לבני מסמנת שהיא מוכנה לשוב: ישראל זקוקה למהפך

בכנס של התנועה הירוקה המשיכה יו"ר קדימה לשעבר לתקוף את האיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו: זו לא המפלגה בה הייתי חברה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ציפי לבני התייחסה הערב (ראשון) בנאום לאפשרויות העומדות בפניה. באירוע של "התנועה הירוקה – לתת לחיות" בבית סוקולוב הבהירה יו"ר קדימה לשעבר שהיא מוכנה ליטול חלק בבחירות הנוכחיות, בכל מתווה שיוכיח שבכוחו לשמש חלופה לממשלת נתניהו. "אני מקבלת פניות כל הזמן, אבל אני לא מחפשת תפקיד באיזו מפלגה", סיפרה. "ישראל זקוקה להכרעות דרמטיות ומהותיות – להגיע להסדר, להכריע בהשקפת העולם של יהודית ודמוקרטית, לחנך על פי חזון מוסכם בכל בתי הספר. כדי שזה יקרה צריך מהפך", אמרה וזכתה לתשואות.

אחר כך שלחה מסר לראשי מפלגות המרכז והשמאל, מבלי לנקוב מפורשות בשמותיהם: "כשאני נמצאת בנקודת ההכרעה אני בוחנת האם יש אפשרות שזה יקרה. זו לא רק החלטה שלי. בשביל זה צריך גוש וצריך החלטה משותפת ומועמד לראשות הממשלה שהציבור נותן בו את אמונו. ותאמינו לי – זה לא חשוב מה אנחנו חושבים על עצמנו, יותר חשוב מה הציבור חושב עלינו". היא הבהירה כי למרות הלחץ הרב, טרם החליטה כיצד לפעול. "אני נמצאת בנקודה שבה אני רוצה לדעת שמדובר לא רק בלהשמיע קול אלא לעשות מה שמדינת ישראל זקוקה לו וזה מהפך".

לבני התייחסה גם לאיחוד של הליכוד וישראל ביתנו. "יום חמישי האחרון היה צריך להעיר את כולנו, את אלה שעדיין היו באשליות", אמרה. "אני לא מדברת על השילוב הטכני בין הליכוד לישראל ביתנו. ביום חמישי ראינו שני מנהיגים עומדים על הדוכן ומדברים בטון סמכותי ושתי מילים שחזרו על עצמן – משילות ויציבות. כאילו מדובר בערכים. זכותנו לשאול משילות ויציבות לעשות מה? אם נותנים כוח רב מדי בידי מי שיוביל את מדינת ישראל, בלי בלמים ואיזונים, התוצאה יכולה להיות הרת אסון", הזהירה לבני.

לבניצילום: ניר קידר

"מה שראינו לא היתה פסגת הכוח, זאת היתה פסגת הפחד", הוסיפה. "קודם כל פחד פוליטי שעוסק בהישרדות בשלטון ותו לא. הדבר השני שמכעיס אותי עוד יותר זאת העובדה שבמשך ארבע שנים האכילו את אזרחי ישראל בפחד כל יום. הפחד מאויבים מבחוץ מתורגם להתנהלות חמורה, בעייתית, גזענית, מבוהלת, מול חלקים אחרים בחברה הישראלית. וההזנה הזאת בפחד, כך הם חושבים, תאפשר להם אחר כך להיות הפתרון דרך איזו אמירה על כוח. אבל זה שיא החולשה. ומדינת ישראל היום דווקא מרוב דיבורים על עוצמה, נמצאת באחד המקומות החלשים ביותר בתולדותיה".

היא סיפרה לנוכחים על עברה בליכוד והדגישה כי המפלגה היום אינה דומה לזו שהיתה חברה בה. "אם נסתכל מחר אל הדיון בליכוד – הוא יהיה על מספרים, על מנדטים, לא דיון ערכי", אמרה. "אני גדלתי במקום שכל כולו היה בנוי על ערכים. זה אותו מנחם בגין שפתח את הדלת של התנועה הזאת לאנשים מכל שכבות החברה. הדיון לא היה אז האם יהיה לנו עכשיו מישהו ספרדי ברשימה. זו בוודאי לא היתה תנועה שנתנה את המונופול על יהדותה של מדינת ישראל בידי מפלגות חרדיות רק כדי להישאר בשלטון".

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ