למרות קריאות הבוז, יחימוביץ' הצליחה לבטל את השריונים בעבודה

למרות שספגה קריאות בוז צורמות, רשמה יחימוביץ' ניצחון מוחץ בוועידה. "אנחנו יכולים להחליף את השלטון". פעילה שהתפרעה הוצאה בכוח מהאולם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועידת מפלגת העבודה עוררה הערב (שלישי) לא מעט אמוציות ועימותים בקרב הפעילים בגני התערוכה. יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', רשמה ניצחון חשוב, כאשר הצליחה להביא לביטול שיטת השריונים במפלגה. משמעות ההחלטה היא שמתמודדי העבודה לכנסת הבאה ייבחרו על ידי כלל המתפקדים, ולא על ידי המגזרים והמחוזות. במהלך נאומה, פעילת המפלגה החלה להתפרע ולבסוף הוצאה בכוח מן האולם.

"אני קוראת לליכודניקים שהם ימין מתון, ממלכתיים, חברתיים ואוהבים את המדינה", אמרה יחימוביץ' בנאומה. "יש בינינו מכנה משותף רחב יותר מאשר ביניכם לבין מפלגת ליברמן. אומר זאת בקול צלול וברור: אני מתמודדת על כהונת ראש ממשלת ישראל, ואנחנו יכולים להחליף את השלטון". דבריה של יחימוביץ' לוו בקריאות קצובות של "מהפך" ו-"הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא".

"המצב הקיים לא יכול להימשך יותר", אמרה יחימוביץ', "בחדר סגור סוכם מי יהיה חבר כנסת ואחר כך הוא עורק. לא יהיו יותר תופעות שאדם נבחר באלף קולות ומייצג את המדינה בכנסת, כולם ייבחרו את כולם". במהלך הנאום, החלה להתפרע במקום אחת מפעילות המפלגה, צעירה בשם מיכל גור.

הפעילה ביקשה להגיש 180 חתימות שאספה בקרב באי הוועידה, כדי להבטיח ייצוג של 40% נשים ברשימה. גור הוצאה בכוח מן האולם, מסך הווידאו הגדול נפל ובכך הסתיימה המהומה. יחימוביץ' התייחסה בדבריה למתנגדי ההצעה ואמרה: "גם אם יש כעס בלבבכם, ואני מבינה אותו, אני מבקשת את הרוח הגבית שלכם, את אהבתכם. אני מבקשת שתבטחו בי. ההצעה שלי, גם אם כאבכם בצידה, היא הטובה ביותר".

ועידת מפלגת העבודה, הערבצילום: ניר כפרי

מלבד המחלוקות, הוועידה התאפיינה גם בהתלהבות רבה, ושמחה על העניין הרב שמצליחה מפלגת העבודה לעורר. "מדהים לראות איך המפלגה הזו, שלפני שנה ניבאו לה ארבעה מנדטים, הפכה להיות הדבר החם הבא", אמר אראל מרגלית, הממודד על מקום במפלגה. איילת נחמיאס ורבין, מתמודדת נוספת במפלגה, אמרה: האיחוד הקוסמטי של הליכוד ביתנו צריך לאותת לציבור שיש לתת פייט לגוש הימין הקיצוני", אמרה.

הערב נפתח בעצרת לזכרו של יצחק רבין, במלאת 17 שנים להירצחו. נכדתו של רבין, נועה רוטמן, זכתה לתשואות רמות מהנוכחים כשקראה לשלב את סדר היום החברתי של המפלגה עם קריאה לחידוש המו"מ לשלום עם הפלסטינים.

עוד בטרם ההצבעה על ביטול שיטת השריונים, יו"ר המפלגה והמזכ"ל חיליק בר זכו לקריאות בוז צורמות כאשר ביקשו לאשר החלטה לפיה יצורפו רק 400 צירי מפלגה, מתוך 1,300, לבעלי זכות הצבעה בוועידה הערב. על פי ההצעה, צירים רבים, ובהם עשרות פעילים מרכזיים, חברי כנסת לשעבר וראשי מועצות מקומיות, לא יוכלו להצביע.

הצעתה של יחימוביץ' התקבלה לבסוף ברוב, תוך מחאה קולנית והיו"ר רשמה לעצמה ניצחון ראשון בוועידה. במסגרת ההחלטה הערב, אושר גם שמספר הנשים שישובצו ברשימת המפלגה לכנסת לא יגדל, ובכל עשירייה יישמר מקום לשתיים בלבד. יחימוביץ' עצמה עמדה על כך שהעובדה שהיא אשה לא תיחשב לצורך הבטחת ייצוג נשים, כך שהעשירייה הראשונה תכלול עוד שתי נשים מלבדה.

מחוזות המושבים והקיבוצים יאוחדו ונציגיהם ישולבו במקומות 17 ו-25. גם מחוזות הערבים והדרוזים יאוחדו וישובצו במקומות 18 ו-26. נציג העולים ישובץ במקום 20. נציגי הערים הגדולות לא ישובצו במקומות ריאליים.

הוועידה אישרה גם את קיום הפריימריז ב-27 בנובמבר. ההתמודדות תהיה קשה: לפי ההערכות במפלגה, 20 המקומות הראשונים נחשבים ריאליים. שבעה ח"כים, לבד מיחימוביץ', ינסו להתברג בה פעם נוספת. על 12 המקומות הנותרים מתחרים פעילים ותיקים, לצד מועמדים חדשים שלא כולם מזוהים בהכרח עם העבודה ודרכה. האלוף במילואים אורי שגיא, העיתונאי מיקי רוזנטל, הפעיל החברתי איציק שמולי, הרב גלעד קריב והח"כ מקדימה נחמן שי, הם רק כמה מהמתמודדים על המקומות הריאליים.

עשר נשים לפחות יתמודדו על ארבעת המקומות הריאליים שישוריינו לנשים. הבולטות ברשימה, מיכל בירן, יו"ר המשמרת הצעירה של העבודה, הנהנית מרוח גבית חזקה של יו"ר המפלגה; סתיו שפיר, ממנהיגות מחאת הקיץ שעבר,ח"כ נינו אבסדזה שערקה מקדימה, והפעילות הוותיקות לאה פדידה ויעל ארן.

הבוקר הודיעה העיתונאית והפעילה החברתית מרב מיכאלי על התמודדותה על מקום ברשימת העבודה לכנסת. בדף הפייסבוק שלה כתבה מיכאלי: "כל חיי הבוגרים אני פעילה חברתית ופמיניסטית, במקביל לעבודתי העיתונאית. בשני התחומים פעלתי לתיקון עוולות, לשוויון, להעצמה של נשים ושל מגזרים מוחלשים אחרים. עכשיו אני רוצה לעשות את זה בפוליטיקה, איפה שדברים נקבעים ותקציבים מחולקים. זה המקום שבו מעצבים את הדמוקרטיה הישראלית, זה המקום שבו מחליטים על מלחמה וצריך לנסות שיחליטו בו גם על שלום".

במפלגת העבודה קיבלו את מועמדותה של מיכאלי ברגשות מעורבים. בכירים במפלגה הבהירו שנכון לעכשיו, מיכאלי לא עומדת בתנאי הבסיס שיאפשרו את התמודדותה משום שלא היתה חברת מפלגה בחצי השנה האחרונה. ועדה במפלגה צפויה לקבוע בימים הקרובים אם "תקופת הפז"מ" של מיכאלי תקוצר.

מיכאלי נתפסת כמועמדת חזקה ובעלת סיכויים גבוהים להיבחר, אלא שבכיר במפלגה אמר ל"הארץ" כי "לא בטוח שיחימוביץ' רואה בעין יפה את הצטרפותה של מיכאלי להתמודדות. מיכאלי נתפסת כטרמפיסטית שמנסה לרכוב על הפופולריות של העבודה כדי לקבל כיסא בכנסת. בנוסף, היא עלולה לתפוס כיסא המשוריין למועמדת אחרת שיחימוביץ מעוניינת לקדם". מיכאלי עצמה העריכה כי תקופת ההמתנה שלה תקוצר, בסופו של דבר, בדומה למועמדים חדשים אחרים שהצטרפו למפלגה בשבועיים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ