אולמרט: נתניהו מבודד את ישראל בצורה חסרת תקדים

ראש הממשלה לשעבר התייחס הערב גם לספקולציה לפיה ירוץ בבחירות. "איני רוצה להיות בגוש השמאל-מרכז כפי שהוא נראה כעת"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט התראיין הערב (שבת) בתוכנית "פגוש את העיתונות", עם דנה וייס בערוץ 2 והתייחס לספקולציה סביב חזרתו האפשרית לפוליטיקה. "מיד לאחר הכרעת הדין במשפטי הודעתי שאני לא חוזר לפוליטיקה", אמר. אולמרט גם תקף את ראש הממשלה נתניהו ואת המדיניות שלו, והתייחס לפרשיות המשפטיות בהן הוא מעורב.

"לאחר הזיכוי שלי החלה מערכת של לחצים שאני לא זוכר כמותה. מערכת של פניות בלתי פוסקות מכל החוגים ומכל קצוות הארץ והעולם, של 'רוץ, אולמרט רוץ'. הסתכלתי על הזירה, על ההתנהלות במיוחד בגוש שהוא יותר קרוב לעמדותיי, והגעתי למסקנה שאני לא רוצה להיות במקום הזה ובגוש הזה כרגע".

"האדם היחידי שנפגשתי איתו במערכת הפוליטית, לצורך דיון בעניין, היה ציפי לבני", הוסיף אולמרט. "פעם אחת דנו בביתה בעניין, באפשרות, אחת מיני רבות, שאם ארוץ היא תרוץ איתי. סיכמנו שכל אחד יקבל את החלטתו. אני אף פעם לא אמרתי לאף אחד מהכתבים. לא עשיתי סקרי עומק. הראו לי סקרים די מעודדים, אבל אני הבנתי שהמערכת מפוצלת ורוויית יצרים וגועשת משנאות כאלו".

אולמרט מתראיין לדנה וייס, היוםצילום: מסך

הוא הוסיף כי "לבני אמרה לי חד משמעית שתתמוך בי אם ארוץ. היא ואני סיכמנו שכל אחד יקבל את החלטתו. אני חושב שהיא אדם ראוי, ובוודאי שאם הייתי צריך לבחור בינה לבין נתניהו הייתי בוחר בה, אך היא אינה הבחירה היחידה. אני חושב שמופז הוא אדם ראוי במיוחד, כמי שעמד בראש מערכות הביטחון שלנו", אמר ראש הממשלה לשעבר, והוסיף: "אני ממליץ מאוד לרכז את המאבק נגד מדיניות ממשלת ישראל, זאת הבעיה האמיתית שלנו".

לדבריו, "אני חש אי נחת גדולה מכל ההתנהלות של המערכת הזאת כבר בראשית מערכת הבחירות. יש השמצות, דברי בלע, ושיח חסר תרבות במערכת הפוליטית. הגיע הזמן להתנהג בצורה אחרת".

אולמרט התייחס גם להליכים המשפטיים המתנהלים נגדו ואמר כי פרקליט המדינה, משה לדור, רודף אותו רדיפה אישית. "ביום שיו"ר ועדת הבחירות החליט שאין מניעה שארוץ, שלוש שעות אח"כ, לדור החליט שיהיה ערעור. כשנשאלו בפרקליטות על מה, הם אמרו שהם עוד לא יודעים", אמר אולמרט. "זו התערבות בוטה של אדם, אדם שנאלץ להתנצל בפניי לאחר שהגשתי נגדו תביעת דיבה, והוא זה שמכריע בענייני. זה מסע רדיפה אישית. הרדיפה העמידה אותי בפני סיטואציה בה נדרשתי, כפי שהיה גם כשהייתי כראש ממשלה, לוותר על תפקיד ציבורי משום שאם אני מקדיש את זמני לבית המשפט, אני לא יכול להקדיש 100% לניהול המדינה".

לפני כחודש הגישה הפרקליטות לבית המשפט העליון את ערעורה בעניינו של אולמרט. בכך הפכה האפשרות שיתמודד בבחירות הקרובות לבעלת סבירות נמוכה. הפרקליטות ערערה על הכרעת הדין הן בפרשת ראשונטורס, והן בפרשת טלנסקי. הפרקליטות גם מערערת על גזר הדין שניתן לאולמרט לאחר שהורשע בפרשת "מרכז ההשקעות".

בנוגע לזיכוי בפרשות "ראשונטורס" וטלנסקי אמר אולמרט: "הערכתי שיקרה מה שקרה, הערכתי שאני אזוכה ברוב המכריע של האישומים נגדי, בכל מה שקשור בהאשמות של שחיתות אישית, ולא טעיתי בהערכתי". אמר ראש הממשלה לשעבר. "אני הואשמתי בכך שקיבלתי מעטפות כסף לשימוש אישי, לא לתרומות פוליטיות, כשהשתמשו בטענה הזו אמרו שאלו מעטפות שלקחתי לכיסי. בית המשפט זיכה אותי זיכוי מוחלט. בית המשפט קיבל את הטענה שאלו לא היו כספים לשימוש אישי". לדבריו, "כל אחד מבין שאני זוכיתי לא מחמת הספק, זוכיתי על ידי שלושה שופטים פה אחד. ללא ספק לא היה מדובר בכסף לשימוש אישי. האישומים שהתפטרתי בגינם היו האישומים שהם זיכו אותי מהם".

אולמרט גם האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתנהלות לא ראויה, בהחלטתו לבנות בשטחים בעקבות הפנייה הפלסטינית לאו"ם: "אני חושב שיש בנושא הזה אי נחת רבה בקרב מדינות בעולם. נתניהו מבודד את מדינת ישראל בעולם כולו בצורה שלא היה לה תקדים ואנחנו נשלם על זה מחירים קשים בכל תחומי חיינו".

בנוגע להחלטת הממשלה לבנות בשטח E1 הוסיף אולמרט: "אני חושב שמדינת ישראל התנהלה בצורה לא ראויה שהיתה בה משום מתן סטירת לחי לנשיא ארה"ב. אני הייתי זה שכלל בשעתו בתוכנית השלום שלי את E1 בתוך שטח מדינת ישראל. הוויכוח הוא לא האם E1 צריך להיות בשטח ישראל. שלושה ימים אחרי שהתברר שנשיא ארה"ב מוכן להניח את השפעתו באו"ם לטובת מדינת ישראל ונשאר בודד עם עוד שמונה מדינות, עם מיקרונזיה ואיי מרשל, כשכל מדינות אירופה נמנעות, אז למחרת בבוקר מודיעים על בנייה של יחידות דיור ש-15 שנה מוכנות לבנייה ולא בנינו מתוך החלטה שזה לא הזמן, זו החלטה שמבודדת את מדינת ישראל בעולם כולו".

אולמרט הכחיש את השמועות לפיהן שוחח עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ושכנע אותה להימנע בהצבעה באו"ם.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לדברי אולמרט: "טענתו של מר אולמרט לרדיפה אישית מצד מאן דהוא במערכת התביעה היא חסרת שחר, מלאכותית ומופרכת. הדברים באים מפיו של אדם שהורשע בעבירות שחיתות, כהמשך לתעמולה שנועדה ליצור דה-לגיטימציה להליכי הערעור בפרשה. נציין כי כל ההחלטות בעניין העמדתו לדין התקבלו פה אחד בידי כל צמרת התביעה, לרבות היועץ המשפטי לממשלה הקודם".

מהליכוד נמסר בתגובה כי "אולמרט, שמסית נגד ישראל בעולם, גרם לעליית חמאס כשקידם את הנסיגה מגוש קטיף והביא עלינו את דו"ח גולדסטון, הוא האחרון שיכול להטיף מוסר לנתניהו שגייס את כל הקהילה הבינלאומית למבצע עמוד ענן".

השתתפו בהכנת הידיעה: עפרה אידלמן ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ