העבודה תדון היום בשינויים משמעותיים ברשימה

לפי ההצעה עליה יצביעו צירי הוועידה, המפלגה לא תשריין כלל מקומות ברשימתה, אלא תעניק הבטחת ייצוג. מחוזות הערבים והדרוזים יאוחדו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועידת מפלגת העבודה תתכנס הערב לאשר את הצעתה של יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', לשינוי דרמטי בהרכב הרשימה לכנסת. לפי ההצעה, המפלגה לא תשריין כלל מקומות ברשימתה, אלא תעניק הבטחת ייצוג - מעין רשת ביטחון שתחייב את המפלגה לשבץ מועמדים ממגזרים מסוימים, אם לא יצליחו להתברג לרשימה הארצית.

לפי ההחלטה, לא פעילי המגזרים ייבחרו את נציגיהם, אלא כלל חברי המפלגה. לפי החלטת יחימוביץ׳, מספר הנשים שישובצו ברשימת המפלגה לכנסת לא יגדל, ובכל עשירייה יישמר מקום לשתיים בלבד. יחימוביץ' עצמה עמדה על כך שהעובדה שהיא אשה לא תיחשב לצורך הבטחת ייצוג נשים, כך שהעשירייה הראשונה תכלול עוד שתי נשים מלבדה.

מחוזות המושבים והקיבוצים יאוחדו ונציגיהם ישולבו במקומות 17 ו-25. גם מחוזות הערבים והדרוזים יאוחדו וישובצו במקומות 18 ו-26. נציג העולים ישובץ במקום 20. נציגי הערים הגדולות לא ישובצו במקומות ריאליים.

יחימוביץ' מציגה את נחמן שי, אתמולצילום: אלון רון

בה בעת תאשר הוועידה את קיום הפריימריז ב-27 בנובמבר. ההתמודדות תהיה קשה: לפי ההערכות המפלגה, 20 המקומות הראשונים נחשבים ריאליים. שבעה ח"כים, לבד מיחימוביץ', ינסו ולהתברג בה פעם נוספת. על 12 המקומות הנותרים מתחרים פעילים ותיקים, לצד מועמדים חדשים שלא כולם מזוהים בהכרח עם העבודה ודרכה. האלוף במילואים אורי שגיא, העיתונאי מיקי רוזנטל, הפעיל החברתי איציק שמולי, הרב גלעד קריב והח"כ מקדימה נחמן שי, הם רק כמה מהמתמודדים על המקומות הריאליים.

עשר נשים לפחות יתמודדו על ארבעת המקומות הריאליים שישוריינו לנשים. הבולטות ברשימה, מיכל בירן, יו"ר המשמרת הצעירה של העבודה, הנהנית מרוח גבית חזקה של יו"ר המפלגה; סתיו שפיר, ממנהיגות מחאת הקיץ שעבר; ח"כ נינו אבסדזה שערקה מקדימה, והפעילות הוותיקות לאה פדידה ויעל ארן.

בשבועות האחרונים, עם העלייה המתמדת בסקרים, גבר החשש בקרב ה"וותיקים" מפני גל ה"כוכבים". לצד שמועות על "דילים" ואנשים שצמרת המפלגה חפצה ביקרם, המתמודדים משורות המפלגה חוששים שהשמות המפורסמים ייגזלו מהם את המושב בכנסת. "בלי ספק, יש מתיחות בין ותיקים לחדשים", אמרה פדידה, חברת מועצה ביקנעם שנבחרה לאחרונה לראש אגף החברות במפלגה. "אני סומכת על חברי המפלגה שיידעו לשלב בין חדשים לוותיקים".

יעל ארן. מועמדת בולטתצילום: דודו בכר

למרות התחרות פדידה, שרצה ברשימה הארצית, מספרת שלקחה את המועמד הטרי שמולי תחת חסותה כדי לסייע לו. לדבריה, "יש כוכבי תקשורת ויש כוכבי שטח. כוכבי תקשורת נהנים במיוחד מהאוזן של הבוחר החופשי. הוא לא מכיר את לאה פדידה. אבל השם של איציק שמולי עבר לו באוזן. זה לא פשוט לעמוד מול אנשים שיש להם חשיפה תקשורתית. זה לא פייר פייט. אבל אני נחשבת אהובת הסניפים. הנשק שלי הוא האנרגיות שלי, החברות העמוקה עם האנשים".

גם יעל ארן, מועמדת ותיקה, מקווה שהכוכבים לא ישתלטו על הרשימה. "העבודה היא כמו קבוצת כדורגל שרוצה להגיע לאליפות", היא אומרת. "אם עכשיו נחליף את כל הרכב הקבוצה, לא ננצח".

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, "רוקד על שתי החתונות": הוא גם דמות ציבורית מוכרת, אבל גם חבר ותיק בעבודה ומכיר את השטח. לדבריו, "אסור שהמפלגה תהיה קריירה שניה או קרש הצלה פוליטי לאנשים שאינם מחויבים לדרכה לאורך שנים. יחימוביץ' עצמה באה מבחוץ והוכיחה שהיא באמת אשת מפלגת העבודה ופוליטיקאית טובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ