ועידת הליכוד |

"מה שביבי אומר, אני אומר אמן"

פרט לניסיון הכושל של מיכאל איתן ולבחור דתי עם השלט "NYET" - קשה היה למצוא מתנגדים להסכם האיחוד. "אם זה רע לשמאל ולעיתונות, אז זה טוב לנו"

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

לאחר שוועידת הליכוד הקודמת עמדה בסימן הסגידה למשה כחלון, הוועידה הערב, שאישרה את האיחוד עם ישראל ביתנו, היתה מפגן כוח של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בכניסה לגני התערוכה עמדו כמה מפגינים של אנשי מאהל הפראיירים, שכשמם כן הם. לידם, נער מרצ עם קוקו מרצניקי זעק במגפון בקול ניחר לעבר חברי המרכז שבאו במכוניות ובג'יפים: "שכחתם מה שז'בוטינסקי לימד אתכם".

גבר עם פאה ענקית וחולצה צבעונית, מעין אלביס דחוס, צעק לראש העיר אור עקיבא "מה נשמע, ראש העיר אור עקיבא?". שאלתי את אותו אלביס אם יצביע בעד האיחוד: "בעד. מה שביבי אומר, אני אומר אמן. חביבי, אתה מהליכוד? אתה נראה לי ממרצ". במקום לדווח מה פוליטיקאים מחביאים בגרביים כדי לעבור את אחוז החסימה, אלדד יניב צריך לדווח על הפאות והשתלות השיער של הבכירים מכל המפלגות.

מחוץ לאולם, עומדת העורקת האחרונה מקדימה, ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ', ומשוחחת עם מעריצים. "תראה, מקבלים אותה בחום. באהבה. חבל על הזמן", מפרשנת לי העוזרת שלה ומגישה לי כרטיס ביקור. אחר כך באה עוזרת נוספת ומוסיפה את שמה. "כמו שאומרים, היא מאוד מבוקשת. אשה עם כריזמה. אשה כזו צריכה לשבת בכנסת", היא אומרת ואז מוסיפה: "תכתוב שחשוב שהעיתונות תמיד תפרגן".

בשל נוכחות ראש הממשלה, הבדיקה הביטחונית קפדנית מאוד. כל פעם עוברים ארבעה אנשים את המאבטח ונבדקים. אני ממתין בסבלנות, אבל אז עוקפת אותי בחיוך מתוק ציפי חוטובלי עם שלל עוזרים ומקורבים. "היית נכנס עכשיו, תגיד שאתה עוזר שלה", מציע מישהו לבחור לידי שממתין בסבלנות. אני ממתין כמה דקות לבדיקת פמליית חוטובלי, ואז שוב עוקפים אותי ארבעה פעילים שנראה שלא כדאי להסתבך איתם. ורק אז אני ממהר ונכנס. בפנים, מתראיין חבר מרכז. "אני לא צריך כבר ג'ובים", הוא אומר לטלוויזיה. אני משוחח עם קבוצת נכבדים דרוזים שתומכים גם הם במהלך. "אני בעד הכול, אני בעד השלום. שראש הממשלה ינצח. רק שיקשיבו לעניים ולקשישים", אומר לי מוחמד אבו סרור מירכא. אני מעדכן אותו שעומדים להיות קיצוצים קשים אחרי הבחירות, אך הוא ממאן להאמין.

אחרי העימות עם סתיו שפיר, מירי רגב כוכבת פה, מחובקת עם איש ענק וקירח, חוצה את ההמונים, שטה ברחבי מרכז הירידים על נעלי לקה שחורות. אני עוקב אחריה כמה דקות, אבל היא שועטת קדימה ונעלמת בהמון. נראה שיש משהו על גבול ההטרדה המינית בנגיעות של חברי המרכז בפוליטיקאיות. "הם עושים את זה רק בקטע של אהבה", מפרשנת חברת המרכז אסנת מידן. גם מידן צוהלת על האיחוד: "העיקר שעוזי לנדאו חזר לליכוד. כולם פה שמחים. זה הבית האמיתי שלו, שלא יבלבלו את המוח שבית ז'בוטינסקי נגמר".

מנחם יחזקאל מהוד השרון גם הוא בעד העסקה. "ליברמן בחור נחמד. מה רע?", הוא מנסה לשכנע אותי. "אז הוא מדבר על כל מיני דברים. גם השמאל מדבר על שלום ולא עושה כלום. כמו שאמר אריק שרון, דברים שרואים מכאן, לא רואים משם. תרשום שאני מהגוש השפוי, בעד שלום, בעד הכול".

לא הצלחתי למצוא מתנגדים בקרב הקהל, מלבד גבר דתי שהלך עם שלט ועליו כתוב "NYET" שכנראה רומז שהוא נגד. "השמאל גיבורים", מסבירה סוזן נגר מיבנה אחרי שהיא מחבקת את לימור לבנת וקוראת לה "מלכה". "במקום למתוח ביקורת, שיעשו איחוד כזה ונראה מה הם שווים". "אם זה רע לשמאל ולעיתונות, אז זה טוב לנו", קובע יוסי זיתון מבאר יעקב, שמהמר על חמישים מנדטים למפלגה המאוחדת.

האופוזיציה היחידה למהלך היא של השר מיכאל איתן, אחד השרים המוצלחים יותר ומי שבזמנו, כשהייתי במאהל ג'סי כהן, היה הנציג היחיד של הממשלה. הוא מנסה להשיג חתימות להצבעה חשאית. זה לא הצעד הכי פופולרי כאן. "מיקי!!! ליכוד זה ימין", כתב מישהו שלט קטן עם שלושה סימני קריאה שתלויים לא במקום הנכון. חבר מרכז בשם דני מסביר לי "מיכאל איתן הזה ממזר, שועל, כל התרגיל הזה יוצר המון תמיכה סביבו לפריימריז".

ואז מתחיל האירוע. בנימין נתניהו עולה לנאום, ניצב מתחת ללמ"ד המסתלסלת של הליכוד. הצלמים נעמדים לעשות את עבודתם וחברי המרכז צועקים עליהם כי הם מסתירים. נתניהו מבטיח "האיחוד לא ישנה את הליכוד, אבל ישנה את מדינת ישראל". עם כל הדיבור האפנתי על משילות, ממשלת נתניהו יזמה את חוק מופז כדי לפרק את קדימה, ואז עשתה את כל השטיקים עם אבי דואן, שלא לדבר על שדידת מפלגת העצמאות. כמו רומני, שלפתע הפך לאובמה במהלך העימות, נתניהו הופך לרגע קט לדפני ליף ומדבר על "הורדת מחירי הדיור ויוקר המחייה". ואז אומר: "בזמן האחרון מדברים על יורשים, אני מתכוון להנהיג הרבה שנים". כחלון מחוויר על במת הנואמים, ואז מחייך בפאניקה. אחר כך נתניהו אוחז בשרוולו של כחלון באדנות ואולי כדי לפצות אותו אומר לו "אתה נשאר בליכוד, אתה תהיה אתנו במערכת הבחירות".

מסתבר שמיכאל איתן הפסיד טכנית. כחלון מסביר שאנשי איתן לא הגישו את החתימות להצבעה חשאית בזמן, לפי התקנון. כל העסק לא מריח טוב מדי, אבל ההצבעה מתחילה. כחלון שואל "מי בעד?", ההגברה גרועה ואי אפשר לשמוע כלום. אבל המרכז צווח "ביבי", וכך יודעים שזמן ההצבעה הגיע, כולם מרימים את הפתקים. ההצעה עוברת. משמיעים את התקווה. המנון או לא, שלמה מעוז המועמד הטרי ממשיך להתראיין לרשת ב'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ