אחריו? |

כחלון מזמין חברי ליכוד לערוק אתו

השר שוחח עם אישים פוליטיים ואנשי ציבור ושאל אם יסכימו להצטרף לרשימה בראשותו; הוא שוקל להשתמש במפלגתו של יוצא ש"ס כפלטפורמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר התקשורת והרווחה הפורש, משה כחלון, יחליט בתוך ימים, ככל הנראה כבר בראשית השבוע הבא, אם להקים מפלגה חברתית ולהתמודד בראשה לכנסת ה-19. אתמול טענו גורמים בליכוד כי כחלון יכנס כבר היום (חמישי) מסיבת עיתונאים ויודיע על התמודדות, אולם בשיחות פרטיות הכחיש זאת ואמר שההחלטה לא תיפול השבוע.

ביממה האחרונה שוחח כחלון בטלפון רבות עם אישים פוליטיים ועם אנשי ציבור הידועים כבעלי עמדות חברתיות ושאל אם יסכימו להצטרף לרשימה בהנהגתו. בין היתר אמרו בסביבתו כי ירצה לצרף אליו את ראש הוות"ת, פרופסור מנואל טרכטנברג, שהכין את התוכנית הכלכלית בעקבות המחאה החברתית, ואת מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי שלמה מור יוסף. ראש הממשלה בנימין נתניהו, המבקר בצרפת, התייחס אתמול במסיבת עיתונאים עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד לאפשרות שכחלון יקים מפלגה ואמר: "כחלון היה ונשאר ליכוד, הוא אמר זאת במפורש".

חבריו של כחלון, התומכים בהתמודדות עצמאית שלו, הזמינו בעבורו "סקר עומק", שנערך אמש. הסקר, הנוסף לזה שעליו דווח אתמול ב"הארץ", נועד לבדוק מה פוטנציאל המנדטים האמיתי של כחלון כראש מפלגה חברתית, ומה סיכוייו לגרוף מספר מנדטים שיאפשר לו לבלום את המדיניות הכלכלית-חברתית של הצמד בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן.

סקר מכון סמית, שדווח עליו אתמול ב"הארץ", מנבא לו 20 מנדטים, אולם בסביבתו של כחלון סבורים כי הנתון הזה גבוה מדי ואינו ריאלי. בסביבתו הקרובה אמרו אתמול כי אם יהיה בעל עוצמה פוליטית ופרלמנטרית משל עצמו, הוא יוכל להישאר חלק מהליכוד, אולי כחטיבה נפרדת, כי בסופו של דבר "הליכוד הוא ביתו", כפי שהוא עצמו הצהיר עם הודעת הפרישה שלו מהחיים הפוליטיים.

אנשים במערכת הפוליטית ששוחחו עם כחלון ביומיים האחרונים שמעו ממנו כי אם ירוץ בראש רשימה עצמאית, הוא עדיין יתמוך בנתניהו כמועמד לראשות ממשלה, אבל ישאף להחליש את הרוח הכלכלית הנושבת היום בסביבת נתניהו ולרסן את מדיניותו החברתית-כלכלית בקואליציה הבאה. מקורבי כחלון הסבירו אתמול כי חבירתו של נתניהו לישראל ביתנו מגבירה את החשש שהמדיניות החברתית-כלכלית בקדנציה הבאה, אם נתניהו יעמוד שוב בראשות הממשלה, תהיה "קפיטליסטית, כוחנית ואכזרית".

באחרונה מנהל כחלון מגעים לריצה משותפת עם הרב חיים אמסלם ומפלגתו "עם שלם". ל"הארץ" נודע כי כחלון בוחן את האפשרות להשתמש במפלגתו של אמסלם כפלטפורמה לרשימה החדשה שהוא שוקל להוביל בבחירות הקרובות לכנסת. בכירים בליכוד אמרו אתמול כי החבירה לאמסלם טבעית משום שתאפשר לכחלון להציג מצע חברתי עשיר, לצד תפישת עולם מדינית ימנית ותספק לו במה מוכנה מבלי שיצטרך לייסד מפלגה חדשה. במפלגת "עם שלם" אישרו אתמול כי השניים עשויים להתמודד במשותף. "זה תלוי בכחלון", אמר בכיר במפלגה. בתגובה רשמית מ״עם שלם״ נמסר כי ״מפלגת עם שלם יצאה לדרך על הטיקט של צדק חברתי וזהות יהודית. גם כחלון עוסק בנושאים של צדק חברתי והבסיס החברתי הוא בסיס מעולה״.

האפשרות שכחלון "יערוק" מהליכוד ויתמודד בראש מפלגה חדשה הלהיטה אתמול את הדמיון במפלגות גוש השמאל-מרכז. אף שהסיכויים שיתמודד בשילוב כוחות עם רשימה אחרת נראים נמוכים כרגע, כמה מהמפלגות ישמחו אם יחבור אליהן. כחלון הוא איש ימין מדיני מובהק ומעולם לא הסיר את תמיכתו מהליכוד. גם אם יתמודד ברשימה נפרדת, היא תהיה בעלת אוריינטציה מדינית ימנית ותפישת עולם חברתית שנוטה לשמאל. העובדה שכחלון תומך במועמדותו של נתניהו לראשות הממשלה לא הפריעה אתמול לגוש המרכז שמאל "לפנטז" על הצטרפותו לשורותיו.

אחת האפשרויות המרכזיות היא חבירה של כחלון לרשימתה המתהווה של יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני. לבני מעריכה מאוד את כחלון, ול"הארץ" נודע שהשניים שוחחו לאחרונה, עוד לפני הסקר, בעקבות פרישתו, אך לא דיברו על התמודדות משותפת.

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הביעה אתמול תמיכה פומבית בלתי מסויגת בחזרתו של כחלון למרוץ הפוליטי. בראיון לרדיו גלי ישראל אמרה: "אני חושבת שכחלון הוא נציג ציבור מצוין. אני חושבת שהעזיבה שלו את הליכוד היא משמעותית. אני מאוד רוצה לראות אותו בחיים הפוליטיים. הכניסה של כחלון לזירה הפוליטית משרתת בדיוק את הדבר הזה שאני נאבקת עליו: הפסקת הדיכוטומיה בין ימין לשמאל מדיני. אין יותר שני גושים, זה הכל קיבעון מחשבתי וצריך ליצור תפישה חדשה של מהי מפלגה פוליטית".

מפלגת העבודה מיהרה לפרסם אתמול תוצאות של סקר פנימי שערכה באמצעות מכון דחף בפיקוחה של מינה צמח, שבחן את השלכות חבירתו של כחלון ליחימוביץ''. הנתונים מצביעים שריצה משותפת של השניים מביאה למפלגת העבודה מספר מנדטים זהה לזה שמשיגה רשימת הליכוד ביתנו. שתי המפלגות זוכות ב-32 מנדטים במצב כזה. בעבודה מתקשים להאמין שחבירה של כחלון לשורותיה אפשרית בכלל, אבל חשפו את הנתונים כדי להבהיר לציבור שליחימוביץ' יש סיכויים של ממש לגבש רשימה שתאיים על ניצחונו של נתניהו בבחירות הקרובות. ככל הידוע, כחלון לא קיים מגעים כלשהם עם מפלגת העבודה. "בכלל לא בטוח שכחלון ירוץ אתנו, אבל התוצאות של הסקר הזה מוכיחות שהניצחון לא מונח בכיס של נתניהו. כלום לא ברור עדיין. כחלון הוא בסך הכל דוגמה לשובר שוויון אפשרי בין גוש הימין לגוש השמאל", הסבירו אתמול במפלגה.

מתוצאות הסקר, שנערך בתחילת השבוע, עולה כי אילו הבחירות היו נערכות היום, ללא חבירה של כחלון לעבודה, הליכוד ביתנו היתה זוכה ב-37 מנדטים, לעומת 23 מנדטים לעבודה. אילו כחלון היה מצטרף לעבודה, הוא היה מושך חמישה מנדטים מהליכוד ביתנו, כמו גם מנדט מרשימתו של יאיר לפיד (שזוכה לפי הסקר ל-15 מנדטים); שני מנדטים מקדימה, שלא תעבור את אחוז החסימה; ומנדט ממרצ, שתרד מארבעה מנדטים לשלושה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ