הקרב הראשון בבחירות: המאבק ב"שירות הלאומי המשמר"

הממשלה אישרה הבוקר את גיוסם של 1,300 חרדים לשירות לאומי - 4 חודשים לאחר פקיעת תוקפו של חוק טל. במרכז הפוליטי הגיבו בחריפות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ארבעה חודשים לאחר פקיעת תוקפו של , אישרה היום (ראשון) הממשלה "שירות לאומי משמר" ל-1,300 תלמידי ישיבות. משמעות ההחלטה היא הכרה בהמשך גיוסה של קבוצה מוגבלת של אברכים לשירות לאומי ולא לשירות פעיל בצה"ל.

"שרות אזרחי משמר" הוא מהלך אותו יזמה הממשלה כדי לאפשר לכאלפיים תלמידי ישיבה להוסיף ולקבל פטור משרות צבאי, חרף ביטולו של חוק טל לפני ארבעה חודשים. המהלך יהיה בתוקף עד חודש אוגוסט הקרוב, או לחלופין עד שהממשלה תחוקק חוק חלופי לחוק שבוטל. משמעות המהלך: הממשלה הטילה היום על שר הביטחון לדחות את שירותם בצה"ל של תלמידי ישיבות בני 26 לפחות, או בני 22 שהם אבות לילד אחד לפחות, שהגישו בקשה להתנדב לשירות אזרחי ובקשתם אושרה, וכן של תלמידי ישיבות בני 22 לפחות אשר הגישו בקשה להתנדב למסלול הלאומי- ביטחוני של השירות האזרחי.

חרדים שיתנדבו לשירות האזרחי המשמר יקבלו פטור משירות צבאי ויזכו במענק חד פעמי בגובה מענק השחרור לו זכאים חיילים המשתחררים מצה"ל. לשכת ראש הממשלה הסבירה היום כי, "אלמלא ההחלטה שהתקבלה היום בישיבת הממשלה אלפי החרדים שהיו מעוניינים להשתלב בתהליך של שירות אזרחי במשטרה, במד"א, במכבי האש בשירותי הרווחה ועוד לא היו יכולים להתגייס". בעקבות פקיעת חוק טל ירד מספר החרדים המתגייסים לשירות האזרחי. לפני שלושה חודשים היו 2026 חרדים בשירות אזרחי, ואילו כיום, בגלל שהחוק לא הוארך ירד המספר ל-1450. "ההחלטה היום תאפשר להחזיר את המספר ליותר מ-2000", הסבירו בלשכת נתניהו.

המסלול החדש נועד לאפשר את המשך הגיוס של החרדים במתכונת דומה לזו שהייתה עד כה: שירות של שנה בו מבוצעות 40 שעות עבודה שבועיות, או שירות של שנתיים בו פועלים המגויסים החרדים 20 שעות שבועיות כשירות אזרחי. בזמן זה מקבלים החרדים דמי כלכלה מרשויות המדינה. מרביתם המוחלט של הפונים לשירות אזרחי הינם נשואים. אותם חרדים המתגייסים למסלול השירות האזרחי למעשה מקבלים פטור משירות צבאי, אך זוכים להטבות המוענקות לחיילים משוחררים, כמו מענק שחרור חד-פעמי והנחה בארנונה. עם זאת, המתגייסים במסלול הזמני החדש, אותו "שירות אזרחי משמר", לא יהיו זכאים להטבות הניתנות על פי חוק קליטת חיילים משוחררים, מאחר ואינו חל על מסלול זה.

ישיבת הממשלה, היוםצילום: חיים צח/ ידיעות אחרונות

ההחלטה נפלה כפרי בשל לידי המפלגות השונות. של ציפי לבני, העבודה, יש עתיד וקדימה, הפכו את השוויון בנטל לאחד הדגלים המרכזיים בקמפיין שהן מנהלות לכנסת. כך, שני ראשי מחנה הפראיירים, ששולבו בשולי רשימתה של לבני, בועז נול ועידן מילר, אמרו הבוקר כי "מדובר במהלך פופוליסטי נוסף של נתניהו, שמבקש לרצות את על חשבון האינטרס הציבורי. ממשלת נתניהו איבדה היום את מעט הבושה שעוד הייתה לה, עקפה את בג"ץ ובדיל מסריח עם ש"ס מכרה את טובת הציבור למען הישרדות פוליטית״.

השניים תקפו גם את השותפות הקואליציוניות של נתניהו, בהן עצמאות וישראל ביתנו. ״ביום הזה, גם ראוי שהציבור ישאל את עצמו היכן היו שותפיו של נתניהו, ובראשם ליברמן, שחרט על דגלו את ההסדרה בעניין ובגד בערכיו ברגע המכריע, שעה שהאינטרסים הפוליטיים שלו היו בסכנה״.

ח"כ איתן כבל, יו"ר שדולת המילואים בכנסת, אמר כי "נתניהו ממשיך להתחמק מכל החלטה מהותית שקשורה לחיינו בארץ הזאת. כמו בנושאים החברתיים והמדיניים כך גם בנושא השוויון בנטל ראש הממשלה בוחר לפעול נגד רצונם של מרבית אזרחי המדינה. למי שתוהה איך תראה הממשלה הבאה במידה ונתניהו יבחר שיביט על ההחלטה האומללה הזאת ויבין שהיא לא תשרת אותו בשום צורה".

גם חבר הכנסת לעתיד איציק שמולי, ראש מטה סטודנטים, חיילים ומילואימניקים ב"", אמר כי "בניגוד לממשלת נתניהו המאופיינת לאורך כל שנות שלטונה באי עשייה ובחוסר יכולת לקבל החלטות מעמיקות, מפלגת העבודה הציגה כבר במושב הכנסת האחרון פתרון הוגן וריאלי המציג מדיניות אלטרנטיבית בנושא חוק טל. הצעת החוק תבטיח כי בדומה למתווה אותו הציע בן גוריון, בכל שנה ינתן פטור לאחוז מסוים מהמגזר החרדי, צעד שנועד להבטיח גיוס אמיתי ולא ספינים אליהם רגיל נתניהו, המהווים רק מס שפתיים לכבוד הבחירות הקרבות״.

מ"" נמסר כי ״כוונת הממשלה להמשיך לאשר את הפטור לחרדים משירות צבאי במסווה של גיוס מספר זעום לשירות אזרחי בלתי מוגדר היא הולכת שולל של בג"ץ וזריית חול בעיני הציבור". במפלגתו של יאיר לפיד הוסיפו כי "יש עתיד לא תשב בממשלה שלא תביא לשירות לכל ולהשתלבות מלאה בשוק העבודה״.

השתתפה בהכנת הידיעה - גילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ