ועידת העבודה |

כאן זה לא הליכוד, עושים חיים קשים ליו"ר

במפלגה מנסים להתמודד עם הצערת השורות, פעילי המחאה מנסים להסתגל לפוליטיקה ואווירת הקרנבל בוועידה מזכירה לאחדים את תקופת רבין

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

בעוד ועידת האיחוד של הליכוד-ביתנו אמש (שני) הציגה את שליטתו המרשימה של נתניהו במפלגה, ועידת מפלגת העבודה, שנערכה הערב באותו אולם ממש, הראתה שלשלי יחימוביץ', כמו כמעט לכל יו"ר במפלגת עבודה, יש מחנה מורדים רציני על הראש. ביטול השריונים ברשימת המפלגה אולי יקדם את הכוכבים החדשים, אבל המהלך סיבך אותה עם הקיבוצים, הערבים ונציגי המחוזות בכל הארץ, הלחם והמרגרינה של המפלגה.

מחוץ לאולם הוועידה שבגני התערוכה שררה אווירת קרנבל. ככל שהמועמד היה פלמוני יותר, הוא הרבה בחלוקת דפים, פיזור תשורות זולות והקמת רעש רב יותר. חלק מהמועמדים אפילו הביאו מתופפים. רושם רב יצרה עלי מועמדת בשם איילת נחמיאס ורבין, שעל הפלייר שלה הוצגה תמונה של כפפת אגרוף עם הכיתוב "איילת תיתן פייט לליכוד". היא ניגשה אל חברי המרכז המבוגרים וסיפרה שהיא 20 שנה בעבודה. "לא כמו אלה, התינוקות", אמרה לה חברה ותיקה, והצביעה על אנשי הקרנבל מאחור.

רציתם צעירים? קיבלתם מאבק דורי. אנשי מפלגת העבודה הוותיקים, ליבת התנועה זה עשורים, ה"חביירים", לא יתנו שישכחו אותם בקלות. אלה הלכו אחורה, הביטו בחגיגות, ונראה כי המתינו שזה יגמר.

יחימוביץ' ודוד ליבאי, הערב בוועידת מפלגת העבודהצילום: ניר כפרי

בעידן הכוכבים הזורמים למפלגה, יש עוד אינספור מועמדים מוכרים פחות שמנסים את מזלם. למשל איש החינוך חילי טרופר, שהביא כמות גדולה מאוד של פעילים ששרו בהתלהבות "המדינה דורשת, חילי בכנסת". על פי הרעש, אפשר היה לחשוב שהוא המועמד המרכזי כרגע. אורית, אחת התומכות בו אמרה שהיא "הולכת אחרי חילי בעיניים עצומות".

בין מתמודדי המחאה החברתית, בלט אורן פסטרנק הנאה, בעל הבלורית המרשימה, שהגיע עם חליפה שלא הסתדרה עם התקופה שראיתי אותו מזיע בהפגנות. הערתי לו על כך והוא ציין שיש לו גם ג'ינס. פסטרנק סיפר שסירב לשכור דוכן ב-1,500 שקלים. "אם אבחר, אכנס עם מגאפון למליאה", הוא מבטיח. הוא מציג לי את אשתו ומסביר: "המודל שלנו הוא הקלינטונים". מועמד נוסף הוא הכלכלן רובי נתנזון, שפניו בפלייר עצובות מאוד. אני מעיר לאשה בדוכן על כך, והיא מציעה לי להביט בצד השני בו הוא מחייך חיוך שאין קלוש ממנו. איך התחושה שלך, אני שואל. "מדהים", היא אומרת כמי שכפאה שד.

בלט מבין כל המועמדים הוא שם טוב חווה, איש חינוך שהגיע עם כובע בארט. בניגוד למועמדים ששולחים אנשים לחלק עבורם, הוא עומד ומחלק את הדפים בעצמו. שם טוב חווה לא רץ לפריימריז. על הפלייר שלו כתוב "ראש הממשלה הבא". "חזיתי את המחאה לפני עשרים שנה", הוא מסביר. "יש לי פתרונות כמו שלאף פוליטיקאי אין כבר שלושה דורות. אם אנשי המפלגה רק יקראו את החזון שלי, אני בטוח שהמפלגה תפנה אלי להנהיג אותה". אני שואל מה הפתרון, והוא אומר "לרומם את ההווי שלנו". חווה מספר שהיה חולה בהתמודדות הקודמת בה נצחה יחימוביץ' ומנסה להתמודד עכשיו נגדה. "אבל חוסמים אותי מלעשות את זה. אני הופך עולמות ובגלל זה חסמו אותי גם בפייסבוק ארבע פעמים. אני מקווה שזה לא יריבים שלי".

בניגוד לארגון המוצלח של ועידת הליכוד, הכניסה לוועידת העבודה קרסה. והחברים הרבים חלחלו טיפין טיפין דרך דלת צרה. "בוא נלך, חם לי", אמר חבר מבוגר שאחז סוכריה על מקל. "אין לאן ללכת", אמר ידידו. "הגענו למצב טוב שנדחפים", מנסה מישהו לראות את הצד הטוב, "המפלגה היתה גווייה לפני ארבע שנים. רק בתקופת רבין היה ככה".

דוכנים של מתמודדים לרשימת מפלגת העבודה מחוץ לאולם הוועידה, הערבצילום: ניר כפרי

אתמול לא שמעתי על איש שהתנגד למנהיג הליכוד. אבל כאן לא התביישו לתקוף את העומדת בראש. "דופקים את המחוזות", אמר לי פעיל מפלגה מבוגר. כששמע שאני מ"הארץ", קילל את נחמיה שטרסלר בנמרצות. עמיר פרץ, שר הביטחון לשעבר, בלט בשטח כאחד היחידים שיש לו מאבטחים. ריבוי המתמודדים הסוציאליסטים האטרקטיביים הציב אותו מעט בצד. "אנחנו פותחים את זרועותינו לצעירים, אבל צריך לשמור על הוותיקים", אמר ושם את עצמו בחבורת המורדים כשציין שיצביע בעד ההסתייגות של ראלב מג'אדלה על דחיית ביטול השריונים.

גם סתיו שפיר ניסתה להתנהג כפוליטיקאית מהשורה. היא ניגשת לכמה חברות ותיקות, לוחצת ידיים ומנסה להתחבב מעט על ליבן. זו העבודה של פוליטיקאי, אני לא מאשים אותה. גם אתם הייתם עושים אותו דבר אם הייתם רצים במפלגת העבודה. אחרי שהיא הולכת, אני שואל את הוותיקות אם יצביעו לסתיו. "מי זו סתיו?", הן שואלות בסקרנות.

הופתעתי לראות בוועידה את לורן אלוש, היועצת החביבה של ח"כ אנסטסיה מיכאלי שליוותה אותי בלוד וברמלה כשעשיתי כתבה על חוק המסגדים של מיכאלי. והנה היא פה, שומעת מהבמה התקפות על ביבי וליברמן. "אני עכשיו היועצת של איציק שמולי", היא מעדכנת. כשאני חושף שהיתה יועצת של אנסטסיה, מישהו לידה מתרעם ותוקף אותה על כך. "אין לי שום בעיה עם העבר שלי", אומרת אלוש. "אנסטסיה? עבר ממש מעודן יש לך", אומר הפעיל שעד אז ניהל איתה שיחת חולין.

בזמן שהחלה מצגת על רבין, נעמד לידי פעיל המחאה החברתית רגב קונטס, ואוכל לחמניה. הוא היה בצד שהתנגד למעבר אנשי המחאה לפוליטיקה, לכן היה מפתיע לראות אותו פה. מסתבר שהגיע לקדם את יוסי יונה. כשהנאום של יחימוביץ' מתמלא קלישאות אומר רגב, "בגלל זה אני לא בפוליטיקה".

מתקרב אלינו אורן פסטרנק, ונותן לרגב את הפלייר שלו. "סרן במיל', אה?", הוא אומר כשהוא קורא את קורות החיים ואז מחמיא לתמונה. ברקע, יחימוביץ' מציגה את רבין כסוציאל-דמוקרט. בפוליטיקה הישראלית, כל אדם שמדבר על רבין, מדבר למעשה על עצמו. "נשמע כאילו מריצים את רבין מחדש", אומר לי צלם. ההמשך צפוי. השיר "הן אפשר" ששר קיבוצניק רדום בחולצת פסים. כנראה ניסיון להרגיע את הקיבוצים שיפסידו את השריון.

ההצבעה בוועידת מפלגת העבודה, הערבצילום: ניר כפרי

בזמן נאום מתיש של דוד ליבאי ("רבין היה וירטואוז ביטחוני") אני כבר נאלץ לשבת. "פעם ראשונה אני בדבר כזה וזה ממש החלל החיצון פה", אומרת לי פעילה חברתית שהגיעה לתמוך במועמד. "זה נשמע כמו נאום של מנהל תיכון".

ואז שלב רבין תם ומתחיל המרד. חבר המפלגה שמוליק מזרחי מתנגד לכך שלא נכנסנו כצירים אישים כמו חגי מרום ומוקי צור. ליבאי, שניהל את ההצבעה, מנסה להגן על ההחלטה, וזוכה לקריאות בוז. אף שליבאי אומר שההצעה של מזרחי נפלה ברוב גדול, כמעט חצי אולם תמך בה. ואז עולה מג'אדלה, מתלונן שליבאי הוגה את שמו לא נכון, ומציע להחזיר את השריונים. הנאום של מג'דלה מתארך וליבאי נצמד אליו כדי שיפסיק ומביט בהפגנתיות בשעון.

כשמג'אדלה יורד, אומרים שיש הפסקת טלוויזיה ויחימוביץ' נואמת שנית. מיכל גור, שמנסה להביא להצבעה החלטת שריון לנשים, אך לא השיגה די חתימות, מנסה לעלות לבמה והמאבטחים משליכים אותה אל מחוץ לאולם, תוך כדי שהם מפילים את המסך שעליו הוצג קודם רבין. אני ואבישי ברוורמן רצים לראות מה קרה. מיכל גור כועסת ודופקת בדלת המתכת בזמן הנאום של יחימוביץ' בערוצי הטלוויזיה, שהשורה החזקה ביותר שלו היא ש"נתניהו גרם למילקי להפוך למותרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ