לפיד פונה למתנחלים: הרב שי פירון מונה למספר 2 ב"יש עתיד"

לפיד, שיציג את מצעו המדיני ביום שלישי במרכז האוניברסיטאי באריאל, אמר היום כי "המתיישבים אינם אויבנו, הם אחינו"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

יאיר לפיד והרב שי פירון הודיעו היום רשמית על הצטרפותו של פירון למפלגת "יש עתיד". פירון, תושב ורב השכונה הדתית בהתנחלות אורנית, ממקימי עמותת צהר, יהיה מספר 2 ברשימה. ביום שלישי יציג לפיד את מצעו המדיני במרכז האוניברסיטאי באריאל. ניכר כי בצירופו של פירון, ובבחירה להציג את מצעו המדיני באריאל, מנסה לפיד לפנות לקהל המתנחלים והציונות הדתית.

פירון מכהן כראש מוסדות ישיבת פתח תקווה וכמנכ”ל תנועת “הכל חינוך", הפועלת לקידום רפורמה בחינוך הציבורי, לפיה רק מוסדות חינוך שילמדו את מקצועות הליבה, יזכו למימון מלא מהמדינה. דב לאוטמן, יו"ר התנועה, הכיר בין לפיד לבין פירון.

בטוריו ב"ידיעות אחרונות" התבטא לפיד לא אחת נגד מתנחלים. כשנה לאחר ההתנתקות, באוקטובר 2006, כתב לפיד בטורו ב"ידיעות אחרונות" תחת הכותרת "דברים שאי-אפשר היה לומר בזמן ההתנתקות", כי "בפרספקטיבה של שנה אחת ומלחמה אחת, אני רוצה להציע תאוריה אחרת: זה לא היה למרות המתנחלים, אלא בגללם". הוא הוסיף כי " לאמיתו של דבר איש לא רצה להתנתק מהם, אלא רק ללמדם שיעור בצניעות, ואולי גם בדמוקרטיה". דברים אלה עוררו את חמתם של המתנחלים.

יאיר לפיד ושי פירוןצילום: ניר כפרי

בנובמבר 2010 כתב לפיד בטורו על שיחה שערך עם קבוצת מתנחלים והבהיר את הדברים: "קצת עייפתי מלהסביר את המאמר ההוא. ניסיתי להסביר למה הציבור תמך בהתנתקות באחוזים גדולים כל כך, והמאמר ניתח את המגמות שהיו אז בציבור החילוני בישראל. מישהו הוציא שלושה משפטים מתוכו, והפיץ אותן בעלוני בתי הכנסת כאילו זו הייתה אמירה שלי... מותר לי לחשוב שאנחנו צריכים להגיע להסדר של שתי מדינות ומותר לי לחשוב שצריך לפנות התנחלויות. כתבתי לא פעם שיש לי אתכם אי-הסכמה עמוקה ויסודית, אבל מעולם לא כתבתי אפילו מילה אחת של שנאה כנגד המתנחלים, ובכל זאת הודעתם לי שאני שונא אתכם".‬

פירון הגיב היום לטענות על הפער לכאורה בין עמדותיו של לפיד לציבור שפירון מייצג: "אני מציע להמתין ליום שלישי ולחזור אליי אם רואים פער דרמטי בין עמדות של מפלגות של הציבור הדתי. אני גר באורנית, גרתי לפני כן בעופרה, גדלתי בתוך הציונות הדתית, זה בית הגידול שלי. אני מרגיש מאוד קרוב אליו, אבל אני מרגיש גם אחריות לעתידה של מדינת ישראל. השיטה הזאת לתפוס איזה משפט שמישהו כתב ולהיתקע עליו לדורי דורות ולא לאפשר שיח עתידי היא שיטה פסולה. אני מציע לבדוק את הדברים לגופם של דברים. אני בהחלט חושב שנאמרו דברים מאוד חזקים באותה תקופה ואפילו פוגעים, אבל אני מציע להסתכל על המכלול של הדברים".

לפיד הגיב לדברים גם כן ואמר: "המתיישבים אינם אויבינו, הם אחינו. אנשים אחים אנחנו, אומר הכתוב. הניסון שוב ושוב למצוא איפה הפיצול והשסע הוא ניסיון שקורע את עם ישראל". פירון הוסיף כי "יש בציונות הדתית לא מעט אנשים שמחפשים מנהיגות שתציג במרכז האג'נדה שאלות של צדק חברתי, חברה, מוסר, זכויות אדם ואני חושב שאנחנו יכולים להוות אלטרנטיבה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ