנסת מגוש המרכז-שמאל.

לדברי ריבלין, "כיום, כמעט 20 שנה מאז אוסלו, ניתן לטעון בבירור שרעיון ההפרדות בין העמים כשל. הוא מעולם לא הצליח להתנחל בלבבות שני העמים ולא הבשיל לפתרון מדיני ארוך טווח. מדובר בהתכחשות למציאות החיים שלנו כאן. בין הירדן לים תוכל להתקיים רק מדינה אחת, יהודית ודמוקרטית, עם רוב יהודי מוצק. בניסיון המופרך לחלק את הארץ הזו נכשלנו פעם אחר פעם".

שר הביטחון אהוד ברק, שנאם אחרי ריבלין, האשים אותו ביצירת פרובוקציה לצורכי הבחירות הפנימיות בליכוד. לדבריו, "אני משוכנע שרובי ריבלין יושב הראש שלנו הוא דמוקרט, ואני מציע לו לשאול את עצמו מה יקרה כאשר מיליוני אזרחים בשכם, ג'נין ויריחו יצביעו לבית הזה, או איזה שם יינתן למה שקורה במדינת ישראל ויסתבר שמיליונים של בני אדם כאלה אינם יכולים להצביע לכנסת".

נעה בן ארצי-רוטמן באזכרה בהר הרצל, היוםצילום: עמי שאבי

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' החליטה לזנוח חלקים מנאומה הכתוב כדי להגיב לדבריו של ריבלין. "אין כמעט אדם בישראל שרוצה לחיות במדינה דו-לאומית. הדברים האלו לא עולים בקנה אחד אפילו עם מצביעי הליכוד ועם ראש הממשלה נתניהו. מי מהאזרחים מוכן לוותר על החזון הציוני של מדינה יהודית ודמוקרטית? האם יהיה פה רוב יהודי? האם יהיו כאן כאלה שזכאים להצביע וכאלה שלא? איך נשמור על צביוננו כעם? הפתרון הזה של 'מדינה דו-לאומית' נשמע, לצערי, גם בשוליים הקיצוניים של השמאל וגם בשוליים הקיצוניים של הימין. לשמוע זאת ממך רובי, זה דבר קשה לעיכול. העמדה הזו כל כך מסוכנת לחזון הציוני".

טקס אזכרה ממלכתי לזכרו של רבין התקיים היום גם בהר הרצל בירושלים מול חלקת הקבר שבה נטמן לצד רעייתו לאה. בין הנוכחים היה ראש הממשלה נתניהו, שהתייחס לשינויים המרכזיים שאירעו מאז כהונת רבין בהשוואה להיום, ובפרט לסוגית האיום האיראני. "רבין זיהה היטב את האיום, ומאז איראן מתקדמת בתוכנית להשיג נשק גרעיני, הקימה בסיס טרור מלבנון ועזה שנורו מהן טילים ומחמשת גרורותיה בשני צירים - סוריה מצפון וחמאס מדרום", אמר נתניהו.

ראש הממשלה התייחס גם לסוגיה הפלסטינית ואמר כי רבין "רצה בשלום וחתם על הסכם אוסלו מתוך שאיפה עמוקה לשלום, אך היה מציאותי ומפוכח. מאז הרצח, באי כוחה של איראן השתלטו על מחצית הרשות הפלסטינית, ברצועת עזה, ושואפים להשתלט על יהודה ושומרון. חמאס לא מסתיר כוונתו להשמיד את ישראל, בעוד הרשות הפלסטינית עד כה לא השלימה את ההסכם עמנו". באשר לרוצחו של ראש הממשלה, יגאל עמיר, אמר נתניהו כי "עלינו להבטיח שלרוצח לא תהיה שום מחילה ושום סליחה".

בטקס נכח גם נשיא המדינה, שמעון פרס, שהתייחס אף הוא לרוצח ראש הממשלה. "יהודי שנשבע 'לא תרצח' - רצח. אין מחילה, אין טשטוש. אין להתעלם מהאמת ההיסטורית". פרס הוסיף כי הממשלה בראשות רבין הניחה את היסוד להסכם עתידי לעקרון שתי מדינות לשני עמים. "השלום עם ירדן שהיה תקוע בחדרי ההמתנה הוצא מהם והיה לשלום מלא", אמר. "היחסים עם ארצות הברית, שהם הנכס האסטרטגי החיצוני החשוב ביותר לביטחוננו, עלו מדרגה. יצחק זכה בוושינגטון להקשבה בלתי רגילה ולהערכה עמוקה. דבר שהשליך על מעמדנו הבינלאומי. תמיד עדיף לצאת לדרך עם ידידים מאשר לעשות את הדרך רק מול אויבים". בטקס בהר הרצל נכחו גם הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, המפכ"ל, רנ"צ יוחנן דנינו, אישי ציבור רבים ובני משפחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ