יחימוביץ' על פרישת שגיא: "לא נפנה עורף לקורבן גם אם זה מזיק פוליטית"

במפלגת העבודה האשימו את יחימוביץ' בכך שרכבה על גב טענה אנונימית של אשה נגד שגיא כדי לקדם את האג'נדה שלה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס

פרישת האלוף (מיל') אורי שגיא מהמרוץ לרשימת מפלגת העבודה בעקבות טענות אשה כי חוותה הטרדה מינית מצדו המשיכה לעורר סערה במפלגה בסוף השבוע. המצדדים בצעד שנקט שגיא טענו כי המפלגה לא יכולה לשבץ ברשימתה אדם שייחסו לו טענות קשות כל כך, בשעה שהדברים לא התבררו לאשורם. המתנגדים טענו כי זהו צעד פופוליסטי של יחימוביץ', שנועד לאפשר למפלגה לרכוב על גבה של טענה אנונימית, שלא נבדקה מעולם, כדי לקדם סדר יום. שגיא, מצדו, הכחיש בתוקף את הטענות נגדו.

במפלגת העבודה אמנם סירבו למסור באופן רשמי פרטים כלשהם על הפרשה שהביאה לפרישת שגיא, אולם מקורות בסביבת יחימוביץ' העבירו מידע בנושא לכתבים. היא עצמה אף הקדישה נאום שנשאה בסוף השבוע להטרדות מיניות, בכינוס שערכו הנשים המתמודדות על מקום ברשימת העבודה לכנסת. בכך, למעשה, ליבתה את העיסוק התקשורתי בפרשה. "הרף שלנו לא יכול להיות הרף הפלילי", אמרה, "הדוגמה האישית שלנו היא קריטית מאוד. אנחנו לא יכולות להפנות עורף לקורבן בשום פנים ואופן, גם אם זה מזיק פוליטית". עם זאת הוסיפה כי "אנחנו לא יכולות להסתפק בשמועות בשום פנים ואופן, צריך לשבת עם הקורבן״. לדבריה, "הרוב המכריע של הגברים הם מוסריים ונורמטיביים. לעומת זאת, אין כמעט אשה שלא הותקפה או הוטרדה מינית. איך זה קורה? כי יש קבוצה קטנה של גברים לא נורמטיביים, שעושים את המעשים האלה על פני שנים רבות מאוד. מעמדת שררה קל יותר לעשות את זה״.

כמה מהמתמודדות בחרו להקדיש את דבריהן בכינוס לחיזוק הצעד של יחימוביץ' להרחקת שגיא. ראש המשמרת הצעירה בעבודה, מיכל בירן, הנחשבת לאחת המועמדות המובילות לרשימה לכנסת, אמרה כי "אירועים כאלה, בחומרה פחותה, קורים במפלגה ולא נוכל להשלים עמם". נורית צור, נציבת מניעת הטרדה מינית במפלגת העבודה, חיזקה בדיון את התנהלות יחימוביץ'. "במפלגת העבודה אין מקום למועמד שנחשד בהטרדה מינית או בכל סוג של עבירה פלילית או מוסרית". אחד מפעילי העבודה התפרץ לעברה, זעם על חריצת הדין לשגיא ללא משפט וצעק "לא אצביע בשבילך". הוא הוצא מן האולם. לאה פדידה, ראש אגף החברות במפלגת העבודה, הבהירה בכינוס שתפעל למנוע כל ניסיון של שגיא לחזור ולהתמודד בשורות המפלגה.

במפלגה מכירים כיום שתי נשים שסיפרו על הטרדות מיניות, לכאורה, מצד שגיא. תלונה אחת הגיעה מאשת עסקים רצינית ומוכרת. היא גוללה את סיפורה בשתי שיחות שקיימה עם יחימוביץ' בשבוע שעבר. אשה נוספת פרסמה את גרסתה בדף הפייסבוק של יחימוביץ'. במפלגה לא ניסו לאתרה ולבדוק את מהימנות טענותיה. הודעתה נמחקה מעמוד הפייסבוק של יחימוביץ' כדי שלא לפגוע בפרטיותה.

שגיא בחר לפרוש מההתמודדות מיד לאחר ששמע מיחימוביץ' על טענותיה של אשת העסקים. בניגוד לדבריו, לא מדובר בעדות שמיעה ממקור שני או שלישי שפרטיה הועברו ליחימוביץ', אלא באשה הטוענת שנפלה קורבן למעשיו בשנת 1973. אין כל ראייה שתומכת בגרסתה של האשה, הטענות לא הועברו מעולם לחקירת משטרה וממילא חלה עליהן התיישנות. אשת העסקים הבהירה שלא תפנה לתקשורת, אך ביקשה להזהיר את יחימוביץ' משיבוצו של שגיא. יחימוביץ' התלבטה, ולאחר סדרת התייעצויות החליטה להטיח בשגיא את הטענות שהגיעו אליה. פעילים במפלגת העבודה טענו ששגיא, מיוזמתו, החליט לפרוש באותו הרגע מהמרוץ.

יחימוביץ' בכינוס המתמודדות לרשימת העבודה. צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ