מזכיר התנועה הקיבוצית הסיר מועמדותו מהפריימריז בעבודה

זאב שור מתח ביקורת על ביטול השריונים: "התקנון החדש - אמירה של ההנהגה כלפי ההתיישבות כולה"; במפלגה טוענים: הוא עסקן שהבין שיפסיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (וולוולה) שור, הסיר את מועמדותו לבחירות המקדימות של מפלגת העבודה. שור החליט על כך עוד לפני ועידת המפלגה שלשום (שלישי), שהחליטה לבטל את שיטת השריונים למחוזות.

בהודעה שהוציא כתב: "אני רואה במיקום המחוז, כפי שבא לידי ביטוי בתקנון החדש של חוקת המפלגה, שמאושר ללא דיונים חודשיים לפני הבחירות - אמירה של הנהגת המפלגה כלפי הקיבוצים וההתיישבות כולה. מחוז הקיבוצים הוא מחוז ייחודי במפלגה הנותן את הצבע המיוחד למפלגת העבודה וחבל שכך מתייחסים למחוז".

שור הוסיף כי ימשיך להיות חבר המפלגה, קרא להצביע בשבילה בבחירות ואמר שהוא מעדיף לא להוסיף "דברים שעלולים לפגוע בהיערכות לבחירות".

במחוז הקיבוצים מתמודדים ארבעה חברי מפלגה נוספים, שייאבקו על המקום ה-17 מול נציג המושבים, האלוף במילואים אורי שגיא, שנחשב לבעל הסיכויים הטובים ביותר להיבחר.

שורצילום: תומר נויברג / ג'יני

אם לא ייכנס חבר קיבוץ לכנסת הבאה יהווה הדבר תקדים, לנוכח העובדה כי מאז הכנסת הראשונה תמיד היו בשורות המפלגה (מפא"י/ המערך/ העבודה) חברי קיבוצים. בכנסת הראשונה היו ברשימת מפא"י 10 קיבוצניקים.

במפלגת העבודה התייחסו אתמול בביטול לטענותיו של שור. "יש הרבה קיבוצניקים שמתמודדים על מקום ברשימת העבודה לכנסת. שור הבין שאין לו סיכוי בהתמודדות, ברגע שההכרעה על זהות נציג הקיבוצים והמושבים עברה מידי הקיבוצים לרשימה הארצית, ולכן העדיף לפרוש ולא להתמודד", אמרו פעילים בעבודה.

"את הרעיון לאחד את משבצת הקיבוצים עם משבצת המושבים הביאו ליחימוביץ' שור עצמו ומזכיר תנועת המושבים מאיר צור. לכן התגובות העזות לרעיון שהם עצמם יזמו וגרמו לו לא מובנות לנו", אמרו במפלגה.

למפלגת העבודה אין כיום בכנסת ח"כ המייצג את הקיבוצים, בעקבות עריקתה של ח"כ אורית נוקד לסיעת העצמאות. יחימוביץ' עצמה טענה בשבועות האחרונים שהמתלוננים נגד שינוי שיטת בחירת נציגי המושבים והקיבוצים הם בעיקר עסקנים שהבינו שסיכוייהם להיבחר פחתו באופן משמעותי. השיטה החדשה, שאושרה שלשום בוועידת העבודה, מעבירה לכלל 60 אלף מתפקדי המפלגה את הזכות לבחור גם את נציגי המושבים והקיבוצים – והפקיעה את זכות הבחירה מידי מצביעי שני המגזרים האלה בלבד.

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה כי "לעבודה ברית היסטורית ומחויבות עזה המוכחת שוב ושוב כלפי התנועה הקיבוצית. הקיבוצניקים הם מצביעים חופשיים ואידיאולוגיים, וכמו תמיד יצביעו למפלגה שהם מזדהים אתה ואוהבים אותה, והעסקנות של חלק מנציגיהם זרה להם. התלונות המגיעות מכיוון המחוז אינם של חברי הקיבוצים, אלא של עסקנות שמוטרדת בעיקר משריונים לעצמה. יו"ר המפלגה מתכוונת לעשות כל שביכולתה כדי שהרשימה הכללית תהיה טובה וערכית ותביא לידי ביטוי את רצונו של הציבור בישראל, ובסופו של יום תיתן הרשימה את הביטוי החזק והמובהק ביותר לערכיה של המפלגה ולרצונותיו של הציבור, על כל חלקיו. לעבודה תהיה הרשימה האטרקטיבית ביותר בבחירות הקרובות. ועידתה החדשה של העבודה נבחרה בבחירות ארציות ודמוקרטיות והיא תכריע על שיטת הפריימריז".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ