לקראת ועידת הליכוד: ניסיון כושל למנוע הצבעה חשאית

פנייה של השר איתן מנעה מוועידת הבחירות ניסיון להגביל איסוף חתימות להצבעה חשאית. בכירים במפלגה: אם תאושר החשאיות, היא תדחה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

לקראת כינוס ועדת הליכוד להצבעה על הסכם האיחוד בין המפלגה ובין "ישראל ביתנו", ניסתה הבוקר ועדת הבחירות של הליכוד למנוע את איסוף החתימות הדרושות לקיום הצבעה חשאית בנושא, סמוך למועד כינוס ועידת המפלגה. 

בהודעה שהעבירה הוועדה הבוקר לשר מיכאל (מיקי) איתן, שמקדם את המהלך ומתנגד לאיחוד עם ישראל ביתנו, נמסר כי עליו להשלים את איסוף החתימות עד לשעה 12:00 בצהריים, כדי לאפשר ארכה של 5 שעות לאימות החתימות. ואולם איתן דחה את הדברים, ואמר ל"הארץ" ש"בוועידה הקודמת אפשרו לי להגיש את החתימות בעיצומה של הוועידה". לדבריו, "זו טענה כוזבת, שנועדה להתערב ולמנוע אפשרות לקיים הצבעה חשאית על המהלך".

הוא ציין בנוסף כי ועדת הבחירות צריכה גם כך לוודא שכל החותמים גם התייצבו לוועידה עצמה, ולכן "אין ממש בצורך לבדוק את החתימות חמש שעות מראש". איתן פנה לבית הדין של הליכוד, וזה נעתר לבקשתו והורה לאפשר את איסוף החתימות עד שעת סיום הנאומים הערב. "אני אופטימי", הוסיף, "אני מאמין שאפשר יהיה להוביל מהלך של הצבעה חשאית, אבל אני לא בטוח בכך ב-100%". איתן זקוק לכ-370 חתימות מתוך 3,700 חברים בוועידה כדי להפוך את ההצבעה לחשאית.

נתניהו וליברמן בהודעת הריצה המושתפת, ביום חמישיצילום: אמיל סלמן

בכירים בליכוד ציינו כי אמנם ישנה יכולת טכנית לקיים בחירות חשאית כבר היום, ואולם להערכתם, אם יוחלט על מהלך שכזה, ייתכן וההצבעה תדחה כדי לנסות ולמצוא "דרכים אחרות" לאישורו של האיחוד. כך למשל, אמרו, ניתן לקיים לחלופין את ההצבעה במסגרת "נוחה יותר" לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כגון סניפי המפלגות.

בליכוד העריכו אתמול כי רבים במפלגה, בהם שרים וחברי כנסת, שמסרבים להביע עמדה פומבית נגד ההסכם עשויים להצביע נגדו אם תוכרז הצבעה חשאית. נתניהו עצמו השקיע אתמול מאמצים רבים בניסיון לחזק את התמיכה בהסכם ולמנוע הצבעה חשאית, כששיגר הודעה טלפונית מוקלטת לאלפי צירי הוועידה, ובמקביל קיים פגישות עם פעילים מרכזיים במפלגה ועם ראשי רשויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ