ועידת הליכוד אישרה את הסכם האיחוד עם ישראל ביתנו

חברי הוועידה אישרו ברוב גדול ובהצבעה פומבית כי הרשימות ירוצו יחד בבחירות הקרובות. נתניהו: הליכוד תישאר מפלגה עצמאית

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועידת הליכוד אישרה הערב (שני) ברוב גדול את הסכם איחוד הרשימות של הליכוד וישראל ביתנו לקראת הבחירות עליו הודיעו בשבוע שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן. לפי הההחלטה עליה הצביעו חברי הוועידה שהגיעו לגני התערוכה, יושב ראש התנועה (נתניהו) יוסמך לקבוע את שיבוץ המקומות ברשימה משותפת של הליכוד וישראל ביתנו ביחס הקבוע בכנסת הנוכחית (15:27) ולאורך כל הרשימה המשותפת. לפי נוסח ההצעה, השיבוץ של מועמדי הליכוד ברשימה המשותפת יהיה לפי סדר בחירתם בפריימריז.

דקות לפני ההצבעה הפומבית, הדגיש נתניהו בפני חברי הוועידה את היתרונות בריצה משותפת עם ישראל ביתנו. "אנחנו חייבים לשמור על ביטחונה של מדינת ישראל, לשמור על מקומות העבודה, לפעול להוריד את יוקר המחייה. אני מאמין שבעת הזאת חיוני שהמחנה הלאומי יאחד כוחות", אמר נתניהו. "זו הסיבה שביקשתי מאביגדור ליברמן לרוץ ברשימה משותפת אחת איתנו, עם הליכוד".

נתניהו הדגיש כי "הליכוד תישאר מפלגה עצמאית. האיחוד יאפשר לנו להמשיך להנהיג בעוצמה כי אנחנו נשענים על גוש גדול של המחנה הלאומי המלוכד". לקראת סיום דבריו, פנה נתניהו לנוכחים ואמר כי "שמעתי בימים האחרונים כל מני דיבורים על יורשים. יש לי חדשות בשבילכם: אני מתכוון להנהיג את מדינת ישראל בעוד הרבה שנים. הליכוד ימשיך להנהיג את מדינת ישראל בעוד הרבה שנים".

שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, אמר מיד לאחר ההצבעה כי "האישור שנתנו היום חברי ועידת הליכוד לריצה המשותפת עם ישראל ביתנו הוא צעד היסטורי וחשוב שיביא לחיזוקה של מדינת ישראל ולהובלתה על-ידי הנהגה מנוסה ומאוחדת. איחוד הליכוד-ביתנו יאפשר להקים לאחר הבחירות ממשלה יציבה וחזקה שתוכל להתמודד בצורה הטובה ביותר עם האתגרים הניצבים בפני מדינת ישראל. צעד זה יחזיר את יכולת המשילות וייצר חוסן פנימי ועוצמה כלפי חוץ. אני מברך את חברי הליכוד ויחד אנו יוצאים לדרך משותפת למען מדינת ישראל ואזרחי ישראל".

נתניהו בוועידת הליכוד, הערבצילום: מוטי מילרוד

בשעות שלפני הוועידה ניסה השר מיכאל איתן, שעמד בראש המתנגדים למהלך האיחוד, להשיג חתימות של 10% מחברי הוועידה כדי לקבוע שההצבעה על המהלך תהיה חשאית – בניגוד לרצונו של נתניהו. עם פתיחת הנאומים, נקבע כי ההצבעה תהיה גלויה על אף שלטענת אנשי מיכאל איתן, הם הצליחו להשיג את מספר החתימות הדרוש. 

לדברי איתן, ועדת הבחירות הודיעה לו כי הוא איחר את המועד מאחר ובית המשפט קבע במעמד צד אחד על הקדמה מחדש של מועד הגשת החתימות – מבלי להביא את הדבר לידיעתו. בסביבתו של איתן טוענים כי מדובר בתרגיל פוליטי שנועד לסכל את המהלך של הצבעה חשאית אבל הבהירו שאיתן לא מתכוון לערער על תוצאות ההצבעה אלא "להמשיך הלאה".  

הבוקר ניסתה ועדת הבחירות של המפלגה למנוע את איסוף החתימות הדרושות לקיום ההצבעה החשאית. בהודעה שהעבירה הוועדה לשר איתן נמסר כי עליו להשלים את איסוף החתימות עד לשעה 12:00 בצהריים, כדי לאפשר ארכה של כמה שעות לאימות החתימות. איתן דחה את הדברים, ואמר ל"הארץ" ש"בוועידה הקודמת אפשרו לי להגיש את החתימות בעיצומה של הוועידה". לדבריו, "זו טענה כוזבת, שנועדה להתערב ולמנוע אפשרות לקיים הצבעה חשאית על המהלך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ