בש"ס חלוקים אם לברך או לבכות על בחירת אובמה

בתנועה שבה 3 יושבי ראש ומספר גדול יותר של דוברים, פרסמו הבוקר תגובות סותרות לבחירתו של נשיא ארה"ב לכהונה נוספת

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כיצד מגיבה ש"ס לבחירתו של ברק אובמה לכהונה נוספת בנשיאות ארה"ב? תלוי את מי שואלים. בתנועה שיש בה שלושה יושבי ראש ומספר אף גדול יותר של דוברים, גם התשובות מגוונות. בשעה שהיו"ר המשותף אריאל אטיאס נשא הבוקר תפילה "לשלומה של מלכות", כלומר ארה"ב, היו"ר המשותף אלי ישי אמר: "כנראה שזה בוקר לא כל כך טוב לראש הממשלה נתניהו".

ראש הממשלה עצמו בירך את אובמה על בחירתו, וכך גם רוב אנשי הקואליציה והאופוזיציה כאחד, עם זאת, היו גם מי שמיהרו לתקוף את ראש הממשלה בעקבות התמיכה השקטה שהעניק למיט רומני.  

השר אטיאס, המשמש יו"ר מטה ההסברה של ש"ס, פרסם הבוקר תגובה באמצעות דוברו ובה בירך את אובמה על בחירתו, ומסר בשם ש"ס כי "אנו מתפללים לשלומה של מלכות ולתמיכה של הנשיא אובמה במדינת ישראל אל מול האתגרים והאיומים בפניהם אנו ניצבים". אטיאס גם איבחן כי "המאבק בבחירות אלה היה על מדיניות כלכלית כלפי האזרחים, וניצחונו של הנשיא אובמה בעת הזו מלמד שהשכבות החלשות דורשות שהשלטון לא יזניח אותן".

אטיאס, דרעי וישי לאחר פגישת מועצת חכמי התורה של ש"סצילום: שירן גרנות

באותה שעה הופיע בכנס אילת לעיתונות השר אלי ישי, עד לפני שלושה שבועות יו"ר יחיד של ש"ס והיום אחד משלושה. במושב שהוקדש לדוברי רשויות מקומיות, אמר שר הפנים כי "כנראה שזה בוקר לא כל כך טוב לראש הממשלה נתניהו". זו היתה תגובה מסויגת ראשונה שנשמעה מהידידה האסטרטגית של ארה"ב במזרח התיכון. ישי הדגיש במקביל כי הוא "לא מאמין" שיחסי ישראל וארה"ב צפויים להיפגע. הוא אמר כי ישראל ככלל לא צריכה להתערב במערכות בחירות של מדינות אחרות, משום ש"התערבות פוגעת בנו בכל מקרה".

ישי התייחס בכנס לתוכניותיו בממשלה הבאה בהנחה שש"ס תהיה חברה בה, וגם שם דרך על מוקש פנים-מפלגתי. הכוונה היא לרצונו של היו"ר השלישי, אריה דרעי, להצניע את העיסוק בסוגיית העובדים הזרים. ישי גילה כי נטייתו האישית היא לחזור למשרד התמ"ת (תפקיד שמילא בעבר בממשלת אולמרט), וציין את רצונו לתרום לשילובם של חרדים וערבים במעגל העבודה. עם זאת, הוא יעדיף בסופו של דבר להישאר בתפקיד שר הפנים וזאת "על מנת להשלים את המלאכה החשובה, לעשות את אותו דבר שאחרים חוששים לעשות", כלומר גירוש העובדים הזרים. "אני במלוא הצניעות אומר לך שהתחלתי קו שאני חושש שמישהו אחר לא ימשיך אותו", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ