משבצת הביטחוניסט יתומה |

אורי שגיא פרש בדקה ה-90 מהתמודדות ב"עבודה"

האלוף במילואים נימק את החלטתו ב"סיבות בריאותיות ומשפחתיות". עם פרישתו נפתח מחדש המרוץ גם על משבצת המושבים והקיבוצים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

רגע לפני סגירת רשימת המתמודדים בפריימריז של מפלגת העבודה, הודיע האלוף במילואים אורי שגיא על פרישתו מהתמודדות, ונימק את החלטתו ב"סיבות בריאותיות ומשפחתיות".

שגיא אמור היה להפוך ל"ביטחוניסט" הבכיר של המפלגה, שהתקשתה ללהק "גנרלים" בדימוס לשורותיה - ובמקביל למלא את משבצת נציג המושבים והקיבוצים של המפלגה בתור בן מושב, מהלך שעורר מרמור רב בקרב עסקני המפלגה ממגזרים אלה. פרישתו צפויה לקדם כעת את מועמדותם של ה"ביטחוניסט" עמר ברלב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר ושל איש המושבים דני עטר ונועם שליט, אביו של גלעד שליט, המתמודדים זה מול זה על משבצת המושבים והקיבוצים.

גורמים במפלגה הביעו היום תמיהה על שהודעתו יצאה לתקשורת דקות ספורות לפני סגירת רשימת המתמודדים לפריימריז בעבודה ותהו אם המהלך נועד "להרדים ולטרפד התמודדות של עסקנים ממגזר הקיבוצים שחששו להתמודד מול שגיא ולא הגישו עד כה את מועמדותם".

שגיא נחשב לאחד המועמדים בעלי הסיכויים הגבוהים במיוחד להתברג במקום משמעותי ברשימת המפלגה לכנסת, וזאת משום שזכה לתמיכה פומבית גורפת מצד יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', וח"כ יצחק הרצוג, הנהנה מכח רב בקרב מתפקדי המפלגה. 

האפשרות שישובץ כנציג המושבים והקיבוצים השפיעה רבות על רשימת המתמודדים. כך למשל בשבוע שעבר הודיע מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (וולוולה) שור, על הסרת מועמדותו לבחירות המקדימות במפלגה בעקבות ההחלטה לבטל שיריון למחוז הקיבוצים ברשימה, החלטה שעל פי ההערכות פגעה בסיכוייו מול שגיא. 

במחוז הקיבוצים מתמודדים כעת ארבעה חברי מפלגה שייאלצו להתמודד על תמיכתם של כלל 60 אלף מתפקדי העבודה, לאחר שההכרעה על זהות נציג המגזר לכנסת עברה לידי הרשימה הארצית. במידה ולא ייכנס חבר קיבוץ לכנסת הבאה - יהווה הדבר תקדים, שכן מאז הכנסת הראשונה תמיד היו בשורות המפלגה על גלגוליה השונים (מפא"י, המערך, העבודה) חברי קיבוצים. נציגת הקיבוצים בכנסת הנוכחית, השרה אורית נוקד, ערקה במהלך הקדנציה ממפלגת העבודה לטובת "העצמאות" והותירה את המפלגה ללא ייצוג למחוז. יחימוביץ' אמרה אתמול כי היא מכבדת את החלטתו של שגיא שלא להתמודד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ