הערבים מוותרים על השריון במרצ: לא נהיה עלה תאנה

למרות שמרצ מתגאה בשותפות יהודית-ערבית, כבר 13 שנה שנציג המגזר לא נבחר לכנסת מטעמה. "צריך להוכיח שהשוויון הוא לא רק מס שפתיים"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מרצ מתגאה בהיותה מפלגה שוויונית, המייצגת את אזרחיה היהודים והערבים של המדינה. למרות זאת, מ-1999, אז נבחרה חוסניה ג'בארה לכנסת מטעם מרצ, לא היה למפלגה נציג ערבי בבית הנבחרים. מרצ אמנם שריינה בכל מערכות הבחירות האחרונות מקום למועמד ערבי, אך לא גבוה מספיק כדי שייכנס לכנסת. לקראת הבחירות המקדימות ב-11 בנובמבר, נציגי המגזר אינם מוכנים עוד להסתפק במקום לא ריאלי. הפעם, הם דורשים להציב מועמד ערבי בצמרת הרשימה.

בניסיון לקדם את הרעיון, ביקשו נציגי המגזר לשנות את כללי המשחק. בשבוע שעבר נענתה ועידת המפלגה לבקשתם לבטל את השריון ברשימה למועמד ערבי. רק כך, הם מאמינים, ייאלצו חברי הוועידה להתמודד עם הסוגיה ולא להסתפק בהצבת ערבי במקום לא ריאלי. פעילי המפלגה הערבים חברו יחד והחליטו על מועמד מוסכם: רואה החשבון עיסאווי פריג', תושב כפר קאסם. עתה הם פועלים לקדם את בחירתו לחמישייה הראשונה (מקומות 2-6).

בפעם הקודמת שריינה המפלגה את המקום השביעי למועמד ערבי, אך בעקבות צירופם של אנשי "התנועה החדשה" בראשות ניצן הורוביץ, נדחק פריג' למקום העשירי ברשימה. הפעם אין לו כל כוונה להיות עלה תאנה. שיטת הבחירות במרצ מחייבת כל מועמד להצהיר מראש אם הוא מתמודד לחמישייה הראשונה, השנייה או לשתיהן. פריג', המועמד הערבי היחיד, מתמודד רק לחמישייה הראשונה. אם לא ייבחר למקום גבוה, ייפלט לחלוטין מהרשימה.

זהבה גלאוןצילום: גלי איתן

"על המפלגה להחליט אם ברצונה במועמד ערבי בחמישייה הראשונה, או להישאר ללא ייצוג למגזר הערבי, לא רק בכנסת כי אם גם ברשימה לכנסת", כתבו לחברי הוועידה 16 תומכים בולטים של מרצ במגזר הערבי, בהם חברי הכנסת לשעבר חוסניה ג'בארה וחסין פארס, ראש מועצת ג'סר א-זרקה, עז א-דין עמאש, וחבר מועצת העיר תל אביב, אחמד משהראוי. "אנו מבקשים כי נוכיח יחדיו ששוויון במרצ אינו רק מס שפתיים, אלא מחויבות ערכית של כולנו", חידדו את המסר.

הדילמה של חברי ועידת מרצ לא פשוטה. מצד אחד, אנשי המפלגה אינם חולקים על חשיבות הצבת מועמד ערבי במקום גבוה. מנגד, גם הסקרים המחמיאים ביותר מעניקים למפלגה שישה מנדטים בלבד. במקום הראשון ברשימה ניצבת יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. פעילי המפלגה מעריכים כי למקומות שתיים ושלוש ייבחרו הח"כים המכהנים אילן גילאון וניצן הורוביץ. על פי החלטת הוועידה להבטיח ייצוג שוויוני לשני המינים, צפויה לאייש את המקום הרביעי אישה, וכך גם את אחד משני המקומות הבאים.

כך למעשה, נותר רק מקום ריאלי אחד פנוי, החמישי או השישי. על פי ההערכות, פריג' ייאבק על המקום הזה מול חברי הכנסת לשעבר מוסי רז ואבשלום וילן. בבחירות הקודמות שובץ רז במקום החמישי ווילן במקום השישי. ההערכה היא כי לשניהם יש עדיין תמיכה רחבה בוועידת המפלגה. רז, מנהל הרדיו הישראלי-פלסטיני "כל השלום", מזוהה מאוד עם התחום המדיני והמאבק לסיום הכיבוש. וילן משמש מזכ"ל התאחדות החקלאים ומייצג את המגזר הקיבוצי, שבו שיעור הצבעה גבוה למרצ (17.7% בבחירות 2009, לעומת 1.4% בלבד במגזר הערבי).

אבשלום וילןצילום: מוטי קמחי
עיסאווי פריג'

במצב הזה ניצבים פעילי המפלגה בפני דילמה: מי משמעותי יותר ומי ימשוך יותר קולות – מועמד ערבי, איש הקיבוצים או נציג מובהק של מחנה השלום? יו"ר המפלגה גלאון אינה מביעה תמיכה באחד המועמדים, לפחות לא באופן פומבי. גם עבורה, מעידים במפלגה, זו התלבטות קשה. "מרצ יכולה לשלש את כוחה בבחירות כך שיש מקום ברשימה גם לנציג ערבי וגם לנציג הקיבוצים", אמרה גלאון ל"הארץ". "התנועה הקיבוצית היא בשר מבשרה של מרצ, ומרצ היא מפלגה ישראלית של שותפות יהודית-ערבית. אני רוצה את כולם ברשימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ