הוועדה המחסלת בראשות אביגדור ליברמן

ניקוי האורוות שעשה מוכיח שהוא אינו מתרשם מן התבונה הקולקטיבית של מצביעיו. ליברמן סומך רק על התבונה הקולקטיבית של עצמו - וטוב שכך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנה, בקליפת אגוז, מותר הוועדה המסדרת על הפריימריס: אם חברי ישראל ביתנו היו נדרשים לבחור את נציגיהם לכנסת, סביר להניח שהשר סטס מיסז'ניקוב שאורחות חייו והתנהלותו הבלתי מיניסטריאלית בעליל כיכבו בתחקירים, וח"כ אנסטסיה מיכאלי שהוציאה שם רע לפרחחות פרלמנטרית, לבורות ולטיפשות - היו מתברגים ברשימה. אך לא אצל אביגדור ליברמן (להלן: הוועדה המחסלת). הוא אינו מתרשם מן התבונה הקולקטיבית של מצביעיו, הוא סומך רק על התבונה הקולקטיבית של עצמו - וטוב שכך.

באבחה חדה הוא סילק מביתנו את עושי הצרות, ממיטי הבושות ומפשלי הפישולים, ודחק למרתפנו ח"כים שלא הוכיחו את עצמם: ליה שם טוב ומשה מטלון. הראשונה, אגב, הציעה לפני כשנה לירות במפגינים ערבים פצצות גז משלשל, "מאחר שהם כבר התרגלו לריח הגז המדמיע".

בבנק המטרות של ליברמן נשמר מקום של כבוד לסגנו במשרד החוץ, דני אילון. את המבוכה שרשומה על שמו - הושבת השגריר הטורקי על ספה נמוכה וביום הסצנה לעיני המצלמות - הוא ניפק לפני כשנתיים. מתברר שליברמן לא שוכח ולא סולח. הדחתו של אילון מהרשימה הפתיעה את המערכת הפוליטית וזכתה להשערות הבאות: 1. זו תגובתו של ליברמן על פרשת השגריר. 2. זה צעד מקדים של ליברמן בגלל עניין אחר הקשור באילון, שלא נחשף עדיין. 3. זה מעיד על כך שליברמן אינו מתכנן להישאר במשרד החוץ, אלא לעבור לתיק הביטחון ושם הוא לא יזדקק לאילון. 4. כל התשובות נכונות.

באשר לרשימת ליברמן שצפויה להתמזג היום עם רשימת הליכוד: בעשירייה הראשונה משובצים מלבד ליברמן, רק שלושה יוצאי חבר המדינות: שרת הקליטה סופה לנדבר, שנחשבת לשרה מוצלחת, מזכ"לית המפלגה פאינה קירשנבאום ויו"ר הסיעה רוברט אילטוב. במקום השני והשלישי שובצו יאיר שמיר ועוזי לנדאו: הראשון, בנו של יו"ר הליכוד וראש הממשלה המנוח יצחק שמיר, השני בנו של אחד מבכירי חרות, השר המנוח חיים לנדאו. למקום השישי המכובד קודמה אורלי לוי-אבקסיס, בתו של דוד לוי, ופרלמנטרית מצטיינת. האם יש צורך ברמז עבה יותר, או במסר שקוף יותר מכיוונו של ליברמן לעבר חברי מפלגת הליכוד, לקראת מיזוג עתידי לא רק בין הרשימות אלא גם בין המפלגות לאמור: "הליכוד הוא ביתי! ראו מי את בחרתי למקם בצמרת".

ליברמן מכריז על רשימת ישראל ביתנו, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

יאיר שמיר הוא ללא ספק הדמות המסקרנת ברשימה. הוא לא יהיה אחד מאומרי ההן שבולעים את רוקם בבהלה ומחווירים כשהמנהיג נכנס לחדר. ליברמן מבין זאת, ובכל זאת, הוא בחר למקם את שמיר ג'וניור במקום 2, שיהיה ככל הנראה מקום 4 ברשימת הליכוד ביתנו, ומן הסתם, גם שר בכיר בממשלה הבאה.

את הפרידה המכאיבה מחברו משכבר הימים, סטס מיסז'ניקוב, בחר ליברמן להמתיק בסוכרייה בדמות הודעה לעיתונות שבה שיבח את מיסז'ניקוב (שהיה שר תיירות לא רע בכלל) ואף טען שהיה אמור לקבל תפקיד בכיר בממשלה הבאה, אבל בחר לעזוב מרצונו. מחווה יפה, ללא ספק; ליברמן יודע להיות חבר, גם כשהוא מוריד את הגרזן. אמש, בכנס ישראל ביתנו, אמר ליברמן שמיסז'ניקוב לקח פסק זמן כפי שעשו גדולים ממנו: נתניהו וברק. על כך אפשר לומר, בפרפרזה על משפט ידוע מהפוליטיקה האמריקאית: אנו מכירים את נתניהו וברק. אנו עובדים עם נתניהו וברק. אנו (לא) חברים של נתניהו וברק. האמן לנו - מיסז'ניקוב הוא לא נתניהו ולא ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ