הארץ חדשה, וגם הרעיונות ששולבו בקמפיין המפלגה

מדור חדש סוקר את המפלגות שינסו לעבור את אחוז החסימה. והפעם: "ארץ חדשה" בראשות עו"ד אלדד יניב, שמבטיח להיות אופוזיציה לוחמת

אילן ליאור
אילן ליאור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור
אילן ליאור

שנת הקמה

2012

החמישייה הפותחת

1. עו"ד אלדד יניב, בעבר יועץ פוליטי 2. העיתונאית מרב דוד 3. הבמאי רני בלייר 4. יועצת התקשורת לינדה ששון 5. הפעיל החברתי ברק סגל

אות בפתק ההצבעה

ז'

הרעיונות העיקריים

מאבק בלתי מתפשר בקשרי הון-שלטון. חברי המפלגה החדשה מתכוונים לשמש דוגמה אישית. בשבוע הבא הם מתחייבים לפרסם הצהרות הון של כל המועמדים בעשירייה הראשונה. "כולנו גם נענה על שאלת מיליון הדולר שעליה הפוליטיקאים נשאלים בכל העולם - האם לקחת לריאות או לא, ומה בדיוק", מדגיש יניב.

לדבריו, עקרונות המפלגה אינם מסתכמים בלגליזציה של סמים קלים. ארץ חדשה קוראת להלאמת מאגרי הגז בים התיכון, פירוק תאגידי המים, פירוק מינהל מקרקעי ישראל ושיווק קרקעות חינם לזוגות צעירים. את כל אלה מציע יניב לממן מקיצוץ חד בפנסיות ובשכר מערכת הביטחון, ביטול חוק הרווחים הכלואים, העלאת מס החברות ומס ירושה.

אלדד יניבצילום: אייל טואג

דבר היושב ראש

מפלגת ארץ חדשה אמנם לא הופיעה עד עתה באף סקר, אך ראשיה בטוחים שזה רק עניין של זמן. "גם הגמלאים עברו את אחוז החסימה לראשונה רק בסקר האחרון לפני הבחירות", אומר ראש המפלגה, אלדד יניב. הוא משוכנע כי ארץ חדשה תהיה הפתעת הבחירות. אתמול שב והצהיר כי אם המפלגה לא תעבור את אחוז החסימה לקראת הבחירות, יסיר את פתקיה מהקלפיות כדי למנוע בזבוז קולות. לדבריו, הוא אינו מודאג מכך שרוב המועמדים אינם מוכרים לציבור.

"בעיני, כשסתיו שפיר אומרת שהיא לא פוסלת הצטרפות לממשלת נתניהו, אז זה ממש לא מעניין אותי שהיא מוכרת. אני מעדיף שיהיו ברשימה שלנו נציגי מחאה שזוכרים על מה הם יצאו לרחובות בקיץ שעבר וקראו הון-שלטון-עולם תחתון". הוא מצהיר כי מפלגתו לא תשב באף ממשלה ולא משנה מי יעמוד בראשה. "אנחנו נהיה אופוזיציה לוחמנית לשלטון ההון מימין ומשמאל. אנחנו נציב אלטרנטיבה ערכית מלאה".

הקמפיין

המפלגה החדשה היא בלי ספק אחת הפעילות ביותר באינטרנט, וברשתות החברתיות בפרט. יניב ובלייר הפיקו עד כה שמונה סרטונים קצרים, בכותרת "השיטה". עד הבחירות הם מבטיחים לצלם ולהעלות לרשת עוד 12 סרטונים. יניב שואף לחשוף בסרטונים האלה סודות כמוסים של בכירי הפוליטיקאים ואת הקשר הפסול בין הון לשלטון. הסרטונים זכו ליותר מ-300 אלף צפיות. יניב מבהיר כי למרות האיומים, איש לא הגיש תביעת דיבה. 

לצפייה בסדרת הסרטונים

מסע התעמולה של המפלגה הסתכם עד כה בעיקר בפעילות ברשת ובאירועים פתוחים לציבור בברים במרכז תל אביב. בשבוע החולף הציבה המפלגה שלט ענק על נתיבי איילון ועליו הסמל שלה, ולצדו המלים "בלי פחד". מיום ראשון, מועמדי המפלגה יעלו על אוטובוס וייצאו למסע של חודש ברחבי ישראל, מדרום לצפון. התחנה הראשונה תהיה דימונה, מדי יום ייערכו שלושה מפגשים עם הציבור. המסע יתועד וישודר באינטרנט בשידור חי 24 שעות ביממה.

הצרות

יניב אומר כי בשל המסרים התקיפים שלה, למפלגה אין בינתיים תרומות והיא מתבססת על הלוואה בנקאית שלו. "אנחנו מנהלים קמפיין בתקציב מצחיק, זה אפילו לא מגיע לחצי מיליון", הוא מעיד. הפעיל החברתי תמיר חג'ג', ששבת רעב מול בית ראש הממשלה יותר מחודש והיה מעורב מאוד בהקמת המפלגה, פרש ממנה בחלוף שבועות ספורים. הוא טען כי המפלגה אינה מנוהלת בשקיפות ובאופן דמוקרטי. ניסיונות קודמים לא היו. זו פעם ראשונה שהמפלגה מתמודדת לכנסת.

נסיונות קודמים

לא היו, זוהי הפעם הראשונה שהמפלגה מתמודדת לכנסת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ