לפיד חושף משנה מדינית: י-ם שלמה, נגד חזרת הפליטים

יו"ר "יש עתיד" מתח ביקורת באריאל על הקיפאון בתהליך השלום והביע התנגדות לתקיפה ישראלית באיראן: "על העולם לפתור את הבעיה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, חשף הערב (שלישי) לראשונה את מצעה המדיני של מפלגתו "יש עתיד" לקראת הבחירות הקרבות. לפיד, שנשא את נאומו במרכז האקדמי באריאל, אמר כי יש לחדש את המו"מ עם הרשות הפלסטינית בהקדם, אך עם זאת טען ישראל אינה יכולה להכיר בזכות השיבה של הפלסטינים, וכי על ירושלים להישאר בריבונות ישראלית מלאה מבלי לחלקה.

"מפלגת "יש עתיד" לא תשב בממשלה שלא תחזור לשולחן המשא ומתן המדיני", אמר הערב לפיד, "אנחנו לא נשב בממשלה ששוב תנסה למוסס – בתירוצים שונים וממניעים פוליטיים צרים – את המחויבות שלנו כלפי העתיד וגם כלפי ההווה. אסור לנו לאבד את הרוב היהודי במדינת ישראל. גם השמאל הקיצוני וגם הימין הקיצוני מקדמים ללא הרף – כל אחד מסיבותיו - את רעיון המסולף והמסוכן של מדינה דו-לאומית, וללא הסכם, זהותה היהודית והציונית של מדינת ישראל נמצאת בסכנה".

בנאום, שנמשך 30 דקות והוקרא מטלפרומטר, תקף לפיד את הקיפאון במו"מ המדיני ואמר כי "טענתו של נתניהו לפיה אין פרטנר היא ניסיון התחמקות מן המציאות. לאיזה פרטנר הוא מחכה? האם מסתתרים ברחבי הרשות הפלסטינית פרטנרים אוהבי ישראל, תורמים של הקרן הקיימת, מעריצים סמויים של בן גוריון? הדבר היחיד שעשתה מדיניות ה'אין פרטנר' הוא החלשת מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית וחיזוק החמאס, כפי שיכולנו לראות רק בעת האחרונה בזמן ביקורו של האמיר של קטאר ברצועת עזה.

יאיר לפיד נואם באריאל, הערב צילום: אלון רון

"אסור לנו לחזור על הטעות ההיסטורית של השמאל הישראלי, שתמיד מודיע מראש על מה הוא מוכן לוותר וגורם לכך שהפלסטינים רק רוצים עוד ועוד", אמר לפיד. "לא כך מנהלים משא ומתן, בטח לא באיזור שלנו. לא באים למשא ומתן רק עם עלה של זית כפי שעושה השמאל, וגם לא רק עם רובה כפי שעושה הימין. באים אליו כדי למצוא פתרון. לא נישואין מאושרים עם הפלשתינים אנחנו מחפשים, אלא הסכם גירושין שאפשר לחיות איתו. לא דרך להתחבר אליהם, אלא דרך הוגנת להיפרד מהם".

לפיד הזכיר כי ישראל זכתה לתמיכה בינלאומית בזמן מבצע עופרת יצוקה בשל הישיבה בשולחן הדיונים ואמר כי "הדיון על ישראל כמדינת אפרטהייד, שהתחיל כשיח רדיקלי של תנועות שמאל קיקיוניות, חודר לאט לאט לתוך הזרם המרכזי גם באירופה וגם בארה"ב. אני יודע ואתם יודעים שאין שחר לשיח הזה. אני יודע ואתם יודעים שצה"ל הוא צבא מוסרי, שעושה כמיטב יכולתו בתנאים בלתי אפשריים, אבל את מה שסולחים לנו בזמן שאנחנו יושבים לשולחן המו"מ לא סולחים לנו כשאין שום אופק מדיני ושום סיכוי להסדר.. אם אתם שואלים את עצמכם מדוע העולם שותק אל מול מטחי הקסאמים והפצמ"רים הנוחתים על ערי הדרום והופכים את חיי התושבים שם לגיהנום מתמשך, הרי שהתשובה היא שזוהי תגובתו של העולם על שתיקתנו בנושא המדיני". כדוגמה נוספת להחלשת מעמדה של ישראל בעולם הזכיר לפיד את הקרע עם טורקיה וכן את חוסר הצלחתה של ישראל לגייס את תמיכת רוסיה בנושא הסורי והאיראני.

לפיד מתח ביקורת בנאומו גם על מדיניות הממשלה בנושא הגרעין האיראני ואמר כי "ישראל לקחה פנייה לא נכונה. הפצצת מתקני הגרעין באיראן היא אופציה שאינה צריכה לרדת מהשולחן, אבל היא אופציה אחרונה... אנחנו לא אמורים לפתור את הבעיה בשביל העולם, אלא לגרום לעולם לפתור את הבעיה בשבילנו. אנחנו צריכים לפעול ממה שמכנה ראש אמ"ן לשעבר, האלוף ידלין, "מדרון אחורי", ולהיות הכוח המניע מאחורי קואליציה בינלאומית בראשות ארה"ב, שתחנוק את המשטר האיראני עד לקריסתו".

עוד אמר לפיד כי "הדרך שבה מדינת ישראל טיפלה במפוני גוש קטיף – גם כממסד וגם כחברה אנושית - היא מחפירה. הגיע להם יותר מאיתנו, ומגיע להם יותר מאיתנו". כמה מבאי הכנס מחו על נאומו של לפיד והניפו שלטים כמו לפיד רוצה לסלק אותי מהבית - תושב איתמר", ו"לפיד רוצה לגרש 140 אלף יהודים". לפיד לא השיב לטענותיהם באופן ענייני, אך הדגיש כי הנפת שלטים היא מבורכת ומהווה חלק מהדמוקרטיה.

יו"ר יש עתיד שפך אור גם על גישתו להתנחלויות. לדבריו, "בזמן שנשב שם (במו"מ מדיני) לא יוקמו התנחלויות חדשות אבל גם לא תהיה הקפאה, כי עלינו להתחשב בגידול הטבעי של ההתנחלויות הקיימות - ואם נולדים תינוקות בעלי או במעלה אפרים, אי אפשר שלא לבנות להם פעוטון או גן ילדים..." לפיד הוסיף כי "מי שמתייחס אל המתיישבים כאל בעיה או כאל מכשול, או כאל "חבורה משיחית", עושה להם דה-הומניזציה. לפני שאנחנו פונים לאנשים האלה ומבקשים מהם לשלם מחיר אישי כבד אנחנו צריכים לראות אותם כמו שהם: אנשים טובים וציונים טובים, שמאמינים בכל לבם שהם עושים את הדבר הנכון למען העם והארץ".

בהתייחס לעובדה שמצעו המדיני הוצג דווקא באריאל, אמר לפיד כי הוא "מתנגד לכל ניסיון להחרים את אריאל ואת תושביה או כל יישוב אחר ביהודה בשומרון". הוא גם אמר כי יסכים להפיכתו של המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה, בתנאי שיוקצה לו תקציב חדש ולא על חשבון תקציב האוניברסיטאות הקיימות.


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ