כשיאיר לפיד נכנס למשבצת של רבין וברק

סוף סוף מתווכחים על משהו חשוב במערכת הבחירות. בנאומו באריאל, גילה לפיד אומץ לב פוליטי כשהעז לומר שהתמיכה הבינלאומית חשובה מהשטחים

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

שנעדר עד כה . הוא נסע לאריאל כדי לקרוא משם לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים ולמצב את עצמו במקום שבו עמדו , ואהוד אולמרט: מתינות מדינית בצד כוחנות ביטחונית. המיצוב הזה אפשר לשלושתם להביס את הימין בקלפי. עכשיו מתיישב לפיד על המשבצת שהתפנתה עם קריסת קדימה ודעיכתו הפוליטית של ברק.

יריביו הנוכחיים של לפיד בבחירות, ושותפיו האפשריים לקואליציה הבאה - , - ניסו להשכיח מתודעת הציבור את קיומם של הפלסטינים ולהשליך את "הנושא המדיני" לפח האשפה. גם לפיד התמקד עד כה בבעיות החינוך ושיטת הממשל. מעכשיו יש לו גם משנה מדינית שנועדה, כמסורת קודמיו, להרגיז גם את השמאל ("ירושלים לא תחולק") וגם את הימין (בקריאה לפינוי חלק מהמתנחלים), וכך להציג את עצמו כשופרו האמיתי של המרכז הפוליטי בישראל.

אבל זו רק מראית עין. במחלוקת ההיסטורית בין הימין לשמאל, בשאלה מה חשוב יותר לישראל, השליטה בשטחים או התמיכה הבינלאומית, לפיד נוטה בבירור לצד שמאל. בעיניו, ישראל חייבת לחתור להסדר עם הפלסטינים - שיכלול נסיגה מחלק מהגדה המערבית - כדי לשמור על הרוב היהודי בתחומיה ולהבטיח את תמיכת המערב. זו היתה גם גישת רבין, ברק ואולמרט, שקרצה לישראלים שרואים בהסכם ישראלי-פלסטיני מחיר הכרחי להשתלבות במערב, ולא גשר להיטמעות ב"מזרח תיכון חדש".

יאיר לפיד אתמול באריאל. מרגיז גם את השמאל וגם את הימיןצילום: אלון רון

החשיבות שלפיד רואה בתמיכה הבינלאומית מכתיבה את עמדתו גם ביחס לעימות עם איראן. הוא מתנגד לתקיפה ישראלית של מתקני הגרעין האיראניים ("אופציה אחרונה") וסבור שישראל צריכה למצות את יכולותיה הדיפלומטיות, כדי להניע קואליציה בינלאומית, בהנהגת ארה"ב, כדי "לחנוק את איראן" ולהבהיר לשליטיה ששרידות המשטר תלויה בוויתור על הגרעין. הכלי העיקרי של ישראל, לרתום לצדה את "העולם", לפי לפיד, הוא גמישות מדינית ביחס לפלסטינים.

לפיד מתנגש כאן עם נתניהו, שלא מאמין בתמיכת העולם, רוצה שישראל תפעל לבדה, ואינו מוכן לשלם בפינוי התנחלויות תמורת נחישות אמריקאית מול איראן. סוף סוף מתווכחים על משהו חשוב במערכת הבחירות, כשלפיד מגייס לצדו את "הדרגים המקצועיים" המתנגדים לפעולה ישראלית באיראן - מן הסתם כדי לפצות על נחיתותו כמומחה אסטרטגי מול ראש הממשלה.

השורה המעשית בנאום לפיד היתה הודעתו שמשא ומתן רציני עם הפלסטינים יהיה התנאי לישיבתו בממשלה. הוא יודע בוודאי שיהיה לו קשה לאכוף את זה: ראש הממשלה יוכל להתחיל במשא ומתן ואז לקלוע אותו לסחבת אינסופית ולהטיל את האשמה על ה"אין פרטנר" בצד השני. לפיד וחבריו כבר יהיו נטועים אז בכיסאותיהם ויתקשו לפרוש מהקואליציה. אבל הרגע הזה עוד רחוק. עכשיו לפיד נדרש רק להראות שיש לו מה להגיד בענייני מלחמה ושלום. הוא עמד במבחן בכבוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ