חד"ש צפויה לשריין מקום ברשימתה לאשה

פעילים צעירים מבקשים להבטיח ייצוג ריאלי לנשים, אך חברי המפלגה הוותיקים מסתייגים משריון. מ-2003 לא היתה לחד"ש חברת כנסת אשה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

סערה במועצת חד"ש בעקבות הצעה לשריין מקום לאישה בצמרת הרשימה לכנסת. בתום דיון טעון שנמשך יותר משבע שעות, החליטה אמש מועצת חד"ש לדחות את ההצבעה לשבת הבאה, אז יתקיימו גם הבחירות לרשימת המפלגה. קבוצה של פעילות ופעילים צעירים הובילו את היוזמה להבטיח ייצוג לנשים במקום ריאלי, אך רבים מחברי המפלגה הוותיקים הסתייגו מרעיון השריון. לבסוף אישרה המועצה החלטה עקרונית להבטיח ייצוג נשי בסיעת חד"ש בכנסת הבאה. עם זאת, לא הושגה הסכמה באשר לאופן הבטחת הייצוג. 

מאז הקמתה ב-1977, לא שריינה חד"ש מקום ברשימה לאוכלוסיה כלשהי. סוגיית ייצוג הנשים ברשימת המפלגה לכנסת היתה אתמול במרכז סדר היום של ישיבת מועצת חד"ש בנצרת. רוב הדוברים הדגישו כי יש חשיבות רבה בהצבת אישה במקום ריאלי. רק דוברים בודדים הביעו התנגדות ברורה לשריון נשים. "מעולם לא היה דיון על העניין הזה בעוצמות כאלה", העיד אחד החברים הוותיקים. מ-2003 לא היתה לחד"ש חברת כנסת. האחרונה היתה תמר גוז'נסקי.

כל הדיווחים והפרשנויות בעמוד הבחירות המיוחד

כנס מועצת חד"ש בנצרת, יום שבתצילום: גיל אליהו

הבחירות לרשימת חד"ש לכנסת יתקיימו בשבת הבאה. כ-750 חברי מועצת המפלגה יבחרו את ששת המקומות הראשונים. רק היום תיפתח האפשרות להציג מועמדות. יו"ר המפלגה, ח"כ מוחמד ברכה, צפוי להיבחר שוב לראשות חד"ש. שאר חברי הכנסת המכהנים - חנא סוייד, דב חנין ועפו אגבאריה - יתמודדו שוב על מקום בצמרת הרשימה.

אנשי המפלגה מעריכים כי האשה בעלת הסיכויים הגדולים ביותר להתברג לצמרת הרשימה היא עאידה תומא-סולימאן, תושבת עכו בת 48, עורכת ראשית של היומון הערבי אל-אתיחאד. בבחירות הקודמות נבחרה למקום החמישי ברשימת חד"ש לכנסת, אך המפלגה זכתה לארבעה מנדטים בלבד. הפעם היא מתכוונת להתמודד על המקום השני. "לא במקרה חד"ש חרטה על דגלה שוויון של גברים ונשים. להעמיד את עצמי למקום שני מעיד על הסמליות הזאת - גבר ואשה שינהיגו את חד"ש", אמרה אתמול וציינה כי השריון הוא ברירת מחדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ