בין סקרים סותרים לפעילים ממורמרים, נתניהו ינסה לכבוש את ועידת הליכוד

בליכוד לא מבינים את החופה הפוליטית עם ליברמן ולא מאמינים לסקרים המחמיאים. בוועידה הערב ירמוז רה"מ לחברים שמאוד לא כדאי לומר לו "נייט"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שני הסקרים הסותרים והמבלבלים שפורסמו אתמול בערב (ראשון) במהדורות החדשות בטלוויזיה, היו המנה הראשונה. הסקרים שפורסמו היום בעיתונים יהיו המנה העיקרית והקובעת שתעלה על שולחנם של חברי ועידת הליכוד. סקר חדשות ערוץ 2 העניק לרשימה המאוחדת של נתניהו וליברמן 42 מנדטים, כגודל שתי הסיעות בכנסת היוצאת. בסקר חדשות ערוץ 10, רשימת הליכוד ביתנו עוברת דיאטה רצחנית וצונחת ל-35 מושבים. בשני הסקרים הליכוד ביתנו היא הרשימה המובילה, בפער גדול מהבאה אחריה – העבודה בראשות יחימוביץ' (עם נתון זהה ומרשים של 23 מנדטים). גוש הימין הוא עדיין הגדול בגושים ונתניהו הוא-הוא ראש הממשלה הבא, בוודאות.

הבעיה של לא מעט מהליכודניקים היא שנתניהו היה ראש הממשלה הבא, בוודאות, גם לפני שהוא נכנס לחופה הפוליטית עם ליברמן. וגוש ליכוד-ימין-חרדים הוביל חד משמעית בכל הסקרים עוד לפני המיזוג המפתיע. אז למה לנו כל הבלגאן הזה, הם שואלים את עצמם ואת נציגיהם בכנסת, למה להתמזג עם תנועה שערכיה, תרבותה והתנהלותה הם כה שונים מאלה של הליכוד? למה לקצר את דרכו של ליברמן לראשות הליכוד על חשבון בכירי הליכוד, משלנו, שמעולם לא עזבו את הבית ותמיד היו נאמנים למשפחה?

השרים והח"כים של הליכוד, שמאז סוף השבוע משמשים כליאי ברקים לתחושות הכעס והמרירות של הפעילים והמצביעים, הופתעו מן הנתון שניבא לרשימה החדשה 42 מנדטים. לטענתם, לא יצא להם לפגוש או לשוחח עם אף מצביע שהביע תמיכה במהלך הזה. רק התבטאויות אנטי הם שמעו. אפילו 35 נשמע להם אופטימי למדי.

מתישהו בין כניסת השבת למוצ"ש, גם נתניהו הבין שהמצב בשטח לא פשוט. זה התחוור לו לאחר שפגש את אביגדור ליברמן, שדיווח לו כי דרוש חריש עמוק בקרב חברי המרכז על מנת שהעסקה לא תסתיים במפח נפש. ליברמן התגייס בעצמו וקיים עשרות שיחות עם פעילים. נתניהו נועד היום עם ראשי רשויות וראשי סניפים של הליכוד. הכל נעשה באווירת חירום ובהילות שהיתה כל כך שונה מן החגיגיות והעליצות נטולת הדאגות שהפגינו השניים במסיבת העיתונאים שלהם ביום חמישי בערב.

ועידת הליכוד תתכנס הערב לדון בהסכם. בעצם, נתניהו לא יציג בפני החברים לא הסכם ולא בטיח. הוא רק ידרוש מהם לכבד את הסיכום העקרוני שהושג בינו לבין ליברמן. תסמכו עליי, הוא יאמר להם. הם ישמעו ממנו קרוב לוודאי נאום חוצב להבות על משילות ויציבות, על עוצמה ונחישות, מול הפצצה והטרור ויוקר המחייה. בין השורות הוא ירמוז להם כי אם ידחו את בקשתו, הם יביעו בו אי-אמון וימיטו עליו השפלה ערב בחירות. אנשיו יבהירו לחברים שזו תהיה התאבדות לומר לביבי נייט.

מהיכרותנו את הפורום הנכבד, אין טעם להתנבא על התוצאה, או אפילו על ההליך. ועידת הליכוד היא יצירה שלא כדאי להכביר ניחושים בעניינה: לא האם תיפתח, לא איך תיפתח ולא מתי תיפתח. לא האם תתנהל כסדרה או תתפוצץ באיבה. לא האם תתקיים בה הצבעה גלויה או חשאית, או הצבעה בכלל. לא האם נתניהו יוכל לנאום או שלא יינתן לו. לא האם צד זה ינצח, או יפסיד, ומה הסיכויים. ועידת הליכוד היא נמר פרא שגדולי הרוכבים והמאלפים הפוליטיים נפלו לא פעם מגבו, נפילות כואבות. היום יהיה זה תורו של נתניהו לנסות את מזלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ