איש סודו של דרעי מחייה את השד העדתי: "הלבנים דופקים את הפרענקים"

חיים כהן, מי שהיה שנים עוזרו של המנהיג האשכנזי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, תוקף את הליכוד: "הראו למזרחי היחיד, כחלון, את הדלת החוצה"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"האפליה גוברת", אומר חיים כהן, חברו של אריה דרעי, ומדגים: "רק ביום חמישי ראינו את החיבור של נתניהו וליברמן. אגיד לך בצורה הכי גלויה: היה אחד מזרחי בשם משה כחלון שאיים על האליטה הלבנה של הליכוד, הראו לו את הדלת החוצה, ומיד חברו לזן הלבן השני". על הכלכלן שלמה מעוז שחבר לליכוד הוא טוען שהוא רק "עלה התאנה של נתניהו".

כהן, דמות מוכרת באליטה החרדית, הוא חבר טוב של דרעי ואיש סודו במהלכיו הפוליטיים. הוא מבהיר שאין לו ציפיות לקבל תפקיד רשמי בש"ס, אבל הוא שש לספר מה מעסיק את ההנהגה של ש"ס, או לפחות שליש ממנה.

כהן עושה זאת בניסוחים ממלכתיים פחות מאלה שירשה לעצמו דרעי, מן הסתם, אבל הרעיון ברור - ש"ס לא תוותר על העונג להציג את הליכוד ביתנו כמפלגת "בשר לבן", ולקוות כי עוד מאות אלפי קולות מזרחיים ייפלו לידיה.

אטיאס, דרעי וישי, לאחר ההכרזה על ההנהגה המשותפת, החודשצילום: שירן גרנות

כהן בן ה-42, שנולד באורוגוואי למשפחה ממוצא חלבי, גולל בראיון ל"הארץ" את דעותיו על קיפוח עדתי, אבל ממאן לדבר על 20 השנה שבהן היה עוזרו הנאמן של המנהיג האשכנזי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, עד פטירתו ביולי. בעניין זה הסכים רק להגיד כי רבו אסר על אפליה במוסדות החינוך הליטאיים והתנגד ל"מכסות" של ספרדים. "אם יש לך מוסד פרטי תעשה מה שאתה רוצה, אבל מהרגע שאתה מקבל כסף ממשרד החינוך, אתה מקבל ממני וממך, אז חובתך לקבל את הבן שלי", ציטט מרבו.

כהן פתח בהרעשה על מבקרי הזווית המוסרית בהתמודדות של דרעי, שהורשע בקבלת שוחד. "40 שנה החבורה הלבנה הזאת דופקת את הפרענקים, מלמעלה עד למטה", אמר. "תגיד לי, זה מוסרי? יש להם את החוצפה עוד להטיף לנו מה מוסרי ומה לא? אתם יודעים שדרעי הולך לגעת בזה שאתם נלחמים לדכא אותנו, זה המצע שלו. ולכן אתם נלחמים בו, אין פרשנות אחרת".

חיים כהן

לדבריו, "הקמפיין של דרעי הולך להתמקד בשני נושאים מרכזיים: באוכלוסייה החלשה ובקיפוח המזרחים. 'פרענקים', זאת מלה שאשכנזים יבינו יותר. אנחנו נהיה כיפת הברזל של הציבור הזה".

מה זה אומר? "אני יודע איפה דרעי היה בעשור האחרון. הוא חי, הרגיש, ראה את הזוועה. לאנשים אין מה לאכול, הם באים למכולת ומתלבטים: או לחם או חלב". לכהן ברור שדרעי יהיה חבר בממשלה הבאה: "הוא כבר רמז שהוא לא יאשר את תקציב מערכת הביטחון, ובכל מקרה הוא לא ייתן יד לקיצוץ נוסף שייפול על החלשים, הזקנים, אלה שלא גומרים את החודש. שם הוא ישקיע את הכסף".

דרעי ידאג "גם לרוסים ולערבים", אמר, אלא שלדברי כהן "דרעי הגיע לפוליטיקה בעיקר כדי להוריד את חרפת האפליה בציבור הישראלי. היא קיימת, בכל תחום. האשכנזים בחיים לא יכולים להרגיש מה זאת אפליה. כי הם לא ראו את הבת שלהם יושבת בבית בגלל שלא קיבלו אותה על רקע עדתי. אל תביא לי ראיות מאשכנזים. אשכנזים לא יכולים להבין אפילו במילימטר מה זו הרדיפה הזאת שהציבור המזרחי עובר פה. זה אחד מהאני מאמין שאריה דרעי דוחף. הוא הסתובב, זה צרם לו וכאב לו. בגלל זה הוא נכנס למערכת".

אתה מתכוון בעיקר לאפליה בציבור החרדי? 

"האפליה קיימת גם בציבור החרדי, ובניגוד לציבור הלא חרדי שמנסה לטייח את זה, בציבור החרדי יש מדי פעם גב. בציבור החילוני אין את הדבר הזה כי אין מי שמייצג את זה. גם בש"ס, בעשור האחרון, הגאווה הספרדית היתה מתחת לאדמה. תרצה או לא תרצה, אני לא מאשים אף אחד. זו התוצאה. בציבור הספרדי הרגישו שלא היה להם מישהו שבאמת יתמוך בהם אם ידברו על הנושא הזה".

כהן, כמו דרעי, שולח את ילדיו לחינוך ליטאי ומגן על כך: "מזרחי צריך להתקבל לכל מוסד בזכות ולא בחסד. כמו שמזרחי צריך לקבל תפקיד ניהולי בבנק לאומי בזכות ולא בחסד. בגלי צה"ל, כמה יוצאי עדות המזרח יש? ב'הארץ' כמה יש? במדיה, בצבא, במשרד האוצר, בכל מערכת, אתה מגיע לפחות מ-30% מזרחים. אתה יכול להגיד שזה מקרי? שיגידו שדרעי מנפנף לחינם בשד העדתי. שיוכיחו לי שאין אפליה ופערים. בתקופה שהיה אריה דרעי יו"ר ש"ס יכולת לראות את הציבור הזה עם הראש מורם, לא פחד לדבר, לא פחד לדרוש מה שמגיע לו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ