מבחן לנתניהו: ועידת הליכוד תכריע הערב את עתיד האיחוד עם ליברמן

שרים וחברי כנסת אומרים ש"לא מעט אנשים מתנגדים להסכם הזה בתוך הליכוד", ומספרים שסקרים פנימיים מצביעים על ירידה במספר המצביעים הצפויים לשתי המפלגות כתוצאה מהאיחוד

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השקיע אתמול מאמצים רבים בניסיון לחזק את התמיכה בהסכם האיחוד עם ישראל ביתנו ולמנוע הצבעה חשאית עליו היום בכינוס ועידת הליכוד. נתניהו שיגר הודעה טלפונית מוקלטת לאלפי צירי הוועידה, ובמקביל קיים פגישות עם פעילים מרכזיים במפלגה ועם ראשי רשויות, בניסיון להשפיע עליהם לתמוך בהסכם.

הדאגה בסביבתו של נתניהו מבוססת. "אנחנו מרגישים שיש תסיסה בשטח. יש לא מעט אנשים שמתנגדים להסכם הזה בתוך הליכוד", אמרו אתמול גורמים בסביבת נתניהו. שר בכיר אמר אתמול בפורום סגור כי סקרים פנימיים בליכוד מצביעים על ירידה במספר המצביעים לשתי המפלגות כתוצאה מהאיחוד. לדבריו, 10% ממצביעי הליכוד אמרו שלא יתמכו בבחירות ברשימה המשותפת וכמוהם גם 20% ממצביעי ישראל ביתנו. המשמעות היא שעוד לפני תחילת תעמולת הבחירות של יריבי הרשימה המשותפת, היא מאבדת כבר כשישה מנדטים. במצב כזה, הפערים בין הליכוד המשודרג למפלגת העבודה מצטמצמים משמעותית.

סקרים שערכו אתמול חדשות 2 ו-10 הציגו ממצאים דומים: על פי סקר ערוץ 2, רשימת "הליכוד ביתנו" גורפת 42 מנדטים, מספר הזהה לזה ששתי המפלגות מקבלות כיום בנפרד, אך לא מצליחה לחזק את כוחה. הסקר שפורסם בערוץ 10 מקנה לרשימה המשותפת 35 מנדטים בלבד, צניחה של 7 מנדטים לעומת מה שניבאו הסקרים האחרונים לשתי המפלגות בנפרד.

עדיין לא ברור אם המהלך שמוביל השר מיכאל איתן, להפיכת ההצבעה על אישור האיחוד בין הרשימות להצבעה חשאית, יצליח. בליכוד העריכו אתמול כי רבים במפלגה, בהם שרים וחברי כנסת, שמסרבים להביע עמדה פומבית נגד ההסכם עשויים להצביע נגדו אם תוכרז הצבעה חשאית.

"במקרה שבו ההצבעה תהיה גלויה, רוב הסיכויים שההסכם יעבור ברוב גדול. אבל אם ההצבעה תהיה חשאית, הכל פתוח", אמר אתמול גורם במפלגה.

איתן זקוק לכ-370 חתימות מתוך 3,700 חברים בוועידה כדי להפוך את ההצבעה לחשאית, אך עד אתמול לא הצליח לגייס מספיק חתימות. להערכתו, יוכל להשלים את איסוף החתימות ברחבת הוועידה בגני התערוכה היום. גם אם יוחלט על הצבעה חשאית, היא תתקיים היום כמתוכנן.

נתניהו עצמו הבהיר אתמול בישיבת שרי הליכוד כי מדובר ברשימה אחת, אבל לא באיחוד מפלגות. הוא הדגיש כי הצעד מבטיח את הקמת הממשלה הבאה, אך לא משנה את מצע הליכוד. "זה תהליך אבל בסוף זה יעבוד", אמר ראש הממשלה, "אני לא הולך לשום מקום, אין מה לדבר על יורשים. זה צעד חשוב בדרך לגיבוש גוש אחד וזו גם הדרך לשינוי שיטת הממשל. אני שומע את ההסתייגויות בשמאל. אותם אנשים שדיברו על כך שניתן יהיה לצרף את ליברמן לגוש שלהם פתאום יוצאים נגד זה. מה שבכל מקרה היה אמור לקרות פשוט קורה עכשיו". נתניהו הדגיש עוד בישיבה כי לליברמן תישמר הזכות לבחור איזה תיק בכיר ברצונו לקבל. ליברמן הבהיר בסוף השבוע כי נטיית לבו היא להמשיך ולהחזיק בתיק החוץ. השר איתן דרש מנתניהו לראות את ההסכם עם ליברמן לפני הוועידה, אלא שההסכם בין שתי המפלגות עדיין לא הושלם.

אתמול פנה נתניהו בהודעה טלפונית מוקלטת לחברי הליכוד וקרא להם "לבוא מחר בשעה 17:00 לגני התערוכה בתל אביב ולתמוך בהצעה להביא רשימה משותפת לכנסת של הליכוד וישראל ביתנו. שיהיה ברור: הצעה זאת משאירה את הליכוד כמפלגה עצמאית שתמשיך את דרכנו, בשמירה על ביטחון ישראל, ארץ ישראל ומורשת ישראל. הריצה המשותפת לבחירות בפתק אחד נועדה להבטיח שהליכוד ימשיך להנהיג בעוצמה את מדינת ישראל. בואו להצביע בעד, כי מדינת ישראל זקוקה לליכוד חזק".

השר בני בגין הביע אתמול תמיכה פומבית בהסכם לאיחוד הרשימות. בראיון לגלי צה"ל אמר כי "חשוב שיהיה איחוד של מפלגות השמאל. דרוש כוח פוליטי שמאיים באופן ממשי מוחשי על המשך שלטונה של הממשלה ודוחף אותה כך לפעולות מועילות. שתי מפלגות גדולות חשובות מאוד לכל דמוקרטיה, וגם לשלנו".

נתניהו בטקס האזכרה לזכר יצחק רבין בהר הרצל, אתמול צילום: עמי שאבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ