סקרן

רק התנועה מעבירה קולות לגוש המרכז

מדור חדש מנתח ומשווה את הסקרים השונים בתקשורת. על מי מתחרות המפלגות, ומדוע כדאי להתייחס בספקנות למספר המנדטים של לפיד

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים111
חיים לוינסון

התזזיות במערכת הפוליטית הקשתה השבוע במיוחד על הסוקרים, שלא הספיקו לכלול בסקרי סוף השבוע את אפקט הפתעת פרץ-לבני. ניתוח "הארץ" מלמד כי עד כה לא הצליחה לבני לפרוץ את מאגר המצביעים של העבודה. האם בעקבות חבירת פרץ ללבני יישבר מחנה 20 המנדטים היציב של יחימוביץ'?

במסגרת המדור נבחנו 29 סקרי עבר (ביחס ל״התנועה״ 10 סקרים), שפורסמו בכלי התקשורת בישראל מחודש ספטמבר. באמצעות מטריצת פירסון ביקשנו לבחון את הקשרים הסמויים בין המפלגות שונות, כדי לגלות אילו מפלגות מתחרות על אותם מאגרי קולות.

בגוש הימין-דתיים, התחרות הבולטת ביותר היא בין הליכוד לבית היהודי. באופן מובהק, צמיחת הבית היהודי בסקרים באה על חשבון המנדטים של הליכוד. לעומת זאת ש"ס, שעם חזרת דרעי אליה איימה שוב ושוב לנגוס נתחי מצביעים מסורתיים מהליכוד, לא מצליחה לעשות זאת עד היום. הליכוד מאבד גם מעט קולות ימינה, ל"עוצמה לישראל". בין המפלגות האחרות בגוש הזה אין תחרות. הבית היהודי לא נוגס בש"ס, ועוצמה לישראל אינה נוגסת בבית היהודי.

בגוש השמאל, העבודה יציבה מאוד. לפיד ומרצ אינם נוגסים בקולות שלה. התנועה של לבני מתחזקת באופן משמעותי על חשבון מרצ, וקצת פחות על חשבון לפיד. לבני לא מצליחה בינתיים לגעת במאגר הקולות של העבודה.

שאלה חשובה בבחירות הקרובות היא, כמובן, מי מצליח להעביר מנדטים מגוש לגוש. התנועה מצליחה לקחת קולות מהליכוד, ואילו לפיד והעבודה אינם מצליחים לעשות זאת. באופן מפתיע, מי מעביר מנדטים מגוש השמאל לגוש הימין היא מפלגת "עם שלם" של ח"כ חיים אמסלם. הוא פוגע בעבודה, יש עתיד, בתנועה ואף בליכוד. אבל מש"ס ומהבית היהודי אמסלם לא מצליח לקחת קולות.

ועוד 2 הערות:

א. במבט על ממוצעי המנדטים החודשיים מסתמנת ירידה קלה בליכוד, בעבודה, לפיד ומרצ. באוקטובר היו לליכוד 40 מנדטים בממוצע, בנובמבר 37.4 ובדצמבר 37. העבודה ירדה מ-22.2 באוקטובר ל-19.5 בדצמבר. מרצ ירדה מ-4.57 ל-4 וכעת ל-3.5.
הירידה התלולה של לפיד צריכה להעיר אותו: באוקטובר היו לו בסקרים 13.7 מנדטים והחודש רק 7.666. האם הסיבה היא הרשימה, התפוגגות ההבטחה או כניסת המתחרים? המנדטים החסרים נערמים בינתיים אצל לבני ובבית היהודי, שהיו לה 7.2 מנדטים באוקטובר והחודש היא מועמדת מובילה לתפקיד המפלגה השלישית בגודלה, עם 11.33 מנדטים בממוצע.

ב. המפלגה הכי פחות יציבה בסקרים היא של יאיר לפיד. ביום חמישי פורסמו שלושה סקרים: בערוץ הכנסת, ברשת ב' ובערוץ 2. לפיד קיבל בהם שמונה, תשעה וחמישה מנדטים בהתאמה. שלשום הוא קיבל שבעה מנדטים בסקר ערוץ 1. במבט לאחור, סטיית התקן בין הסקרים היא הגדולה ביותר אצל לפיד - בעשרות אחוזים בהשוואה לשאר המפלגות. לפיד טוען, כנראה בצדק, שהוא חזק מאוד אצל מצביעי הפעם הראשונה (צעירים בני 22-18). צעירים אלו נעים בין הצבא, טיולים בחו"ל ודירות שכורות - וקשה לדגום אותם היטב. בשל כך, רצוי להתייחס בספקנות לתוצאות של לפיד בסקרים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ