בחירה אישית

כמו ברוסיה, ולא בגלל המוצא

בדיוק כמו במדינה ההיא, חברי כנסת מודחים צריכים לנמק פרישתם בנימוקי בריאות. ככה זה כשראש המפלגה מגיע מרוסיה, אך מעולם לא יצא ממנה

יוסי שריד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי שריד

בכנסת ה-19 יישבו יותר מ-50 נבחרים, שמעולם לא נבחרו; כמעט חצי הבית. היו"ר או הרב הם שבוחרים, ולאו דווקא בפינצטה: בלי שבועת נאמנות, אין כורסת חברות, גם לא שולחן. כך תיראה "הדמוקרטיה היחידה" באזור, וכך היא תישמע: קרונות ריקים נגררים על ידי קטרים, הצופרים כקומקום כל הדרך לתחנה הבאה.

זה קרה רק לפני 10 ימים. נקלענו שנינו לאולפן טלוויזיה אחד, והוא דיבר בסמכותיות רבה אך בלי רשות, כנראה. מיד שמתי לב שהפה שלו אינו מחובר לראש - שפתיו נעות, לסתותיו טוחנות, קולו נשמע - אך לדברים אין שום קשר למציאות. סגן השר טען בתוקף שהבנייה ב-1E אינה קשורה כלל להחלטת האו"ם. בונים, אמר, כי חייבים לבנות מטעמי ביטחון.

איך אתה יכול לומר זאת, כשראש הממשלה והבוס שלך טוענים את ההיפך והעולם מוחה, שאלתי אותו בתרעומת, ותשובה לא קיבלתי. היא התקבלה כעבור שלושה ימים. כבר אז היה הפה מנותק, אך מי תאר לעצמו שהראש עצמו כבר הותז. לו טלטל את כתפיו מבלי להשגיח, היה הראש נופל על השולחן באולפן - עריפה בשידור חי וסקופ לא קטן.

אין הכרח להצטער על לכתו של הלבלר, דני אילון, אם כי לרגע ייווצר חלל ריק ביומן הבוקר של רשת ב'. אל דאגה, הוא יתמלא במהרה; לא לזמן רב נשכים קום ונלך כל היום בחושך. האם לא לבלרים-מפעילי-מנגנונים המיטו אסונות על עמיהם בחריצותם הנרצעת? וזה שמינה אותם, הוא זה שמוחק אותם, וכך נמחקו להם גם סטס ואנסטסיה; כמו ברוסיה.

ליברמן. תמיד ברוך הבא, ולא תמיד ברוך הנמצאצילום: גיל אליהו

כמו ברוסיה, הם אנוסים עכשיו לנמק את פרישתם בנימוקי בריאות או משפחה או "מיצוי עצמי" ועייפות. אל תבכו לערופים החרופים ואל תנודו להם: את הטוב היו מוכנים לקבל, ואת הרע לא יקבלו? מי שמקבל על עצמו חיים פוליטיים בחסד, בל יתרעם אם פתאום סר חינו, ואדוניו מסיר את חסדו מעליו.

בכו בכה להולכים, שעכשיו רצים לקדנציה הראשונה שלהם, שאולי תהיה גם אחרונה. מרגע שנאספו כח"כי-מחמד, הם כבר צפויים כקודמיהם להמתת חסד בזריקה, בעוד ארבע שנים.

"כמו ברוסיה", ולא מפני שאביגדור ליברמן בא מאי שם, אלא מפני שלא באמת יצא משם, ופוטין נשאר מודל החיקוי שלו. לא, לא בגלל המוצא - הוא תמיד ברוך הבא, ולא תמיד ברוך הנמצא. לא בחינם הלך אצלו, לקרמלין, והיה לשר החוץ הראשון והיחיד בעולם, שהכשיר בחירות חשודות בקלפיות מפוקפקות. גם בק.ג.ב., בגלגולו העדכני, תומכים כיום בדמוקרטיה, בתנאי שהיא מודרכת ומפוקחת ממעל; צריך להיות סדר בברדק, ו"האיש החזק" לבדו מסוגל לנהל אותו.

רק מי ש"לא דבק בו רבב" ממשיך בכהונתו, נרמז מ"ישראל ביתנו" - לא מתהולל בלילות, לא מתיזה מים עכורים, לא מתמכר לתקשורת. רק מי שממתין בעצמו לכתב אישום נגדו, זכאי לקבוע לנתיניו נורמות התנהגות כה גבוהות. גם אצלנו מתפעלים פרשנים מקומיים ממנהיגות כזאת, כל יכולה, וקושרים לה כתרים. זה "סטאלין הקטן", כפי שהכתיר אבא של דני את איווט - גדול יהיה. בפעם הבאה הוא כבר יתהלך בגדולות ובגדולים, ולא יתעסק עם נמושות. הייתי מציע לבנימין נתניהו להיזהר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ