מישהו לרוץ אתו: מפלגות השמאל-מרכז רוצות את כחלון

יחימוביץ' הביעה תמיכה בחזרתו של השר הפורש למרוץ, והעבודה פרסמה סקר לפיו אם יחבור אליה הם יזכו ב-32 מנדטים; כחלון שוחח גם עם לבני

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

האפשרות ששר הרווחה והתקשורת הפורש, משה כחלון, "יערוק" מהליכוד ויתמודד בראש מפלגה חדשה, הציתה היום (רביעי) את הדמיון במפלגות גוש השמאל-מרכז. למרות שהסיכוי שיתמודד בשילוב כוחות עם רשימה אחרת נראה נמוך כרגע, כמה מהמפלגות ישמחו אם יחבור אליהן.

אחת האפשרויות המרכזיות היא חבירה של כחלון לרשימתה המתהווה של יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני. האחרונה מעריכה מאוד ואת החלטתו לקחת "פסק זמן" מהחיים הפוליטיים. ל"הארץ" נודע שהשניים שוחחו לאחרונה, עוד לפני שנערך הסקר שניבא לכחלון 20 מנדטים - אך הם לא דיברו על התמודדות משותפת.

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הביעה היום תמיכה פומבית בלתי מסויגת בחזרתו של כחלון למרוץ הפוליטי. בראיון לתחנת הרדיו "גלי ישראל" אמרה יחימוביץ' כי "קודם כל אני חושבת שכחלון הוא נציג ציבור מצוין. אני חושבת שהעזיבה שלו את הליכוד היא משמעותית. אני מאוד רוצה לראות אותו בחיים הפוליטיים. הכניסה של כחלון לזירה הפוליטית משרתת בדיוק את הדבר הזה שאני נאבקת עליו: הפסקת הדיכוטומיה בין ימין שמאל מדיני. אין יותר שני גושים, ימין שמאל מדיני. זה הכל קיבעון מחשבתי ויצירת תפיסה חדשה של מהי מפלגה פוליטית".

כחלון ביום בו הכריז על פרישתו, לפני שבועייםצילום: אמיל סלמן

מפלגת העבודה מיהרה לפרסם היום תוצאות של סקר פנימי שערכה, באמצעות מכון "דחף" בפיקוחה של מינה צמח, שבחן את השלכות חבירתו של כחלון ליחימוביץ''. הנתונים מצביעים שריצה משותפת של השניים מביאה למפלגת העבודה מספר מנדטים זהה לזה אותו משיגה רשימת "הליכוד ביתנו". שתי המפלגות זוכות ב-32 מנדטים במצב כזה.

מתוצאות הסקר שנערך ב-29-28 לאוקטובר, עולה כי אילו הבחירות היו נערכות היום, ללא חבירה של כחלון לעבודה, היו הליכוד וישראל ביתנו זוכים ב-37 מנדטים, לעומת 23 מנדטים להם היתה זוכה העבודה. אילו כחלון היה מצטרף לעבודה, הוא היה מושך את מרבית המנדטים מהליכוד וישראל ביתנו, כמו גם מנדט מרשימתו של יאיר לפיד (שזוכה לפי הסקר ל-15 מנדטים), שני מנדטים מקדימה, שלא תעבור את אחוז החסימה ומנדט ממרצ, שתרד מארבעה מנדטים לשלושה.

ככל הידוע, כחלון לא קיים מגעים כלשהם עם מפלגת העבודה. במפלגה מתקשים להאמין שחבירה של כחלון לשורותיה אפשרית בכלל, אבל חשפו את הנתונים כדי להבהיר לציבור שליחימוביץ' יש סיכויים של ממש לגבש רשימה שתאיים על ניצחונו של בנימין נתניהו בבחירות הקרובות.

"בכלל לא בטוח שכחלון ירוץ או ירוץ איתנו, אבל התוצאות של הסקר הזה מוכיחות שהניצחון לא מונח בכיס של נתניהו. כלום לא ברור עדיין. כחלון הוא בסך הכל דוגמה לשובר שוויון אפשרי בין גוש הימין לגוש השמאל", הסבירו במפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ